Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

28. marca 2015

VÍŤAZ: Pri prameni Slaná voda vyrástol oddychový areál



Starosta obce Víťaz v okrese Prešov Ján Baloga pri prameni Slaná voda, ktorý vznikol pri geologických prieskumoch v 70. rokoch. Pri vrte tu natrafili na minerálnu vodu, ktorá sa však neskôr zriedila. Pri prameni vznikol oddychový ...



Zdieľať
Starosta obce Víťaz v okrese Prešov Ján Baloga pri prameni Slaná voda, ktorý vznikol pri geologických prieskumoch v 70. rokoch. Pri vrte tu natrafili na minerálnu vodu, ktorá sa však neskôr zriedila. Pri prameni vznikol oddychový areál, kde sa konajú festivaly a iné podujatia. Foto: TASR
 
Víťaz 28. marca (TASR) - Šarišská obec Víťaz v okrese Prešov pred niekoľkými rokmi našla spôsob, ako vyriešiť jeden ekologický problém, ktorý jej obyvateľov trápil už dlhší čas. Vytvorením areálu Slaná voda spríjemnili okolie pri navštevovanom prameni vody a zlikvidovali aj čiernu skládku odpadu.


Bývalý starosta Stanislav Kovaľ spomína, ako sa spolu so svojím priateľom podnikateľom Pavlom Adamkovičom prišiel pozrieť na priestor vedľa potoka, kde ľudia odhadzovali nepotrebný odpad. V spolupráci miestnych podnikateľov s obecným úradom i samotnými občanmi tam vyrástol pekný prírodný amfiteáter.

"Paľo mi to ukázal a hneď sme vedeli, že to takto nemôže zostať. Smeti, stavebný odpad, to všetko tu špatilo okolie. Ľudia jednoducho nechceli odnášať veci na skládku a jednoduchšie to bolo vyhodiť,"
povedal Kovaľ.

Vedenie obce i miestni podnikatelia si uvedomovali, že nestačí iba poupratovať. Ak chceli dosiahnuť, aby tam už ľudia nenosili smeti, museli urobiť niečo viac. Tak vznikol priestor ohradený kolovou ohradou. Podobne niekedy v Amerike oplocovali ranče.

"Všetko sa nachádza pri umelom prameni vody, ktorý tu vznikol v 70. rokoch. Urobili vrt, kde pri 60 metroch narazili na výbornú kyselku - minerálnu vodu. Oni však išli až do 150 metrov, a tým spodná voda zriedila kyselku, dnes ostala len slaná voda," informoval Kovaľ.

Po vyčistení okolia postavili vo vnútri areálu detské preliezačky, volejbalové ihrisko, krb na opekanie a miesto na sedenie. V rohoch areálu sú osadené dve dosky s dôležitými historickými údajmi o obci.

"Okrem toho mimo oplotenia sme vybudovali kryté javisko a úpravou svahu aj hľadisko. Drevené lavice sú prenosné a vieme poskytnú viac ako 1000 miest na sedenie," vysvetlil Kovaľ.

Stalo sa už tradíciou, že počas konania festivalu sa tam vždy zídu aj amatérski kuchári a rozdajú si to vo varení guláša. Väčšina z nich používa na varenie vodu z tohto prameňa.

Starosta obce Ján Baloga ešte ako poslanec spolu s kolegami z obecného zastupiteľstva chceli veľmi vyhrať, ale akosi sa im nedarilo, lebo porota bola nekompromisná.

"Tak sme ich raz postrašili, že keď konečne nevyhráme, tak súťaž na budúci rok už nebudeme organizovať. Čuduj sa svete, vyhrali sme! Mali sme určite dobrý guláš a verím, že chutil aj porote, alebo zaúčinkovala hrozba? Pravda je ale taká, že súťaž stále láka mnoho ľudí, a to sme vždy chceli," povedal so smiechom súčasný starosta.

Takouto spoluprácou podnikateľov, obyvateľov a vedenia obce sa vytvorilo festivalové prostredie na Slanej vode a tam v roku 2006 odštartovali tradíciu podujatia, ktoré je dnes vyvrcholením kultúrneho diania v obci.

Koval si spomína, že sa tam vystriedalo množstvo kapiel a folklórnych súborov. Každý rok tam zavítajú aj známejší interpreti. Ako dodal, siedmy ročník festivalu prilákal do Víťaza viac ako 3000 ľudí.

Obyvatelia si toto miesto, vzdialené asi dva kilometre od dediny, chránia a počas víkendov ho často navštevujú. Tešia sa, že tam, kde nedávno boli ešte smeti, vyrástol takýto kultúrny stánok. Veria, že to by mohlo byť inšpiráciou pre iné dediny alebo mestá.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kritériom obstarávania stavieb nemôže byť podľa SKSI najnižšia cena
<< predchádzajúci článok
MIKULÁŠ: 70. výročie oslobodenia mesta pripomenula rekonštrukcia bojov