Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. apríla 2019

Video: PARÍŽSKA KATEDRÁLA NOTRE-DAME JE V PLAMEŇOCHZábery zverejnené v sociálnych sieťach zachytávajú plamene a veľké kúdoly dymu, vychádzajúce zo strechy tohto gotického chrámu v centre Paríža.Zdieľať
Video: PARÍŽSKA KATEDRÁLA NOTRE-DAME JE V PLAMEŇOCHParíž 15. apríla - V parížskej Katedrále Notre-Dame vypukol v pondelok popoludní požiar, ktorý môže súvisieť s prebiehajúcimi renovačnými prácami. S odvolaním sa na miestny hasičský zbor o tom informovala tlačová agentúra AFP.

Zábery zverejnené v sociálnych sieťach zachytávajú plamene a veľké kúdoly dymu, vychádzajúce zo strechy tohto gotického chrámu v centre Paríža, ktorý je jednou z najnavštevovanejších historických pamiatok v Európe. Parížska starostka Anne Hidalgová opísala požiar ako "hroznú" udalosť. Hasiči sa podľa nej snažia udržať plamene "pod kontrolou".

Možná príčina požiaru zatiaľ nie je známa. Jedna z veží katedrály však momentálne prechádza nákladnou generálnou rekonštrukciou, ktorou sa odstraňujú škody spôsobené vekom, počasím i znečistením ovzdušia. Podľa informácií z parížskej radnice sa táto veža v dôsledku požiaru zrútila.

K miestu udalosti na Île de la Cité - ostrove na rieke Seina v srdci francúzskej metropoly - sa presúvali vysokou rýchlosťou hasičské autá. Parížska polícia prostredníctvom Twitteru vyzývala ľudí, aby sa vyhýbali okoliu katedrály a "uvoľnili cestu záchranným vozidlám".

Podľa agentúry AP zatiaľ v súvislosti s požiarom nie sú hlásené žiadne úmrtia.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil, že pre túto udalosť sa nebude vysielať jeho prejav, v ktorom mal načrtnúť svoj plán, ako bude riešiť sťažnosti občanov vyjadrované v rámci protestov hnutia tzv. žltých viest, otriasajúcich Francúzskom už niekoľko mesiacov.

 

 

Parížska starostka Anne Hidalgo situáciu označila za „strašný požiar“ a vyzvala ľudí na mieste, aby rešpektovali ohraničenie, ktoré postavili hasiči, aby zaistili ich bezpečnosť.

Francúzska katolícka cirkev vlani odštartovala naliehavú zbierku s cieľom získať financie na záchranu katedrály, ktorá sa začala rozpadať.

 
 


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 FOTO a VIDEO: Prezident Macron: Spoločne znovu vybudujeme Notre-Dame (16. 4. 2019)
 K požiaru Notre-Dame sa vyjadrili Pellegrini aj český kardinál Duka (16. 4. 2019)
 V katedrále NOTRE-DAME sa písali dejiny. Už raz bola takmer zničená (16. 4. 2019)
 Požiar parížskej katedrály Notre-Dame zasiahol aj interiér (15. 4. 2019)nasledujúci článok >>
Taliansko sa chce napriek slabému rastu vyhnúť úsporným opatreniam
<< predchádzajúci článok
Poľskí učitelia štrajkujú už druhý týždeň

Video: PARÍŽSKA KATEDRÁLA NOTRE-DAME JE V PLAMEŇOCH - diskusné fórum čitateľov