Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. júla 2006

Vláda chce zrušiť súčasnú podobu ročného zúčtovaniaVláda plánuje zrušiť súčasnú podobu ročného zúčtovania zdravotného poistného. Vyplýva to z materiálu, ktorý by mal byť pracovnou verziou návrhu programového vyhlásenia vlády. V kapitole ...Zdieľať

BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) - Vláda plánuje zrušiť súčasnú podobu ročného zúčtovania zdravotného poistného. Vyplýva to z materiálu, ktorý by mal byť pracovnou verziou návrhu programového vyhlásenia vlády. V kapitole zdravotníctva sa uvádzajú zámery, ktoré už vopred avizoval minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Vláda chce zabezpečiť princíp solidárnosti v zdravotníctve. "Sociálne orientovaný štát sa nesmie zbaviť zodpovednosti za zabezpečenie prístupu k adekvátnej zdravotnej starostlivosti pre všetkých občanov," zdôrazňuje návrh programového vyhlásenia.

Kabinet plánuje vrátiť Všeobecnej zdravotnej poisťovni a Spoločnej zdravotnej poisťovni verejnoprávny charakter. Zároveň však chce rešpektovať všetky formy vlastníctva zdravotníckych zariadení. Presadiť chce také právne prostredie, v ktorom všetky poisťovne budú mať rovnocenné podmienky bez ohľadu na ich právnu formu. Zákon by mal obmedziť výšku nákladov na prevádzku poisťovní najviac do výšky 4 % z výberu povinného zdravotného poistného. Zároveň vláda plánuje zvyšovať platby za poistencov štátu, a to zo 4 % z priemernej mesačnej mzdy na 5 %. Verejné výdavky na zdravotníctvo vyjadrené percentom z hrubého domáceho produktu by mali mať rastúcu tendenciu a približovať sa k vyspelým štátom Európskej únie.

V materiáli sa vláda zaväzuje, že zruší niektoré poplatky, ktoré nemajú priamo súvis s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a zároveň zabezpečí poskytovateľom kompenzáciu za výpadok týchto príjmov. Podporovať chce aj nepovinné zdravotné poistenie, čím sa má znížiť bezprostredný finančný dopad spoluúčasti na pacientov. Nepovinné zdravotné poistenie by sa malo daňovo zvýhodniť. Lieky, zdravotnícke pomôcky a zdravotnícka technika by sa mali preradiť do zníženej sadzby dane z pridanej hodnoty.

Vláda plánuje prehodnotiť počet fakultných nemocníc tak, aby sa im vrátila vážnosť zodpovedajúca ich významu a kvalite. Štát by mal zostať vlastníkom fakultných nemocníc, zariadení s celonárodnou pôsobnosťou a inštitúcií, ktoré plnia osobitné úlohy v mimoriadnych situáciách. Zároveň by sa mala reštrukturalizovať sieť zdravotníckych zariadení s dôrazom na presun činností do ambulantnej sféry. Kabinet tiež chce zamedziť nekontrolovanému a neefektívnemu rozširovaniu siete zdravotníckych kapacít.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Doka Drevo vlani zvýšila tržby o 4,7 % na 779,2 mil. Sk
<< predchádzajúci článok
Vláda chce podporiť mladé rodiny výstavbou menších bytov

Vláda chce zrušiť súčasnú podobu ročného zúčtovania - diskusné fórum čitateľov