Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. septembra 2015

VIDEO: Via Iuris požiada o opätovné prešetrenie kauzy tunelovania VSS



Mimovládna organizácia Via Iuris požiada generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára o opätovné prešetrenie podozrení z tunelovania bývalej Vojenskej spravodajskej ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 21. septembra (TASR) – Mimovládna organizácia Via Iuris požiada generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára o opätovné prešetrenie podozrení z tunelovania bývalej Vojenskej spravodajskej služby (VSS). Na tlačovej konferencii v Bratislave to dnes oznámila právnička spolupracujúca s touto organizáciou Zuzana Čaputová.


Via Iuris reaguje na fakt, že špeciálny prokurátor Dušan Kováčik odmietol 11. augusta oznámenie, ktoré mesiac predtým podali exminister obrany Ľubomír Galko (SaS), bývalý námestník riaditeľa VSS Vladimír Suchodolinský a bývalý dôstojník tejto spravodajskej služby Ivan Macko.

Macko dnes na tlačovej konferencii informoval o výsledkoch preverovania realizovaného Úradom špeciálnej prokuratúry. Ich oznámenie bolo podľa jeho slov odmietnuté, nakoľko Kováčik nezistil žiadne pochybenia ohľadne zastaveného trestného stíhania vo veci tunelovania VSS, ktoré reagovalo na kauzu prvej vlády Smeru-SD.

Podľa Čaputovej by sa mal generálny prokurátor pozrieť na prácu jemu podriadeného špeciálneho prokurátora pre to, že je spojená s podozrivými okolnosťami. "Oznámenie doktora Kováčika sa opiera o informácie a hodnotenia vojenského spravodajstva, teda o informácie a hodnotenia osôb, ktoré boli potenciálne podozrivé v tejto veci," podotkla právnička.



"Je otázkou, nakoľko to polícia a prokuratúra preverovali. Z toho, čo vieme, to vyzerá, že to bolo len formálne," uviedol novinár týždenníka .týždeň Marek Vagovič na margo práce prokuratúry i polície.

"V týchto politicky citlivých kauzách vystupujú stále tí istí policajní vyšetrovatelia a prokurátori, ktorí robia tú špinavú robotu," obáva sa Vagovič, že úlohou policajného vyšetrovateľa Slavomíra Laha a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika bolo zamiesť kauzu pod koberec.



Bývalý dôstojník VSS Macko dnes vysvetlil, že sa musel sám domáhať toho, aby ho špeciálna prokuratúra v prípade jeho oznámenia vypočula. Kováčika pritom Macko v júlovom podnete upozornil aj na nové skutočnosti, konkrétne podozrenie z manipulácie výberového konania na výstavbu spravodajského objektu za približne 1,5 milióna eur na okraji Bratislavy.

Macko výberové obstarávanie preveroval po nástupe Romana Mikulca do čela VSS v roku 2010. Prišiel na to, že k nemu neexistuje príslušná dokumentácia. Domnieva sa, že z troch firiem, ktoré sa na ňom mali zúčastniť, dve netušili, že sa uskutočnilo a figurovali v ňom. Podozrivé mu bolo aj to, že peniaze boli v značných objemoch uhrádzané dodávateľovi v hotovosti. Súkromná firma podľa neho dostala aj 200.000 eur "v igelitke".

"V tejto chvíli už nejde ani o nejakú budovu, ide o systém. Mám pocit, že pokiaľ v najvyšších poschodiach moci je možné realizovať svojvoľne len z titulu svojej pozície a širokých právomocí akékoľvek kroky, ktorými sa môže niekto zmocniť majetku, tak sme sa už veľmi dávno dostali do nebezpečnej polohy a je potrebné urobiť legislatívne opatrenia, ktoré by skutočne tomu zabránili," uviedol Macko.



Ďalším podozreniam pri tunelovaní VSS sa vo svojom najnovšom čísle venuje časopis .týždeň. Súčasný riaditeľ Vojenského spravodajstva (VS) Ľubomír Skuhra sa k nim vyjadril na brífingu. Označil ich za „klamstvo a dezinformácie“.

„Vzhľadom na pretrvávajúcu snahu diskreditovať Vojenské spravodajstvo podávam trestné oznámenie na konkrétne osoby a podávam taktiež občianskoprávnu žalobu na týždenník .týždeň,“ vyhlásil Skuhra. Trestné oznámenie bude namierené voči bývalému šéfovi VSS Romanovi Mikulcovi a bývalému dôstojníkovi služby Ivanovi Mackovi.

Skuhra na brífingu ukázal novinárom informačnú správu podpísanú bývalým ministrom obrany Ľubomírom Galkom. V nej bol podľa jeho slov popísaný priebeh obstarávania, financovania a budovania objektu, ktorý dnes spomenul Macko. Skuhra uviedol, že „ani jednou vetou“ v nej nie je skonštatované, že by došlo v tejto súvislosti k protiprávnemu konaniu.

„Práve naopak. Riaditelia Vojenskej spravodajskej služby a Vojenského obranného spravodajstva navrhovali ministrovi obrany ukončiť projekt bez zmien aj s jeho dofinancovaním,“ priblížil šéf VS.

Doplnil, že bývalý minister obrany Galko túto informačnú správu schválil, podpísal a pred osobitným parlamentným výborom na kontrolu vojenského spravodajstva uviedol, že netvrdí, že v tomto smere došlo k nejakému pochybeniu.

Na vyhlásenie Via Iuris reagoval aj Úrad špeciálnej prokuratúry. Jeho hovorkyňa Jana Tökölyová uviedla, že je zákonným oprávnením mimovládnej organizácie požiadať generálneho prokurátora, aby preskúmal zákonnosť postupu špeciálneho prokurátora.

Kauzu spustil svojou správou o údajnom tunelovaní VSS za čias prvej vlády Roberta Fica Suchodolinský, ktorý bol vo vedení VSS počas vlády Ivety Radičovej. Opisuje údajne nezákonné prevody majetku bývalej VSS na iné organizácie a súkromné osoby. Tie zase mali byť v spojení s vedením služby.

Okrem iného sa v nej píše, že dvaja šéfovia tajných vojenských služieb, teda VSS a bývalého Vojenského obranného spravodajstva, postupovali ako organizovaná skupina a s peniazmi a majetkom tajných služieb narábali tak, aby z toho mali osobný prospech oni alebo tretie osoby.

Štát takto mal prísť o milióny eur, väčšinou tak, že tajní nakúpili majetok, zrekonštruovali ho za prostriedky štátu, potom ho označili za nepotrebný alebo dekonšpirovaný a za výrazne nižšiu cenu ho predali ľuďom, ktorí na tom zarobili. Vyšetrovateľ vyšetrovanie ukončil vo februári 2015 s tým, že skutok nie je trestným činom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
KULOÁRE EÚ: V prijatom dokumente sa o povinných kvótach hovoriť nebude
<< predchádzajúci článok
Rusa odsúdili na 14 rokov za žiadosť o zamestnanie vo švédskej firme