14. júna 2015

Víťazom v Baku Brit Benson, Varga na piatej priečke, Šiška 44.

Na snímke slovenský reprezentant Richard Varga, archívne foto

Na snímke slovenský reprezentant Richard Varga, archívne foto Foto: TASR/AP
Bilgah Beach 14. júna (TASR) - Slovenský triatlonista Richard Varga obsadil na 1. európskych hrách v Baku 5. miesto. Hoci sa po plaveckej aj cyklistickej časti držal na čele priebežného poradia, v behu výrazne stratil a napokon finišoval vo výslednom čase 1:49:31 h. Víťazom sa stal po výborne zvládnutom bežeckom úseku Brit Gordon Benson (1:48:31 h), na ktorého Varga v cieli stratil celkovo 61 sekúnd. Druhý skončil Portugalčan Joao Silva, bronzový kov získal domáci reprezentant Rostyslav Pevcov. Druhý Slovák na štarte Lukáš Šiška obsadil 44. priečku.

Dvadsaťšesťročný Varga opäť nenašiel premožiteľa v plaveckej časti a z vody vyšiel v najlepšom čase 18:39 min. Po prvom kole jazdy na bicykli mu síce patrila šiesta priečka a hoci sa po treťom prepadol až na jedenástu, naďalej držal krok s vedúcou skupinou. V záverečnom šiestom okruhu preťal napokon cieľovú pásku ako druhý v poradí vo výslednom čase 1:16:07 h. Veľmi rýchlo sa však dokázal prezuť a na bežecký úsek vybehol v pozícii lídra priebežného poradia. To sa mu vo veľkom teple napokon nepodarilo udržať. Už po prvom bežeckom úseku stratil na Bensona 18 sekúnd, po druhom to už bolo 42 sekúnd. Heroickým výkonom sa v závere prezentoval Silva, ktorý sa z piatej priečky v poslednom meranom úseku prepracoval dopredu, predbehol aj Vargu a napokon finišoval na striebornej pozícii.

Druhý Slovák Lukáš Šiška previedol konštantný výkon vo všetkých troch disciplínach. Z vody vyšiel so stratou 1:16 min. na Vargu na 41. priečke a v poradí piatej desiatky sa držal aj počas nasledujúcich šiestich okruhov na bicykli. Na bežeckú časť vybehol ako päťdesiaty v poradí, v každom z troch úsekov sa však zlepšil o dve priečky a napokon finišoval na 44. mieste.