Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

06. augusta 2009

Vinu za doping brazílskych atlétov zobrali na seba tréneri



K zodpovednosti za dopingový škandál piatich brazílskych atlétov sa priznali dvaja tréneri, ktorí tvrdia, že ich zverenci pôvodne nominovaní na majstrovstvá sveta v Berlíne sú v tom nevinne. To však ...



Zdieľať
SAO PAULO 6. augusta (WEBNOVINY) - K zodpovednosti za dopingový škandál piatich brazílskych atlétov sa priznali dvaja tréneri, ktorí tvrdia, že ich zverenci pôvodne nominovaní na majstrovstvá sveta v Berlíne sú v tom nevinne. To však zrejme nič nezmení na treste, ktorý športovcov čaká. Tréneri Jayme Netto a Inaldo Sena zvolali na stredu tlačovú konferenciu, na ktorej vyhlásili, že všetkým piatim atlétom podali dávky krvného stimulantu EPO bez ich vedomia. Klamali im, že ide o aminokyselinové prípravky. Obaja postupovali na základe odporúčania nemenovaného fyziológa, ktorí im povedal, že podané množstvo EPO sa nedá antidopingovými testami zistiť. Nemenovaný "odborník" nie je súčasťou realizačného tímu brazílskej atletickej reprezentácie. "Beriem na seba vinu za to, že sme im dávali tie dávky. Na vine som ja, nie športovci," povedal so slzami v očiach Netto a hájil svoje konanie slovami: "Každý má právo na omyl a ja som ho spravil. V atletike som odpísaný."


Brazílska atletická federácia zverejnila informáciu o pozitívnom dopingovom náleze piatich svojich športovcov v utorok. Mimosúťažnou kontrolou z 15. júna neprešli šprintéri Bruno Lins Tenorio de Barros a Jorge Célio da Rocha Sena, štvorstovkárka Josiane da Silvová Titová, prekážkarka Luciana Francová a sedembojárka Lucimara Silvestrová. Všetci sa v čase medializácie kauzy pripravovali v Nemecku na šampionát, požiadali o analýzu kontrolnej B-vzorky a vrátili sa do Brazílie, aby sa bránili pred obvineniami. Traja z nich sa pred rokom predstavili aj na olympijských hrách v Pekingu. Barros pomohol štafete na 4x100 m k štvrtému miestu, Silvestrová figurovala v štartovom poli sedembojárskej súťaže a Titová bežala v štafete na 4x400 m.
Pätica atlétov má rovnakú klubovú príslušnosť, pôsobia v Rede Atletisimo, v ktorom majú na konte aj ďalší pozitívny prípad bežkyne na 400 m a 400 m prekážok Lucimar Teodorovej. Výsledok jej testu oznámili minulý týždeň. Prezident klubu Jorge Queiroz de Moraes je pritom známy svojím tvrdým postojom proti dopingu. Pre užívanie drog prišiel o život jeho syn. "Som presvedčený, že atléti sú v tomto prípade iba obeťami. Nevedeli, čo im dávajú, ale tréneri áno a to je na celej veci zarážajúce. Je to hrozný šok," reagoval Moraes.

Podvod bol odhalený na neplánovanej kontrole 15. júna v Presidente Prudente v Sao Paule a na základe výsledkov akreditovaných laboratórií v Montreale. Antidopingová agentúra Brazílskej atletickej federácie identifikovala druh zakázanej látky ako krvný stimulant EPO. Brazílčania mali do Berlína pricestovať so silnou 44-člennou výpravou. "Takýto počet dopingových prípadov je naozaj vysoký. Nepamätám si, že by sme v Brazílii riešili podobnú situáciu," priznal medicínsky koordinátor Brazílskeho olympijského výboru Rafael Trinidade a poukázal na skutočnosť, že všetci podozriví sa v čase odberu pripravovali na jednom mieste v Presidente Prudente.
Brazílska federácia teraz pracuje na doplnení piatich uvoľnených miest v nominácii na MS, ktoré sa začnú 15. augusta.

SITA, AP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Luongo rokuje s Vancouverom o novej zmluve
<< predchádzajúci článok
Pokusy o záchranu tímu BMW Sauber zatiaľ neúspešné