15. apríla 2016

Na snímke hráč Liverpoolu Dejan Lovren (vľavo) sa teší z víťazného gólu s trénerom Jürgenom Kloppom v odvete štvrťfinále Európskej ligy vo futbale FC Liverpool - Borussia Dortmund vo štvrtok 14. apríla 2016. Foto: TASR/AP
Liverpool 15. apríla (TASR) - Futbalisti FC Liverpool sa vo štvrtok večer postarali o jeden z najepickejších obratov v dejinách Európskej ligy. Po remíze 1:1 v prvom dueli ich v domácej odvete štvrťfinále s Borussiou Dortmund nepoložilo na lopatky ani manko 0:2 a 1:3 a v nadstavenom čase o ich postupe rozhodol hlavičkou na 4:3 obranca Dejan Lovren svojím premiérovým gólom v sezóne.

"Dalo sa na to pozerať," so širokým úsmevom hodnotil nervydrásajúci duel tréner Liverpoolu Jürgen Klopp, ktorého tím ukázal heroickú odolnosť a zopakoval "Zázrak z Istanbulu" spred jedenástich rokov. Vo finále Ligy majstrov 2005 vtedy Liverpool v hlavnom meste Turecka prehrával v polčase s milánskym AC 0:3, ale po prestávke tromi gólmi v rozpätí šiestich minút vyrovnal a napokon sa tešil z trofeje po rozstrele z bieleho bodu.

Na snímke tréner Liverpoolu Jürgen Klopp sa usmieva pred odvetným zápasom štvrťfinále Európskej ligy vo futbale FC Liverpool - Borussia Dortmund vo štvrtok 14. apríla 2016. Foto: TASR/AP
Vo štvrtok mal Liverpool v polčase manko 0:2 a na postup potreboval streliť rovnako tri góly. "Veľmi často je v takýchto situáciách vo futbale s tímom koniec. Ale nie tu a nie s týmto mužstvom. Tento tím sa nevzdáva," hrdo hlásil Klopp, ktorý v kabíne burcoval hráčov práve spomienkami na slávny liverpoolsky comeback. "V prestávke som im pripomenul Istanbul. Povedal som im, že hoci to nie je pravdepodobné, určite je to možné a musíme sa o to pokúsiť. Podarilo sa, hoci ešte dlho po góle na 4:3 som si nebol istý, či je lopta v sieti. Ale nikto naokolo sa netváril, že by nebola," smial sa Klopp.

Dortmund bol na Anfielde blízko k postupu do semifinále, ale koncovku nezvládol. Hostia pripravili Liverpoolu studenú sprchu hneď v úvode a po deviatich minútach viedli 2:0. Okamžite po zmene strán síce Divock Origi znížil, no Marco Reus odpovedal gólom na 3:1 pre Borussiu v 57. minúte. Záverečná polhodina ale patrila domácim - Philippe Coutinho a Mamadou Sakho vykresali nádej a presná hlavička Lovrena po centri Jamesa Milnera na vzdialenejšiu žrď v 91. minúte definitívne dostala fanúšikov na zaplnenom štadióne do extázy.

"Je to veľká škoda," netajil obrovské sklamanie kouč Dortmundu Thomas Tuchel. "Začali sme výborne a aj na prvý gól súpera po prestávke sme odpovedali rovnako. Potom ale Liverpool vyrovnal a to zmenilo situáciu. Domácim tribúny vliali energiu a my sme to neustáli." Kapitán Dortmundu Mats Hummels sa hneval, že so spoluhráčmi jasný zápas pustili z rúk. "Za stavu 3:1 musíme takýto duel kontrolovať a nie ho stratiť. Chýbala nám koncentrácia v defenzíve. Bol to presne ten zápas, po ktorom musíme povedať, že sme si ho prehrali a nie, že ho súper vyhral," konštatoval pre agentúru dpa.

Dlhoročný kouč Dortmundu Klopp tak stále živí nádej, že v prvej sezóne so svojimi novými zverencami hneď získa cennú trofej. Liverpool, na lavičke ktorého presedel celý štvrtkový zápas slovenský reprezentant Martin Škrtel, by prípadným triumfom v Európskej lige zároveň získal miestenku do budúceho ročníka Ligy majstrov. V tabuľke Premier League figuruje momentálne až na ôsmej priečke.

Slovenskí hokejisti po prehre s Ruskom: Musíme si viac veriť