Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

18. februára 2019

VIDEO: Slovensko bude mať v Jeruzaleme Kultúrno-informačné centrumNa archívnej snímke pohľad na Západnú stenu a Dóm skaly, jednych z najsvätejších miest pre Židov a Moslimov, v Starom meste Jeruzalema.Zdieľať
Na archívnej snímke pohľad na Západnú stenu a Dóm skaly, jednych z najsvätejších miest pre Židov a Moslimov, v Starom meste Jeruzalema. Foto: TASR/AP
 
Jeruzalem 18.februára (TASR) - Vytvorenie slovenského Kultúrno-informačného centra v Jeruzaleme už prichádza do finálnej fázy realizácie. Pod gestorstvom Ministerstva kultúry SR by centrum "s konkrétnym človekom" malo začať fungovať v Izraeli v roku 2019. V pondelok to uviedol premiér Peter Pellegrini počas letu na pracovnú cestu do Izraela.
"Bude ma informovať pán veľvyslanec, ako ďaleko sme. Podľa informácií z Ministerstva kultúry SR už bolo ukončené výberové konanie na pozíciu, kto by mohol byť lídrom tohto centra a už sa pravdepodobne hľadajú vhodné priestory na sídlo centra," odpovedal Pellegrini na otázku TASR, kedy konkrétne by mohlo centrum v roku 2019 začať fungovať.

Centrum sa vytvorí aj na základe medzinárodných dohôd. "Nebude mať postavenie diplomatického zastúpenia, bude to čisto naše kultúrne stredisko pod gesciou Ministerstva kultúry SR," spresnil premiér postavenie centra.

Už v júli minulého roka predseda Národnej rady SR Andrej Danko počas oficiálnej návštevy v Izraeli avizoval, že Slovensko plánuje otvoriť Kultúrne a informačné centrum v Jeruzaleme. V tom čase o tom rozhodla slovenská parlamentná delegácia vedená predsedom NR SR po konzultácii so slovenským premiérom Petrom Pellegrinim.

Koncom novembra 2018 český prezident Miloš Zeman spolu s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom spoločne otvorili české centrum s názvom Český dom v Jeruzaleme. Zeman sa počas návštevy netajil tým, že by rád otvoril aj ambasádu v Jeruzaleme.

Český dom, ktorý je spoločnou kanceláriou viacerých českých štátnych obchodných, cestovných a kultúrnych agentúr, sídli v budove neďaleko jeruzalemského Starého mesta. I keď nemá diplomatický štatút, Pražský hrad jeho založenie považuje za jeden z krokov smerujúcich k presťahovaniu českej ambasády z Tel Avivu do Jeruzalema.

Premiér Pellegrini sa v tejto súvislosti k Českej republike nechcel vyjadrovať. Zároveň však potvrdil, že slovenské veľvyslanectvo aj naďalej zotrvá v Tel Avive ako doposiaľ.

Osobitná spravodajkyňa TASR Monika Himpánová

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Slovenskom krase sa opäť uskutočňuje zimné sčítanie netopierov
<< predchádzajúci článok
Umelá inteligencia môže mať negatívny vplyv na zákazníkov

VIDEO: Slovensko bude mať v Jeruzaleme Kultúrno-informačné centrum - diskusné fórum čitateľov