21. mája 2019

Tridsaťdeväťročný útočník tak dal peknú bodku sa svojou hráčskou kariérou. Počas duelu niesol na drese kapitánske Céčko, a okrem gólu v nájazdoch a víťazstva si ho osladil aj jednou asistenciou.

Slovensko

Košice 21. mája  - Ladislav Nagy sa rozlúčil so svojou kariérou víťazným nájazdom v poslednom zápase na domácich majstrovstvách sveta, v ktorom Slovensko zdolalo Dánsko 2:1 po samostatných nájazdoch a obsadilo deviate miesto.

Na prvý gól v utorňajšom dueli v košickej Steel Arene sa čakalo až do záveru druhej tretiny, keď nahodenie obrancu Martina Marinčina vyrazil dánsky brankár Sebastian Dahm iba pred seba a puk smeroval od Jespera Jensena do siete.

V tretej časti hry vyrovnal Mikkel Bödker, keď v 47. min využil presilovku o dvoch hráčov. O víťazovi stretnutia napokon rozhodli až samostatné nájazdy, v ktorých mierili presne iba slovenskí hokejisti. Gólmana Dahma prekonali Ladislav Nagy a Michal Krištof.

V devätnástom vzájomnom zápase Slovenska a Dánska sa zrodil štrnásty triumf mužstva spod Tatier. Ten mal špecifickú príchuť pre košického rodáka Nagya, ktorý v utorok odohral posledný duel v reprezentačnej aj hráčskej kariére.

V národnom tíme odohral dovedna 122 stretnutí, bol členom zlatého tímu z Göteborgu 2002 a v zbierke má aj bronz z Helsínk 2003. Ešte v roku 1999 sa ako kapitán podieľal na zisku bronzových medailí na majstrovstvách sveta juniorov, s „céčkom“ na hrudi odohral aj svoj rozlúčkový zápas.

Hlas

Ladislav Nagy (kapitán SR, autor rozhodujúceho nájazdu): „Je to niečo neuveriteľné, že som sa mohol rozlúčiť s kariérou v Košiciach. Každý zápas na domácich MS bol excelentný. Košice ukázali, že majú najlepších fanúšikov. Celých šesťdesiat minút nás hnali dopredu. Preto je to pre nás sklamanie, že sme nepostúpili do štvrťfinále.“

MS v hokeji 2019 (A-skupina)

Slovensko – Dánsko 2:1 po sam. nájazdoch (0:0, 1:0, 0:1 – 1:0)

39:04 – 1:0 M. Marinčin (M. Studenič)

46:41 – 1:1 M. Boedker (P. Russell, J. Aabo Jensen) – presilová hra 5 proti 3

Samostatné nájazdy:
1. séria: M. Studenič (nedal) – M. Boedker (nedal)
2. séria: M. Sukeľ (nedal) – P. Regin (nedal)
3. séria: L. Nagy (gól) – N. Jensen (nedal)
4. séria: T. Tatar (nedal) – F. Storm (nedal)
5. séria: M. Krištof (gól)

Vylúčenia:
17:15 M. Bau Hansen – 2 min. (neskorý hit)
46:10 M. Daňo – 2 min. (krosček)
46:22 A. Sekera – 2 min. (vyhodenie puku)
51:07 L. Hudáček – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
58:07 L. Hudáček – 2+2 min. (hrubosť)
58:07 O. Lauridsen – 2 min. (hrubosť)

strely na bránu: 29:14, vylúčenia: 5:2 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: B Iverson (Kan.), L. Öhlund (Švéd.) – J. Leermakers (Hol.), H. Sormunen (Fín.), 7440 divákov

Slovensko: Godla – Černák, Sekera, Marinčin, Čajkovský, Fehérváry, Koch – Daňo, L. Hudáček, Tatar – Studenič, Krištof, L. Nagy – Lantoši, M. Sukeľ, D. Bondra – Lunter, Buc, Liška – Zigo
Dánsko: Dahm – M. Lauridsen, O. Lauridsen, Bruggisser, Jensen Aabo, Nicholas Jensen, O. Larsen, Lassen – Boedker, Regin, P. Russell – Storm, Jesper Jensen, Nicklas Jensen – Bau Hansen, Madsen, Meyer – Poulsen, Jakobsen, Olesen – From

Úvod zápasu bol rozháraný s množstvom nepresností a dobrým napádaním Dánov, ktorí nedovolili súperom vypracovať si šance. No aj druhá strana bola smerom dopredu jalová a tak videli diváci do desiatej minúty dokopy len tri strely na bránku, dve na tú slovenskú.

