Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

04. júna 2017

VIDEO: Takto sa Slováci predviedli na festivale ľudovej hudby v USA



Na ilustračnej snímke detail zdobenia fujary.



Zdieľať
Na ilustračnej snímke detail zdobenia fujary. Foto: TASR - Michal Svítok
Washington 4. júna (TASR) – Slovenské piesne v podaní Slovákov a dokonca aj hru na fujaru si mohli vychutnať návštevníci 37. ročníka festivalu ľudovej hudby v hlavnom meste Spojených štátov.


Na dvojdňovom podujatí sa na siedmich pódiách zúčastňuje až 500 účinkujúcich, medzi nimi aj miestna kapela Orchester Praževica pod vedením Slováka Tomáša Drgoňa. Na festivale sa zúčastnila už po štvrtý raz a Tomáš pre TASR prezradil, že na festival dostal pozvanie, keď si ich kapelu niekto všimol počas vystúpenia.

Praževica predstavila svoj tradičný repertoár pozostávajúci zo slovenských piesní, čardáša a cigánskeho swingu. Napriek tomu, že na svojom pódiu festival otvárala, túto náročnú úlohu zvládla výborne - prví návštevníci sa hneď pustili do tanca.

"Jej predkovia sú zo Slovenska, tak sme sa museli prísť na nich pozrieť," priznal mladý pár. Staršie dámy sa zase pochválili, že vedeli tanečné kroky.

"Väčšinou ľudia tancujú, aspoň ku koncu vystúpenia väčšinou. A keď netancujú, tak ja ich buzerujem, aby tancovali," zažartoval Tomáš.



Na vedľajšom pódiu zase zaznievali jedinečné tóny slovenskej fujary. Hru na ňu a na koncovku predviedol Slovák Bob Rychlík.

"Nazýva sa kráľovná píšťal, pretože je nádherná, zvyčajne veľmi pekne ozdobená a zároveň, neverili by ste tomu, je veľmi ľahké na nej hrať," predstavil fujaru prítomným Bob Rychlík.

To, že miestnemu publiku sa tento jedinečný slovenský nástroj páči, dokazuje aj to, že Bob už päť rokov učí Američanov hrať na fujaru a tento rok má po prvý raz už aj triedu pokročilých.

Tomáš a Bob sa po svojich vystúpeniach predstavili návštevníkom ešte raz, a to v rámci skupinovej prezentácie hudby imigrantov.

Festival je podľa organizátorov oslavou rozmanitého kultúrneho dedičstva Washingtonu a okolia.

Počuť bolo nielen slovenskú a americkú ľudovú hudbu, ale napríklad aj škótske gajdy, španielske flamenco či balkánske, grécke, írske a belgické ľudové piesne a tradičné nástroje.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vo veku 63 rokov zomrel dramaturg a divadelný vedec Andrej Maťašík
<< predchádzajúci článok
Hudobník Chris Cornell pred samovraždou užil divokú kombináciu liekov, mohli ho ovplyvniť