02. júna 2013

Hokejisti Chicaga zvíťazili v úvodnom finále Západnej konferencie nad "kráľmi" 2:1. Marián Hossa bol hviezdou zápasu, bodoval aj Michal Handzuš. V sobotu vyhral aj Chárov Boston.

nhl hossa chicago blackhawks NEW YORK 2. júna - Do finále konferencií v zámorskej hokejovej NHL vstúpili lepšie Chicago a Boston. Blackhawks v sobotu zvíťazili na domácom ľade nad obhajcom Stanleyho pohára Los Angeles Kings tesne 2:1.

Víťazný gól "jastrabov" strelil slovenský útočník Marián Hossa, ktorý sa presadil v 37. min.

Tridsaťštyriročného krídelníka vyhlásili po zápase za tretiu hviezdu. Chicago prehrávalo od 15. min po zásahu Justina Williamsa, ktorý potrestal zaváhanie v rozohrávke brankára Coreyho Crawforda.

Víťaz základnej časti vyhral prvú tretinu na strely 17:2, na góly ju však prehral 0:1.

Brankár Quick držal "kráľov" nad vodou

Blackhawks si dlho nevedeli poradiť s brankárom Jonathanom Quickom. Napokon trpezlivou hrou a vytrvalosťou zlomili defenzívu Kings.

V 33. min sa z rýchleho protiútoku dorážkou spomedzi kruhov presadil Patrick Sharp, ktorý dorazil vyrazenú strelu Johnnyho Oduyu. Asistenciu na tento zásah si pripísal aj Michal Handzuš.

O ďalšie štyri minúty tečoval pred Quickom puk z hokejky Duncana Keitha Marián Hossa. "Proti Quickovi je veľmi ťažké presadiť sa z prvej strely. Musíte dorážať puky, tlačiť sa pred bránku. To je jediný spôsob ako ho prekonať," tvrdil tréner Blackhawks Joel Queneville.

Potom naplno pracovala defenzíva Blackhawks, ktorá už ubránila tesné vedenie. "Dnes našej hre chýbal plynulejší prechod do útoku. Pred bránkou súpera sme boli aktívni, ale nedokázali sme rýchlejšie prejsť do protiútoku," tvrdil Justin Williams.

Kings sa v play-off darí predovšetkým v domácom prostredí, na ľadoch súperov vyhrali len jeden duel. "Prvá tretina nebola ideálna, do ich pásma sa prakticky ani nedostali. Musíme viac času tráviť v útoku a oveľa viac bojovať. Na Chicago by mal platiť forčeking s piatimi hráčmi," tvrdil obranca Kings Matt Greene.

Hossa i Handzuš získali v zápase aj po jednom plusovom bode. Handzuš odohral pätnásť minút, Hossa vyše osemnásť a mal tri strelecké pokusy. Séria pokračuje už v nedeľu opäť v Chicagu. "Hrali sme celých 60 minút, môžeme byť spokojní. Teraz to bude ešte náročnejšie. Už ďalší duel bude ešte ťažší ako dnešný," tvrdil útočník Blackhawks Patrick Sharp.

Tvrdý zápas v Pittsburghu

Boston vyhral na ľade Pittsburghu 3:0, ústrednou postavou úspechu "medveďov" bol český útočník David Krejčí. Dvadsaťsedemročný center strelil dva góly svojmu krajanovi v bránke "tučniakov" Tomášovi Vokounovi a stal sa prvou hviezdou duelu.

Rodák zo Šternberku si pripísal do štatistík 45. bod v 45. stretnutí play-off. "Bol to veľký zápas, chceli sme doňho vstúpiť čo najlepšie. Všetko nám vyšlo, ale séria sa nekončí. Musíme sa pripraviť na ďalší súboj, v ktorom sa pokúsime o rovnaký výkon i výsledok," povedal Krejčí.

Slovenský obranca Bostonu Zdeno Chára odohral v zápase 26:32 min. Brankár Bruins Tuukka Rask kryl všetkých 29 striel súpera, bol to pre neho prvý shutout vo vyraďovacích bojoch NHL v kariére. "Dnes nás Tuukka veľmi podržal. Dnes nebol iba dobrý, bol mimoriadny," chválil brankára tréner Bruins Claude Julien.

Raskovi pomohla konštrukcia bránky hneď niekoľkokrát. Už v prvej minúte trafil Sidney Crosby žŕdku a začal ofenzívne trápenie Penguins. Bruins navyše hrali pozorne v obrane. V 9. min sa presadil prvýkrát Krejčí, keď vystrelil z priestoru medzi kruhmi. Puk tečoval obranca Paul Martin.

Domáci boli s pribúdajúcim časom frustrovaní, v závere druhej tretiny sa pobil Jevgenij Malkin s Patricom Bergeronom a kapitáni Crosby a Chára si vymenili pár ostrých slov. V 45. min sa na dvakrát presadil Krejčí a krátko nato sa z gólu radoval aj Nathan Horton.

Pittsburgh v tohtoročnom play-off prvýkrát prehráva. "V podobnej situácii sme ešte neboli, musíme sa z nej vyhrabať. Na tento súboj musíme zabudnúť a v druhom hrať oveľa lepšie. Potrebujeme sa viac sústrediť na hru, mať väčšiu trpezlivosť," tvrdil kouč Penguins Dan Bylsma.

Výsledky sobotňajších stretnutí play-off zámorskej hokejovej NHL (hrá sa štyri víťazstvá):

ZÁPADNÁ KONFERENCIA - finále (prvý zápas)

Chicago - Los Angeles 2:1 (0:1, 2:0, 0:0) - stav série: 1:0
Góly: 33. Sharp (Oduya, HANDZUŠ), 37. MARIÁN HOSSA (Keith, Bickell) - 15. J. Williams

VÝCHODNÁ KONFERENCIA - finále (prvý zápas)

Pittsburgh - Boston 0:3 (0:1, 0:0, 0:2) - stav série: 0:1
Góly: 9. Krejčí (Horton, Ference), 45. Krejčí (Horton), 48. Horton (Lucic, G. Campbell)