24hod.sk    Z domova

04. decembra 2019

VIDEO: Kalavská ponúkla demisiu. Premiér: Mala by ostať vo funkcii



Rozhodnutie zdôvodnila tým, že post ministra zdravotníctva patrí Smeru, a keďže má so stranou ideové spory ohľadom predkladaných zákonov, považuje za slušné takto konať.



Zdieľať
Kálavská

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) ponúkla premiérovi Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD) svoju funkciu. Oznámila to v stredu po tom, ako vláda stiahla návrh reformy nemocníc, tzv. stratifikáciu, z rokovania parlamentu.


Rozhodnutie zdôvodnila tým, že post ministra zdravotníctva patrí Smeru-SD, a keďže má so stranou "ideové rozpory" vo veci predkladaných zákonov, považuje za slušné takto konať. "Smer-SD si ma vybral ako odborníka a ak nie je spokojný s mojou prácou, ja veľmi rada túto funkciu ponúkam," vyhlásila. Doplnila, že Pellegrini ju od rozhodnutia ponúknuť funkciu odhováral.

"Nesúhlasila som s tým, aby sa tento materiál vrátil naspäť," vyhlásila na margo stiahnutej novely. Dodala tiež, že by bola radšej, keby sa o reforme nemocníc v parlamente hlasovalo. Dúfa, že materiál si osvojí ďalšia vláda. "Trápne, smiešne až groteskné, kam sme sa dostali," komentovala súčasnú situáciu.

Pellegrini: Ministerka A. Kalavská by mala zostať vo funkcii


Premiér Pellegrini je presvedčený o tom, že ministerka zdravotníctva Kalavská by mala zotrvať vo funkcii. Obaja sa majú stretnúť vo štvrtok (5. 12.).

Ministerka pripomenula, že materiál o reforme nemocníc bol prijatý konsenzom medzi odborníkmi. "Ja len dúfam, že ďalšia vláda alebo parlament sa vykreuje taký, kde budú ľudia s väčšou odvahou," skonštatovala s tým, že namiesto politiky by sa malo prihliadať na odbornú stránku veci.

Kalavská tiež zdôraznila, že prišla s cieľom niečo zlepšiť. "Nechcem, aby mi niekto vyčítal, že moja práca na ministerstve bola len tento jeden zákon," podotkla. Pripomenula, že v priebehu troch rokov investovali do nemocníc 240 miliónov eur, dosiahli posun pri výstavbe nemocnice na Rázsochách, spustili celonárodné skríningy a pripravovali štandardy terapeutických postupov.

Problémy zdravotníctva sú podľa nej riešiteľné, no sú potrebné systémové zmeny. Ich efekt sa však prejavuje až po čase. "Nie je tu priestor na čiastkové riešenia, úsmevy pred kamerou," poznamenala. Stále si myslí, že s ústavnou a ambulantnou starostlivosťou je potrebné niečo robiť. Upozornila tiež, že podľa analýz má zdravotníctvo v roku 2025 čeliť obrovskému nedostatku personálu.

Reforma nemocníc mala pacientom priniesť kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť, meranú cez lepšie výsledky liečby. Nemocnice mali postupne nastaviť kritériá, ktoré to mali zabezpečiť, ako napríklad minimálny počet výkonov za rok. Napríklad pri pôrodoch to mal byť najprv limit 320 na rok, neskôr to malo byť raz toľko. Ak by to nemocnica v budúcnosti nesplnila, zdravotná poisťovňa by jej nemohla výkony zazmluvniť.
 

Ľ.Petrák: A.Kalavská by mala vytrvať,pred voľbami nemajú zmeny na postoch význam


"Nemyslím si, že v tomto období pred koncom funkčného obdobia má význam riešiť nejaké zmeny na postoch, pani ministerka by mala vytrvať," povedal pre TASR poslanec Ľubomír Petrák (Smer-SD).

Poslanec Dušan Jarjabek (Smer-SD) skonštatoval, že rozhodnutie ministerky treba rešpektovať. Zdôraznil však, že šéfka rezortu zdravotníctva je súčasťou celej vlády a to by si mala uvedomiť. "Keď padlo rozhodnutie na vláde, má to širšie súvislosti, ministerka musí pochopiť, že to nie sú rezortné súvislosti," uviedol pre TASR s tým, že Kalavská by rozhodnutie v súvislosti s reformou nemocníc nemala brať osobne. Vysvetlil, že nešlo o politické, ale profesijné rozhodnutie, a poukázal na to, že aj názory odborníkov sa líšili.

Podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár sa v tejto súvislosti stotožňuje so stanoviskom premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), že by mala ministerka vo funkcii ostať.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/video-kalavska-ponukla-demisiu-premier-mala-by-ostat-vo-funkcii-cl725138.html