Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. októbra 2016

VIDEO: Pozrite sa, ako to vyzeralo na súťaži Záchrana 2016Záchranári sa počas úlohy prenesli do 17. storočia, ktorého atmosféru dotvorila skupina historického šermu Vikomt zo Sniny.Zdieľať
Záchranári sa počas úlohy prenesli do 17. storočia, ktorého atmosféru dotvorila skupina historického šermu Vikomt zo Sniny. Foto: TASR/Roman Hanc


Humenné 13. októbra (TASR) – Súťaž je pre záchranárov najlepšia škola. Záchrana 2016, ktorej jubilejný 25. ročník sa v týchto dňoch (12. až 15. 10.) organizuje v Humennom, preverí ich schopnosti, znalosti a praktické zručnosti za sťažených podmienok, napríklad pri nedostatku relevantných informácií, v náročnom teréne alebo pri práci pod tlakom. Podľa slov riaditeľa súťaže Vladimíra Hosu to každého účastníka, či už vyhrá, alebo nevyhrá, maximálne obohatí. Súťaže sa v tomto roku zúčastnilo 22 posádok rýchlej zdravotnej pomoci (RZP), desať posádok rýchlej lekárskej pomoci a osem posádok operátorov.

„Nejde o vymyslené úlohy, väčšinou ide o prípady, ktoré sa už stali. Pri súťaži sa musí dbať na každý detail a tie aj v konečnom dôsledku rozhodujú, kto bude víťazom,“ vysvetlil s tým, že niektoré z nich sú ťažšie na fyzickú záťaž, iné zas na sústredenie a rozmýšľanie o tom, aký postup treba zvoliť. „Každá úloha je špecifická, ale ten základ je kompletne vyšetriť pacienta, určiť správnu diagnózu a následné smerovanie pacienta,“ povedal s tým, že všetko má svoj postup. „Záchranári musia všetko zvládnuť tak, akoby boli pri skutočnom pacientovi,“ dodal.

Hodnotí sa to, ako je posádka vybavená, bezpečnosť pri každej úlohe, vyšetrenie pacienta, všetky postupy, správne určenie diferenciálnej diagnostiky, ale aj správne zvolený transport, na aké oddelenie je pacienta nutné dopraviť. „Dôležité je aj hodnotenie samotného figuranta, ako sa posádka k nemu správala, ako s ním manipulovala,“ vysvetlil Hosa. Pri tejto súťaži sa majú záchranári možnosť dozvedieť spätnú väzbu od pacienta. Samozrejme, dôležitý je aj čas. „Myslím si, že pri záchrane života jeden z najdôležitejších,“ dodal.

V miestnom skanzene si dnes záchranári mohli vyskúšať zinscenovanú modelovú situáciu zbojníckeho prepadu a následnú záchranu zranených v dobových podmienkach sedliackej usadlosti 17. storočia. Historickú súťažnú úlohu v skanzene realizovali bez inštrumentov súčasnej modernej medicíny. „Tu práve je princíp ten, že sa musia spoľahnúť na svoju hlavu, na svoje ruky, tak ako to bolo v minulosti, a tými základnými vyšetrovacími metódami stanoviť diagnózu, aby bola správne nasadená liečba pacienta,“ vysvetlil Hosa.

Súčasťou Záchrany 2016 je okrem súťažných úloh aj Národná súťaž operátorov Srdce na linke. Tu sa podľa slov hovorkyne Falck Záchranná Aleny Lacykovej-Krčovej hodnotí spôsob komunikácie nielen smerom k záchranárom, ale aj k pacientom počas súťažných úloh. „Takisto sa hodnotí aj to, ako vedia pohotovo reagovať, ako vedia navigovať záchranárov počas súťažných úloh na miesta, kde sa odohrávajú,“ vysvetlila s tým, že sa hodnotí aj to, akým spôsobom dokážu pacienta presvedčiť, aby prijal ich rady, ktoré mu podávajú prostredníctvom telefonickej linky. V tomto ročníku sa bude počas súťaže odovzdávať aj Národná cena záchrannej zdravotnej služby.

Súťaž pokračuje v piatok (14.10.) sprievodným podujatím pre verejnosť Hrdinovia v akcii, na ktorom záchranné zložky predstavia svoju prácu. Na Námestí slobody sa od 9.00 do 16.00 h vystriedajú zdravotnícki záchranári, operátori tiesňovej linky, hasiči a policajti s ukážkami najnovšej techniky. Podujatie vyvrcholí slávnostným vyhlásením výsledkov.

Súťaž Záchrana 2016 organizuje spoločnosť Falck Záchranná a Asociácia záchrannej zdravotnej služby pod záštitou ministra zdravotníctva SR a mesta Humenné.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Bruseli minulý týždeň hrozila kolízia dvoch lietadiel
<< predchádzajúci článok
Slováci vo Viedni chceli vykradnúť byt, no začal ich naháňať sused

VIDEO: Pozrite sa, ako to vyzeralo na súťaži Záchrana 2016 - diskusné fórum čitateľov