Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. novembra 2011

Vláda navrhne zmrazenie platov ústavných činiteľov



Vláda navrhne zmrazenie platov ústavných činiteľov, oznámila dnes premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS). "Vláda SR dnes prediskutovala tému platov ústavných činiteľov. Vláda SR ...



Zdieľať
sulik radicova BRATISLAVA 9. novembra (WEBNOVINY) - Vláda navrhne zmrazenie platov ústavných činiteľov, oznámila dnes premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS).


"Vláda SR dnes prediskutovala tému platov ústavných činiteľov. Vláda SR na budúcotýždňovom rokovaní predloží návrh zmrazenia platov ústavných činiteľov," povedala na tlačovej besede po rokovaní vlády.

Konečné slovo pri rozhodovaní o platoch poslancov aj členov vlády bude mať parlament.

Otvorená podľa Radičovej zostáva otázka sudcovských platov, pretože na ne sa vzťahuje predbežné opatrenie ústavného súdu. Súd vydal opatrenie po tom, čo na začiatku roka vstúpila do platnosti novela zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, ktorá by im znížila platy. Rovnaká novela v roku 2012 pre nižší deficit v roku 2011 umožní výrazný rast platov ústavných činiteľov. "K tejto konkrétnej téme sa priamo bude vyjadrovať ministerka spravodlivosti (Lucia Žitňanská)," poznamenala šéfka kabinetu.


Ministri súhlasia

Ministri vo vláde Ivety Radičovej sú za zmrazenie platov ústavných činiteľov, ako to navrhuje predseda Smeru-SD Robert Fico. K zmrazeniu sa prikláňa minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd), šéf rezortu dopravy Ján Figeľ (KDH) aj minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS). Neprekáža im ani skutočnosť, že zastavenie zvyšovania platov navrhuje opozícia. "Tu nejde o to, kto príde s riešením, ale o to, aby väčšina, a želám si aby to bola silná väčšina, podporila takýto návrh," povedal po dnešnom zasadnutí vlády Figeľ.

Simon tvrdí, že už keď predseda SaS Richard Sulík v roku 2010 svoj model predstavoval na Koaličnej rade, viacerí mali pochybnosti, či to v roku 2012 nebude znamenať zvýšenie platov.

S iniciatívou nadviazať platy ústavných činiteľov nielen na priemerné mzdy, ale aj na rozpočtový deficit, prišla SaS. Simon si preto myslí, že aj s návrhom na zrušenie tohto modelu by mali prísť liberáli. "Sulíkov model asi nezafungoval," myslí si.

Miškov nevylučuje, že s návrhom na zastavenie zvyšovania platov SaS príde, primárne to však považuje za záležitosť parlamentu. "V kontexte situácie, ktorá momentálne je, by sme možno mali pristúpiť zodpovedne aj k takémuto riešeniu. Poslanecké kluby by sa mali stretnúť a mali by sa baviť o riešení, ktoré by navrhli," poznamenal.

Vysvetlil tiež, že v čase prijímania novely zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovensko čelilo hrozbe vysokých deficitov. "Naviazanie na deficit sa javilo ako motivujúci prvok, ktorý zákonodarca zapracoval do tohto návrhu," dodal. Všetci traja členovia vlády sa zhodli na tom, že osobne so zmrazením platov nemajú problém, konečné riešenie je ale predovšetkým v rukách parlamentu.


Platy by sa mali zvýšiť o vyše 600 eur

Plat poslanca sa vypočítava z priemerného platu v národnom hospodárstve, počas vlády Roberta Fica (Smer-SD) sa však zvyšovanie zmrazilo a platy sa do roku 2010 počítali z miezd v roku 2007.

Koalícia platy odmrazila a zároveň do zákona pridala pravidlo, ktorým sa poslancom podľa výšky deficitu z predchádzajúceho roka plat automaticky kráti o päť až 15 percent.

V tomto roku sa im pre vysoký schodok z roka 2010 kráti o 15 percent, vzhľadom na to, že deficit v roku 2011 pravdepodobne neprekročí päť percent, aj krátenie by malo klesnúť na päť percent.

Rezort financií odhaduje, že poslanecké platy sa na budúci rok zvýšia o 652 eur na 4 228 eur. Na platy zákonodarcov sú naviazané aj odmeny sudcov či členov vlády.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bratislava musí v budúcom roku splatiť 30-miliónový dlh
<< predchádzajúci článok
EÚ sa musí zmeniť, inak bude perifériou sveta, povedal Klaus