08. augusta 2017
Na snímke zľava kandidáti na člena Rady Úradu pre verejné obstarávanie Marek Vladár, Nina Nerušilová a Juraj Tkáč počas prvého kola verejného vypočutia kandidátov na členov Rady ÚVO v Bratislave 8. augusta 2017. Foto: TASR/Marko Erd Bratislava 8. augusta (TASR) - Odborná komisia dnes vypočula prvých troch kandidátov na členov Rady Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Na dnešnom verejnom vypočutí sa zúčastnili Juraj Tkáč, Nina Nerušilová a Marek Vladár. Kandidát Jozef Ráž oznámil listom stiahnutie svojej kandidatúry. Druhé kolo vypočutia sa uskutoční 15. augusta 2017, po ňom Úrad vlády (ÚV) SR zverejní mená dvoch úspešných kandidátov.
Dvom členom Rady ÚVO končí v septembri tohto roku štvorročné funkčné obdobie. ÚV SR preto vyhlásil výzvu na predkladanie návrhov na kandidátov na tieto posty.
Kandidát Tkáč, ktorý okrem iného pôsobil sedem rokov ako právnik v Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), kandiduje za člena rady ÚVO podľa svojich slov aj preto, lebo "niekedy nesúhlasí s rozhodnutím rady".
"Aj z mojej publikačnej činnosti je vidno, že si dovolím nesúhlasiť s úradom. Aj keď rada je kolektívny orgán, chcel by som do jej činnosti priniesť nejaký iný pohľad, možno praktický, možno teoretický, možno nejaký iný. To bol ten hlavný cieľ, s ktorým som sa rozhodol kandidovať," vysvetlil Tkáč, ktorý je podľa svojich slov spoluautorom komentára k zákonu o verejnom obstarávaní.
Nerušilová, ktorá sa v oblasti verejného obstarávania pohybuje asi 10 rokov a aktuálne pôsobí ako riaditeľka odboru verejného obstarávania na ministerstve školstva, za najväčší problém verejného obstarávania považuje právnu neistotu verejných obstarávateľov.
"Zákon o verejnom obstarávaní nie je čierno-biely a cesta uzatvoriť nejakú zmluvu je kľukatá. Práve toto ja vnímam osobne ako problém verejného obstarávania," povedala.
Jej motiváciou stať sa členkou Rady ÚVO je "ďalší posun na získanie nových skúseností".
"Bola by som rada, keby aj do rozhodovania v rámci Rady ÚVO bolo vneseného trochu sedliackeho rozumu. To je to, čo by som možno mohla priniesť," doplnila Nerušilová.
Vladár, ktorý okrem iného v období júna 2010 až júla 2012 pôsobil ako podpredseda ÚVO a v súčasnosti pôsobí ako generálny riaditeľ sekcie ekonomiky na rezorte vnútra, "pôsobením v rade ÚVO nechce stratiť kontakt s verejným obstarávaním", v oblasti ktorého sa pohybuje od roku 2004.
"Plánujem v rámci členstva v rade aplikovať všetky skúsenosti, ktoré som získal na všetkých v minulosti absolvovaných pozíciách. Budem rád, keď to bude prínosom aj pre radu a následne možno aj pre nejakú rozhodovaciu prax ÚVO," dodal Vladár.
Podľa slov terajšieho podpredsedu ÚVO a zároveň predsedu odbornej výberovej komisie Andreja Holáka dnešní traja kandidáti na člena rady ÚVO "vyčerpávajúcim spôsobom zodpovedali na otázky nielen členov komisie, ale aj odbornej verejnosti".
"Každý kandidát odpovedal na otázky približne hodinu, takže z tohto hľadiska verejné vypočutie splnilo svoj účel," zhodnotil dnešné vypočutie troch kandidátov na člena ÚVO Holák.
Iný názor na úroveň verejného vypočutia má výkonný riaditeľ Nadácie Zastavme korupciu Pavel Sibyla
. "Bol som trochu sklamaný nielen kandidátmi, ale aj komisiou, ktorá má hodnotiť kandidátov. Otázky, ktoré kandidátom kládli, boli z môjho pohľadu dosť všeobecné. Traja zo šiestich členov komisie nepoložili žiadnu otázku kandidátom, čím pre mňa vzniká otázka, prečo sú v komisii a na základe čoho sa chcú rozhodnúť. Som sklamaný aj kandidátmi, pretože otázky, ktoré som im kládol, boli na konkrétne prípady verejných obstarávaní, pri ktorých boli účastní a mali by o nich veľa vedieť. Ich odpovede boli však dosť vyhýbavé, podobné, ako počujeme niekedy od politikov," dodal Sibyla.
Rada ÚVO má deväť členov, predsedu a dvoch podpredsedov úradu a šesť členov menovaných vládou. Rada ÚVO rozhoduje o odvolaniach proti rozhodnutiam úradu vydaným v konaní o preskúmanie úkonov kontrolovaného (obstarávateľa), o rozhodnutiach úradu mimo odvolacieho konania, o návrhoch na vyhotovenie referencie, na odstránenie chýb v referencii alebo úpravu referencie a o proteste prokurátora.
Odbornú hodnotiacu komisiu dnes tvorili zástupcovia z ÚVO, Úradu vlády SR, Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie, z Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity, zo Slovenskej akadémie vied a z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR