18. novembra 2015

Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič sa teší po strelení svojho druhého gólu v atraktívnom severskom derby Dánsko - Švédsko v odvetnom barážovom zápase o postup na futbalové EURO 2016 v Kodani 17. novembra 2015. Foto: TASR/AP
Bratislava 18. novembra (TASR) - Atraktívne severské derby medzi Dánskom a Švédskom, ktoré bolo súčasťou baráže o postup na futbalové EURO 2016, sa zmenilo na šou jedného muža. Kanonier švédskej reprezentácie Zlatan Ibrahimovič najskôr v prvom meraní síl v Štokholme jedným gólom prispel k triumfu svojho tímu v pomere 2:1, v utorňajšej odvete zasa režíroval postupovú remízu 2:2 dvoma presnými zásahmi.

Dáni sa v Kodani pustili do severského rivala s vervou, no jednogólový sklz z prvého stretnutia sa im v úvode zmazať nepodarilo. Do útoku zavelil najmä aktívny Poulsen, ktorého predĺženie rohového kopu v 8. minúte poslal brániaci Källström do brvna. Po ďalšom neúspešnom pokuse už Dáni pykali, keď si v 19. minúte nedali pozor na smrtiaci inštinkt Ibrahimoviča. Vychýrený kanonier si nabehol na prízemný center z rohu a pravačkou ho poslal do siete. Do konca polčasu mal na kopačke aj poisťujúci zásah, ale zoči-voči brankárovi Schmeichelovi neuspel. Aktivita, pohyb či vysoké napádanie sa Dánom nedali uprieť, ale pozorná švédska defenzíva stála pevne na nohách. Z obliehania súperovej šestnástky napokon vzišla stopercentná príležitosť na vyrovnanie v 72. minúte, no hostí podržal Larsson, ktorý z bránkovej čiary reflexívne vykopol loptu von z brány. Post dánskeho kata definitívne potvrdil "Ibra", keď parádnym obstrelom zvýšil na 2:0. Dáni sa vzchopili až v závere, po korigujúcom Poulsenovi vyrovnal na 2:2 striedajúci Vestergaard, no domácim ostali po záverečnom hvizde len smutné pohľady a oči pre plač.

S dánskou lavičkou absolvoval neúspešnú rozlúčku legendárny tréner Morten Olsen. "Hráčom som povedal, že s vedením zväzu sme sa dohodli na nepokračovaní našej vzájomnej spolupráce. Je mi ľúto, že sa nám nepodarilo postúpiť na šampionát. Cítim smútok najmä kvôli skvelým fanúšikom, ktorí nám verili a podporovali nás. Bolo pre mňa cťou trénovať Dánsko a pracovať s ľuďmi, ktorých si vysoko vážim. Som za túto príležitosť nesmierne vďačný. Spolu s hráčskou kariérou som bol súčasťou dánskej reprezentácie dlhých 35 rokov, tento tím je ako moja rodina. Bolo ťažké povedať zbohom, ale cítim, že nadišiel správny čas," uviedol na pozápasovej tlačovej konferencii Olsen, ktorý viedol tím z Jutského polostrova nepretržite od roku 2000 a koučoval ho na štyroch veľkých turnajoch - MS 2002 a MS 2010 ako aj EURO 2004 a EURO 2012.

Dáni sa v predzápasových "podpichovačkách" hotovali ukončiť reprezentačnú kariéru 34-ročného Ibrahimoviča, ten však napriek svojmu veku ukázal, že je stále geniálnym rozdielovým hráčom. "Je to niečo neuveriteľné. Záver kvalifikácie nám nevyšiel podľa našich predstáv a museli sme si miestenku na ME vybojovať v baráži. Žreb nám prisúdil Dánsko a cítili sme špeciálnu motiváciu, aby sme ho vyradili. Podarilo sa nám to. Som rád, že nebude Švédsko chýbať medzi najlepšími mužstvami kontinentu," vyhlásil kanonier parížskeho St. Germain, ktorý v desiatich kvalifikačných dueloch vrátane baráže nastrieľal úctyhodných 11 gólov. "Som nesmierne šťastný. Chlapci podali úžasný výkon, zaslúžene sme postúpili. Nemyslím si, že naše mužstvo je len o Ibrahimovičovi, futbal je kolektívna hra. Sme však radi, že ho máme," vyjadril sa tréner "Tre kronor" Erik Hamrén o ikone švédskeho národného tímu.

odveta baráže EURO 2016:

/Kodaň/

Dánsko - Švédsko 2:2 (0:1)

Góly: 81. Poulsen, 90.+1 Vestergaard - 19. a 76. Ibrahimovič. Rozhodoval: Atkinson (Ang.), ŽK: Durmisi, Poulsen, Hojbjerg - Bengtsson, Larsson.

Dánsko: Schmeichel – Jacobsen, Kjaer, Agger, Durmisi (84. Vestergaard) – Hojbjerg, Delaney (46. Krohn-Dehli) - Y. Poulsen, Eriksen, Jorgensen – Bendtner (60. Rasmussen)

Švédsko: Isaksson – Lustig, Johansson, Granqvist, Bengtsson (86. Olsen) – Larsson (81. Hiljemark), Lewicki, Källström (69. Svensson), Forsberg – Berg, Ibrahimovič

/prvý zápas 1:2, postúpilo Švédsko/

Definitívny zoznam účastníkov ME 2016 (24):

organizátor (1): Francúzsko

priamy postup z kvalifikácie (18): Anglicko, Česko, Island, Rakúsko, Severné Írsko, Portugalsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Belgicko, Wales, Rumunsko, Albánsko, Nemecko, Rusko, Poľsko, SLOVENSKO, Chorvátsko

priamy postup z kvalifikácie ako najlepší tím z 3. miesta v skupine (1): Turecko

postup z baráže (4): Maďarsko, Írsko, Ukrajina, Švédsko