05. augusta 2006

Vjačaninov európsky rekord a tretí výkon histórie

Aj počas predposledného dňa súťaží na majstrovstvách Európy v Budapešti menili plavci historické tabuľky starého kontinentu. Piaty európsky rekord šampionátu utvoril na 200 m znak Rus Arkadij ...

BUDAPEŠŤ 5. augusta (WEBNOVINY) - Aj počas predposledného dňa súťaží na majstrovstvách Európy v Budapešti menili plavci historické tabuľky starého kontinentu. Piaty európsky rekord šampionátu utvoril na 200 m znak Rus Arkadij Vjačanin plávajúci druhú polovicu trate v tempe svetového rekordu, o ktorý ho pripravil iba pomalší začiatok. Ruský plavec, pripravujúci sa pod vedením svojich rodičov, zlepšil výkonom 1:55,44 predchádzajúci najlepší čas európskej histórie Nemca Helgeho Meeuwa z júna tohto roku o deväť desatín sekundy. Úradujúci majster Európy na polovičnej trati svojich súperov doslova prevalcoval a ako prvý Európan sa dostal pod hranicu 1:56 min. Od svetového rekordu Američana Aarona Peirsola ho však delilo ešte 78 stotín sekundy. Ruský znakár však zaplával tretí najrýchlejší čas histórie, keď v globále bol rýchlejší okrem Peirsola aj jeho krajan Michael Phelps. "Vedel som, že môžem triumfovať v novom európskom rekorde," komentoval Vjačanin. Druhý skončil maďarský miláčik László Cseh (1:56,44), ktorý získal na tejto trati vôbec prvú medailu z vrcholného podujatia a tretí bol bronzový z olympiády v Aténach Rumun Razvan Florea (1:57,83). O druhý európsky rekord večera a šiesty šampionátu sa postaralo talianske kvarteto Massimiliano Rosolino, David Berbotto, Nicola Cassio, Filippo Magnini, ktoré výkonom 7:09,60 zlepšilo svoj vlastný päť rokov starý európsky rekord z MS vo Fukuoke o 1,26 sekundy. Druhá skončila Veľká Británia (7:11,63) a tretie Grécko (7:16,67).

Titul majstra Európy na 100 m motýlik obhájil Ukrajinec Andrij Serdinov (51,95), ktorý zostal v Budapešti na polovičnej trati na prvej nemedailovej pozícii. Druhý skončil s odstupom prekvapujúco Francúz Amaury Leveaux (52,76). Dvadsaťročný francúzsky krauliar získal svoju prvú individuálnu medailu, keď pred dvoma rokmi v Madride bol v krauliarskych štafetách dvakrát tretí. Tretie miesto patrí Rusovi Nikolajovi Svorcovovi (52,96), ktorý dopadol rovnako aj na dvojnásobnej trati.
Finále krauliarskej dvojstovky sa trochu prekvapujúco stalo korisťou poľskej špecialistky na motýľkarsku dvojstovku Poľky Otylie Jedrzejczakovej (1:57,25). Dvadsaťdvaročná Varšavčanka sa predstavila na prvom šampionáte od tragickej nehody, ktorá sa stala pred desiatimi mesiacmi a zomrel pri nej Jedrzejczakovej mladší brat. Auto vtedy šoférovala poľská plavkyňa. "Verila som si, a preto som to až v druhej stovke rozbalila naplno. Máme veľa titulov na motýliku, ale toto je môj prvý krauliarsky," povedala mladá Poľka. Druhé miesto a prvá individuálna medaila z dlhého bazénu patrí Nemke Annike Liebsovej (1:57,48) a tretia skončila Francúzka Laure Manaudouová (1:58,38). Devätnásťročná rodáčka z Villeurbanne pridala bronz k trom doterajším budapeštianskym individuálnym triumfom a štafetovému tretiemu miestu.
Po treťom mieste na znakárskej stovke získala svoju prvú zlatú medailu z dlhého bazéna Nemka Janine Pietschová. Berlínska rodáčka triumfovala na 50 m znak v novom rekorde ME 28,36. Druhá skončila Bieloruska Alexandra Gerasimenjová (28,72) a tretia vicemajsterka Európy na dvojnásobnej trati Antje Buschschulteová (28,73) taktiež z Nemecka. Prvou disciplínou, ktorá má v Budapešti dvoch majstrov starého kontinentu, je mužská prsiarska päťdesiatka. O zlato sa zásluhou času 27,48 podelili majster sveta z roku 2001 Ukrajinec Oleg Lisogor a tohtoročný vicemajster z krátkeho bazénu Alessandro Terrin z Talianska. Bronz spred dvoch rokov z Madridu obhájil Slovinec Matjaž Markič (27,87).