Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. júna 2015

VIDEO: M. GLVÁČ: SR prijala koncept rámcového národa NATO



minister obrany Martin Glváč



Zdieľať
minister obrany Martin Glváč Foto: TASR/Martin Baumann
Brusel/Bratislava 24. júna (TASR) - Slovensko dnes pristúpilo ku konceptu "rámcového národa" NATO (NFC), zopakovalo pripravenosť pristúpiť k budovaniu nových regionálnych veliteľských centier NATO a podpísalo Memorandum o porozumení o vzniku Mnohonárodného leteckého výcvikového centra (MATC) pre bojové vrtuľníky. Uviedol to minister obrany SR Martin Glváč v rámci dvojdňového rokovania ministrov obrany členských štátov NATO v Bruseli.


Glváč pripomenul, že SR sa dnes ráno spolu s Bulharskom, Estónskom, Litvou, Lotyšskom a Rumunskom pridala k iniciatíve nemeckého ministerstva obrany z jesene 2013 - známej ako rámcový národ NATO. Aliancia oficiálne prijala koncept NFC vlani na summite vo Walese. Jeho základnou myšlienkou je väčšia vojenská spolupráca medzi členskými krajinami NATO, ktorá má viesť k vytvoreniu určitých skupín štátov úzko spolupracujúcich pri spoločnom rozvoji svojich vojenských kapacít.

"Povedali sme, ako budeme ďalej postupovať, aby to nebolo iba formálne zoskupenie pod taktovkou nemeckej ministerky obrany," uviedol Glváč.

Šéf slovenského rezortu obrany dodal, že zopakoval stanovisko z posledného stretnutia ministrov obrany aliancie, z februára tohto roku, že pristupujeme k sieti vznikajúcich styčných tímov NFIU. Nové integračné regionálne veliteľstvá sú zatiaľ naplánované v troch pobaltských krajinách, Bulharsku, Poľsku a Rumunsku.

Ďalšou z dôležitých otázok dnešného rokovania ministrov bolo navyšovanie rozpočtov členských krajín na obranu. Glváč v rámci tejto otázky potvrdil, že výdavky SR na obranu predstavujú jedno percento HDP, pričom naša krajina pokračuje vo svojich modernizačných projektoch a "odstrihávaní sa" od ruskej vojenskej techniky. Pripomenul záväzok prezidenta SR Andreja Kisku zo summitu NATO vo Walese, že výdavky SR na obranu do roku 2020 budú v priemere členských krajín aliancie, čiže 1,6 percenta HDP.

"Jedno percento HDP je zatiaľ v rozpočte. Máme šťastie, že naša ekonomika rastie, čo znamená, že reálne čísla pre rezort obrany sú väčšie z roka na rok," skonštatoval Glváč.

Minister dnes spolu s predstaviteľmi Českej republiky, Chorvátska a Maďarska a v prítomnosti zástupcu generálneho tajomníka NATO Alexandra Vershbowa podpísal Memorandum o porozumení o vzniku Mnohonárodného leteckého výcvikového centra. Pripomenul, že v rámci centra pre vrtuľníkové spôsobilosti sa česká strana bude venovať vrtuľníkom Mi-17 a Slovensko, keď vytvorí spôsobilosti pre stroje Black Hawk, poskytne do tohto programu nové skúsenosti s týmto typom bojových vrtuľníkov.

Na otázku TASR, či všetky členské krajiny súhlasia s posilňovaním Síl rýchlej reakcie NATO (NRF), čiže s ich nárastom do 40.000 vojakov, Glváč uviedol, že všetci ministri sú stotožnení s touto iniciatívou a proces postupuje stanoveným tempom. Dodal, že Slovensko už na summite vo Walese prisľúbilo účasť na silách rýchlej reakcie, s čím naši plánovači už pracujú.

Veľvyslanec SR pri NATO Tomáš Valášek v tejto súvislosti dodal, že už teraz existuje dočasné, prechodné štádium síl rýchlej reakcie, ktoré nie sú tak rýchlo nasaditeľné, ako majú byť záverečné sily rýchlej reakcie, na ktorých sa zúčastňujú aj Slováci.

"Už teraz máme päť ľudí zo síl špeciálneho nasadenia, už teraz prispievame a plánujeme prispievať aj v ďalších rokoch," spresnil Valášek. Dodal, že práve v týchto dňoch prebieha proces generovania budúcich síl rýchleho nasadenia a rozhoduje sa o počte ľudí na to potrebných.

M. Glváč v centrále NATO o výdavkoch SR na obranu, T. Valášek o silách rýchlej reakcie


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Čínska centrálna banka kúpila podiel v Intesa Sanpaolo
<< predchádzajúci článok
Ebola sa vrátila aj do metropoly Sierra Leone - Freetownu