Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. marca 2012

Viktor Orbán spochybnil autoritu Európskej komisieMaďarský premiér Viktor Orbán spochybnil autoritu Európskej komisie (EK), ktorá voči jeho krajine začala správne konanie v súvislosti s nedávnou novelou ústavy schválenej parlamentom v ...Zdieľať
viktor orban BERLÍN/BUDAPEŠŤ 4. marca (WEBNOVINY) - Maďarský premiér Viktor Orbán spochybnil autoritu Európskej komisie (EK), ktorá voči jeho krajine začala správne konanie v súvislosti s nedávnou novelou ústavy schválenej parlamentom v Budapešti.


Komisia pohrozila aj zmrazením kohéznych fondov v spore týkajúcom sa vysokého maďarského rozpočtového deficitu. Podľa Orbána však exekutívny orgán Európskej únie (EÚ) nedisponuje žiadnou "demokratickou legitimitou".

"Ja som bol zvolený. Maďarská vláda bola zvolená aj Európsky parlament bol zvolený. Ale kto zvolil Európsku komisiu?" opýtal sa šéf maďarského kabinetu v rozhovore pre nemecký týždenník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, ktorý vyšiel v nedeľu. "V čom spočíva demokratická legitimita komisie?!" vyhlásil. Ako však dodal, jeho vláda je pripravená napriek všetkému "rešpektovať" rozhodnutie eurokomisie, nech už bude akékoľvek.

EK sa nepáči nová maďarská ústava, ktorá začala platiť 1. januára a umožnila schválenie viacerých kontroverzných zákonov. Podľa kritikov je to nástroj, ktorým premiér Orbán koncentruje moc do svojich rúk a obmedzuje demokraciu.

Ide najmä o legislatívu týkajúcu sa nezávislosti maďarskej centrálnej banky, ale aj odchodu sudcov do dôchodku a nezávislosti úradu na ochranu osobných údajov. Komisia navyše minulý týždeň pohrozila, že Budapešti pre vysoký deficit verejných financií zmrazí eurofondy vo výške takmer pol miliardy eur.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Veľký priestor na podnikanie vidí Fico v Číne a Vietname
<< predchádzajúci článok
Podnikatelia môžu z áut odstrániť priečku