20. júla 2015

Tlačová konferencia s Annou Karolínou Schmiedlovou, s novou slovenskou ženskou tenisovou jednotkou a víťazkou turnaja WTA v Bukurešti v pondelok 20. júla 2015 v Národnom tenisovom centre (NTC) v Bratislave. Na snímke Anna Karolína ...

Tlačová konferencia s Annou Karolínou Schmiedlovou, s novou slovenskou ženskou tenisovou jednotkou a víťazkou turnaja WTA v Bukurešti v pondelok 20. júla 2015 v Národnom tenisovom centre (NTC) v Bratislave. Na snímke Anna Karolína Schmiedlová pózuje s trofejou po zisku druhého singlového titulu na okruhu WTA, ktorý získala cez víkend na antukovom turnaji v Bukurešti. Foto: TASR - Štefan Pušká
Bratislava 20. júla (TASR) - Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová sa teší z najväčšieho víťazstva vo svojej kariére. To prišlo vo finále turnaja v Bukurešti, kde zdolala Talianku Saru Erraniovú a vybojovala si druhý titul na okruhu WTA. Honor ženskej slovenskej jednotky ju veľmi teší a dúfa, že cenným triumfom získala dobrú východiskovú pozíciu na ďalšie veľké víťazstvá.

Schmiedlová prešla turnajom v Bukurešti vcelku suverénne. Do finálového duelu nestratila ani set, navyše svojim súperkám dovolila uhrať dovedna 17 gemov. Postupne zdolala maďarskú kvalifikantku Reku-Lucu Janiovú, Češku Denisu Allertovú, Čiernohorku Danku Koviničovú a v semifinále aj Slovinku Polonu Hercogovú. Vo finále následne pokorila aj turnajovú jednotku Erraniovú a po výbornom výkone zvíťazila 7:6 (3), 6:3.

Po triumfe v metropole Rumunska si pripísala do svetového rebríčka 280 bodov a na svoje konto 43.000 dolárov. S umiestnením na 44. priečke sa v renkingu WTA zároveň prvýkrát stala slovenskou ženskou jednotkou. Na tróne vystriedala Magdalénu Rybárikovú, ktorá si pritom tento honor vybojovala svojím účinkovaním na nedávno skončenom grandslame vo Wimbledone. "Týždeň predtým som sa pripravovala na antuke, ale cítila som sa dobre a tešila sa na každý zápas. Verila som, že po tráve sa mi podarí niečo vyhrať a získať sebavedomie. Cítila som sa dobre, hrala dobre každý zápas. Som veľmi spokojná s formou a dúfam, že to bude pokračovať," povedala na pondelňajšej tlačovej konferencii členka klubu NTC.

Finále s Erraniovou si na okruhu WTA zopakovala po takmer piatich mesiacoch. Na konci februára jej v Rio de Janeiro podľahla 6:7, 1:6. Schmiedlová videla podobnosť medzi oboma duelmi. "Mala som setbal, ktorý som nevyužila rovnako ako v Riu. Hrala som však dobre, v dôležitých momentoch som zahrala výborné lopty a vybojovala si tajbrejk, ktorý bol rozhodujúci. Vedela som, že to bude boj o každú loptu, všetko som si musela uhrať sama. Som rada, že to takto dopadlo a že som jej to mohla vrátiť. Je to môj najväčší triumf. Je strašne vytrvalá a málokomu sa podarí zdolať ju na antuke."

Čochvíľa 21-ročná tenistka získala na okruhu WTA už svoj druhý titul, ten prvý vyhrala v apríli tohto roka v poľských Katoviciach. Stala sa ženskou slovenskou jednotkou, keď z trónu zosadila svoje skúsenejšie kolegyne Rybárikovú aj Dominiku Cibulkovú. "Každý týždeň sa to strieda. Myslím, že to nie je také dôležité. Dúfam, že sa bude dariť aj Dominike aj Magde a rovnako všetkým našim babám, aby sme sa dostali ešte vyššie," dodala Schmiedlová. Rybárikovej patrí v rebríčku WTA aktuálne 50. priečka, Cibulková je o šesť miest nižšie a Daniela Hantuchová je 65.

Úspech členky NTC vyzdvihol aj generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu (STZ) Igor Moška. "Kaja je správnym príklad toho, ako zvládnuť prechod z juniorky do profesionálneho okruhu. Vidieť výsledok na konci pyramídy je satisfakcia a povzbudenie do budúcna. Ako hráčka NTC vyhrala druhý turnaj WTA, čo sa predtým nikomu nepodarilo."

V Bukurešti rovnako ako pri triumfe v Katoviciach nebol prítomný Schmiedlovej tréner Milana Martinec. Podporovala ju však mama a bol z toho druhý singlový titul na WTA. "Nebol som tam, ale som rád, že nám táto kombinácia opäť vyšla - mama na kurte a ja na internete a telefóne dennodenne. Verím, že post slovenskej jednotky bude mať na dlhšie," povedal Martinec.

Rumunsko počas víkendu prinieslo slovenskému tenisu dvojnásobnú radosť. Daviscupoví reprezentanti si po víťazstve 3:2 nad domácim tímom v Konstanci v nedeľu zabezpečili účasť v septembrovej baraži o svetovú skupinu. "Ja sa veľmi teším, že sa im to podarilo. Pozeralo som tie zápasy, Kližo hral veľmi dobre. Dnes som im písala, že im gratulujem," dodala Schmiedlová.