Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. augusta 2017

VIDEO:Veda SR sa prezentuje na konferencii o progresívnych materiáloch



Na snímke zľava František Simančík - Slovenská akadémia vied, rektor TUKE Stanislav Kmeť a Kenji Matsuda z Toyama Univerzity, Japonsko, ktorý je zakladateľ ICPMAT.



Zdieľať
Na snímke zľava František Simančík – Slovenská akadémia vied, rektor TUKE Stanislav Kmeť a Kenji Matsuda z Toyama Univerzity, Japonsko, ktorý je zakladateľ ICPMAT. Foto: TASR/Milan Kapusta
Košice 7. augusta (TASR) – Nové trendy a možnosti z hľadiska vývoja a aplikácie rôznych materiálov sú témou trojdňovej medzinárodnej konferencie, ktorá sa dnes začala na Technickej univerzite v Košiciach (TUKE). Na podujatie prišlo zhruba 100 vedeckých pracovníkov a vysokoškolských pedagógov z 20 krajín vrátane Japonska, Číny, Vietnamu, Južnej Kórey, Nemecka či Ruska.




Medzinárodná konferencia pre fyzikálne vlastnosti a aplikácie progresívnych materiálov (ICPMAT) 2017 má v Košiciach svoj 12. ročník, vlani sa konala v Číne. "Cieľom je združiť vedeckých pracovníkov, ktorí sa zaoberajú výskumom materiálov, či už sú kovové, alebo nekovové, ale orientujeme sa aj na prírodné materiály, čiže zemské zdroje a ich aplikáciu do stavebníctva. Je to širokospektrálna konferencia, ktorá zároveň hodnotí metodiky pre výskum materiálov a matematické simulácie, ktoré podporujú vývoj a rozvoj technológií v oblasti priemyselného použitia," uviedol pre TASR predseda konferencie Tibor Kvačkaj z oddelenia plastických deformácií a simulácií procesov TUKE.



Medzinárodný význam podujatia podľa neho vytvára priestor pre prezentovanie nielen slovenskej vedy v oblasti materiálov, ale aj slovenských špičkových technologických inovácií s realizačným potenciálom v priemysle. Medzi prednášateľmi sú napríklad vynálezca lietajúceho auta Štefan Klein, generálny riaditeľ Matador Group Slovakia Martin Kele. Na podujatí vystupujú aj ďalší zahraniční a domáci špičkoví odborníci z vedeckej a priemyselnej oblasti.



"Zakladateľom tejto konferencie je Toyama University v Japonsku, s ktorou sme pred dvoma rokmi podpísali zmluvu o vedeckej spolupráci a výmene študentov. Jej predstavitelia konštatovali, že výskum na Technickej univerzite v Košiciach a tím, ktorý vediem, je dostatočne silný na to, aby dokázal zorganizovať túto konferenciu a predstavil nové trendy a nové možnosti z hľadiska aplikácie a vývoja materiálov v oblasti vedeckého poznania," vysvetlil Kvačkaj organizáciu podujatia v Košiciach. Konferencia sa zároveň koná pri príležitosti 65. výročia založenia TUKE a pod patronátom ministra školstva Petra Plavčana.

"Univerzita sa snaží získavať projekty hlavne z medzinárodných zdrojov a na to je dobré organizovať takéto konferencie a byť vlastne v stálom styku s partnermi, či už z Európy, ale aj celého sveta, pretože tie partnerstvá potom umožňujú vstúpiť do tých silných medzinárodných projektov," konštatoval rektor TUKE Stanislav Kmeť.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri útoku nožom v čínskej lekárni zahynuli traja ľudia
<< predchádzajúci článok
Agrokomplex ponúkne program pre odbornú i laickú verejnosť