Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

27. februára 2006

Vitamín D ako zbraň proti tuberkulóze



Nízka hladina vitamínu D v organizme znižuje odolnosť voči tuberkulóze. Ochorenie známe ako TBC spôsobuje Kochov bacil (Mycobacterum tuberculosis), ktorý sa vedci snažia už niekoľko desaťročí ...



Zdieľať

BRATISLAVA 27. februára (WN/SITA) - Nízka hladina vitamínu D v organizme znižuje odolnosť voči tuberkulóze. Ochorenie známe ako TBC spôsobuje Kochov bacil (Mycobacterum tuberculosis), ktorý sa vedci snažia už niekoľko desaťročí vyhubiť. V skutočnosti sa ale zdá, že jeho kmene silnejú a stávajú sa aj voči najmodernejším liekom odolné.

Americkí a nemeckí vedci prednedávnom definovali vzťah medzi vitamínom D a reakciami ľudského organizmu voči nebezpečným baktériám. Tá zväčša závisí od makrofágov, ktoré sú súčasťou imunitného systému. Aj napriek tomuto zisteniu však stále nevedia, akým spôsobom makrofágy pracujú. Vyskytujú sa v nich takzvané Toll-like receptory (TLRs), ktoré veľmi prudko reagujú na podráždenie vyvolané špecifickými molekulami nachádzajúcimi sa na povrchu baktérie. Podľa najnovšej štúdie, po stimulácii TL receptorov baktériami narastie hladina enzýmu Cyp27B1. Ten umožňuje premenu neaktívnej formy vitamínov D na biologicky aktívnu molekulu. Okrem toho účinkuje aj na množenie receptorov pre vitamín D na makrofázach. Keď sa teda aktívna forma vitamínu dostane na vitamínový receptor makrofágu, odovzdá signál jadra bunky, kde sa aktivizuje gén pre indukciu antimikrobiálneho peptidu katelicidínu. Spomínaný peptid vzniká štiepením z dopredu pripraveného proteínu a po uvoľnení baktériu TBC zlikviduje.

Vitamín D teda podľa novej štúdie pôsobí ako signálna molekula pre tvorbu antimikrobiálnych látok a aktivuje jeden z obranných mechanizmov, ktorým ľudské makrofágy bojujú proti škodcom.

Pre osvedčenie teórie ale vedci nemohli využiť myši, ako to býva vo zvyku. Tie totiž nemajú tento mechanizmus vyvinutý. Chránené sú vďaka vlastnému imunitnému mechanizmu, ktorý pracuje pomocou oxidu dusnatého. Výskumníci teda dali prednosť iným zvieratám a bielym krvinkám pestovaným in vitro.

Američania sa zamerali na výskum TBC aj preto, lebo ich zaujímalo, prečo sú Afroameričania na ochorenie náchylnejší ako belosi. Dôvodom je to, že neaktívna forma vitamínu D vzniká z provitamínu v koži počas pôsobenia UV žiarenia.

Mycobacterum tuberculosis sa nachádza v bunkách a niekedy prežíva aj v jednom type bielych krviniek - makrofágov. Vtedy sa znižuje obranyschopnosť organizmu. Zasahuje potom najčastejšie pľúca a následne sa môže šíriť aj do iných orgánov.

Práve Afroameričania majú v krvnom sére výrazne nižšie hladinu vitamínu D a preto ich TBC postihuje osemkrát častejšie ako belochov. Dôvodom je ich vysoká hladina kožného pigmentu, ktorý absorbuje väčšinový podiel UV žiarenia. To následne znižuje produkciu vitamínu D.

Pri pokusoch s infekciou v podobe in vitro zistili vedci v ich sére o 63 percent nižšiu hladinu antimikrobiálneho katelicidínu. Po aplikovaní vitamínu D, ale koncentrácia tohto antimikrobiálneho peptidu vzrástla.

Informácie zverejnil vedecký časopis Science Express.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
D. Bollová pravdepodobne nebude kandidovať do NR SR
<< predchádzajúci článok
Premiér už informoval prezidenta o zámere odvolať Tótha

Vitamín D ako zbraň proti tuberkulóze - diskusné fórum čitateľov

Vitamín D a jeho blahodarné účinky.30.11. 13:56:06