Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. apríla 2013

Víťaz talianskych volieb odstúpil z čela stranyLíder víťaznej stredoľavej koalície z uplynulých parlamentných volieb Pier Luigi Bersani v najbližšom čase odstúpi z funkcie. Reaguje tým na neochotu viacerých členov svojej Demokratickej ...Zdieľať
pier luigi bersani RÍM 20. apríla (WEBNOVINY) - Líder víťaznej stredoľavej koalície z uplynulých parlamentných volieb Pier Luigi Bersani v najbližšom čase odstúpi z funkcie.


Reaguje tým na neochotu viacerých členov svojej Demokratickej strany (PD) podporiť jeho preferovaného kandidáta v prebiehajúcej voľbe prezidenta v parlamente.

Ním bol niekdajší predseda Európskej komisie (EK) Romano Prodi, ktorý v piatok v tajnej voľbe získal len 395 hlasov - na zvolenie pritom potreboval podporu najmenej 504 poslancov. Otázka spoločného kandidáta je tak naďalej otvorená a politická kríza v krajine sa ešte viac prehlbuje.

Funkčné obdobie úradujúceho prezidenta Giorgia Napolitana sa skončí 15. mája. Problémom je, že dosluhujúca hlava štátu nemôže počas posledných šiestich mesiacov rozpustiť parlament a umožniť tak zopakovanie volieb.

Stredoľavý blok na čele s Bersaniho PD koncom februára získal väčšinu v poslaneckej snemovni, vzhľadom na slabé postavenie v Senáte však nemôže samostatne vládnuť. Bersani sa snažil dohodnúť na spolupráci s M5S označovaným za neoficiálneho víťaza volieb, zoskupenie stavajúce na odpore verejnosti voči tradičným politikom však odmieta pomáhať ktorémukoľvek zo súperov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
GLOBSEC: Spolupráca v rámci V4 je maratón, nie šprint
<< predchádzajúci článok
Obrazom: Boston oslavuje zadržanie podozrivého útočníka

Víťaz talianskych volieb odstúpil z čela strany - diskusné fórum čitateľov