Domáci hokejisti prebrali aktivitu v ofenzíve až v druhej desaťminútovke a vypracovali si zopár náznakov dobrých akcií. V 11. minúte vypálil spomedzi kruhov Tatar, Dahm len vyrazil, no jeho spoluhráči sa nedostali k dorážkam. O tri minúty neskôr zachytil rozohrávku Dánov Hudáček, svoj samostatný nájazd na brankára s bekhendovým zakončením však nevyšperkoval gólom.

V 17. minúte to skúšal z uhla Studenič, no Dahm bol opäť pozorný. Gólom sa neskončila ani presilovka Slovákov v závere tretiny.

Na snímke vpravo Adam Liška (Slovensko), vľavo Markus Lauridsen (Dánsko) v zápase základnej A-skupiny Slovensko – Dánsko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 21. mája 2019.

V 22. minúte išli Lantoši, Sukeľ a Bondra traja proti jednému, no svoju akciu prekombinovali a skončila sa bez zakončenia. Bondra mal obrovskú možnosť aj v 26. minúte, keď ho na pravom kruhu našiel Sukeľ, no prestrelil. Dáni v prvej časti hrozili len sporadicky, v druhej si párkrát vypracovali súvislejší tlak a Godla musel riešiť štipľavé strely O. Lauridsena s Nich. Jensenom.

Najväčšiu šancu mal v 29. minúte Storm. Po nedorozumení Čajkovského so Zigom sa dostal do úniku, ale jeho zakončenie schoval do lapačky Godla. Duel ani v ďalších minútach nepriniesol veľa pekných akcií. Viac sa na ľade bojovalo a hralo v strednom pásme. V 35. minúte Nagy šikovne vysunul Krištofa, no ten nechal opäť vyniknúť Dahma.

Štyri minúty pred koncom napálil Daňo v tutovke len žŕdku. Počas 38. minúty si diváci pripomenuli skandovaním Pavla Demitru, ktorý sa rovnako ako Nagy rozlúčil s reprezentačnou kariérou v zápase s Dánskom na domácom turnaji v roku 2011. Do konca tretiny predsa len padol gól, so šťastím ho dosiahol Marinčin. Jeho nahodenie od modrej zrazil brankár len do obrancu a od jeho nohy išiel puk do siete - 1:0.

Na snímke vpravo Matúš Sukeľ (Slovensko), vľavo brankár Sebastian Dahm (Dánsko) v zápase základnej A-skupiny Slovensko – Dánsko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 21. mája 2019.

Dáni mali veľkú šancu zvrátiť priebehu zápasu, keď si od 47. minúty zahrali minútu a 48 sekúnd dlhú presilovku o dvoch hráčov. Najprv išiel na trestnú za krosček Daňo a po ňom Sekera vyhodil puk cez plexisklo. Využili ju už po 19 sekundách, keď Russell poslal krížnu prihrávku cez bránkovisko na Bödkera a ten rozvlnil sieť - 1:1.

V 49. minúte sa natlačil Studenič cez obrancu až pred bránku, ale jeho pokus zastavil Dahmov betón. Vzápätí sa nepresadil ani Hudáček. Päť minút pred koncom mohol rozhodnúť Tatar, no zblízka trafil len do dobre postaveného Dahma. V závere tretiny si neudržal nervy na uzde Hudáček a Dáni hrali do konca riadneho času v početnej výhode.

Nevyužili ju a duel pokračoval v predĺžení. Slováci si vypracovali viacero nádejných šancí, no ani jednu z nich nedotiahli do úspešného konca. O triumfe domácich tak rozhodol v samostatných nájazdoch Nagy, ktorý sa tak krásne rozlúčil s hráčskou kariérou. Po ňom poistil náskok ešte Krištof.

Ladislav Nagy, autor víťazného nájazdu SR: "Ďakujem všetkým za krásnu rozlúčku. Myslím si, že sme hrali každý zápas naplno. Predvádzali sme skvelý hokej. Všetci mladší chalani, ktorí tu boli, makali a zapadli do tímu. Musia však na sebe pracovať aj ďalej."

Na snímke diváci v Steel Aréne v zápase základnej A-skupiny Slovensko – Dánsko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 21. mája 2019.