24hod.sk    Zo zahraničia

22. júna 2022

Vláda Kirila Petkova padla, Bulharsku hrozia za niečo vyše roka štvrté predčasné parlamentné voľbyBulharskí zákonodarcovia v stredu vyslovili nedôveru koaličnej vláde premiéra Kirila Petkova. Vyslovenie nedôvery podporilo 123 členov parlamentu a 116 bolo proti, pričom ...Zdieľať
russia_ukraine_war_europe_79139 2e706ac2f8fa4fdab292dd6e98d6684a 676x451 22.6.2022 (Webnoviny.sk) - Bulharskí zákonodarcovia v stredu vyslovili nedôveru koaličnej vláde premiéra Kirila Petkova. Vyslovenie nedôvery podporilo 123 členov parlamentu a 116 bolo proti, pričom žiaden sa nezdržal hlasovania.


Hlasovanie iniciovala opozičná strana GERB, ktorá obvinila vládu zo zlého zaobchádzania s verejnými financiami a hospodárskou politikou a z neschopnosti riešiť rastúcu infláciu.

Premiér Petkov vytvoril koaličnú vládu štyroch strán v decembri. Politik presadzoval vyriešenie bilaterálneho etnokultúrneho sporu, ktorý blokoval snahy Severného Macedónska a Albánska o vstup do Európskej únie.

Vyslovenie nedôvery jeho vláde by mohlo ďalej zdržať úsilie balkánskych krajín o členstvo v eurobloku.

Bulharský prezident Rumen Radev môže buď zostaviť úradnícku vládu, alebo vyhlásiť predčasné parlamentné voľby, ktoré by boli už štvrtými v krajine za niečo viac ako rok.


Zdroj: Webnoviny.sk - Vláda Kirila Petkova padla, Bulharsku hrozia za niečo vyše roka štvrté predčasné parlamentné voľby © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/vlada-kirila-petkova-padla-bulharsku-hrozia-za-nieco-vyse-roka-stvrte-predcasne-parlamentne-volby-cl774052.html