Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. septembra 2013

Vláda nesúhlasí s Figeľovým návrhom protikorupčného zákona



Vláda dnes nesúhlasila so zákonom poslanca za KDH Jána Figeľa o ochrane osôb pri odhaľovaní trestnej činnosti súvisiacej s korupčnými a inými vybranými trestnými činmi.



Zdieľať
Bratislava 11. septembra (TASR) - Vláda dnes nesúhlasila so zákonom poslanca za KDH Jána Figeľa o ochrane osôb pri odhaľovaní trestnej činnosti súvisiacej s korupčnými a inými vybranými trestnými činmi.

Na snímke uprostred minister spravodlivosti SR Tomáš Borec prichádza na 73. schôdzu vlády SR v Bratislave v stredu 11. septembra 2013. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Táto legislatívna norma má poskytnúť ochranu osobám, ktoré v rámci pracovnoprávnych vzťahov alebo obdobných pracovných vzťahov získali informácie o spáchaní napríklad krádeže, sprenevery či podvodu a poskytli ich orgánom činným v trestnom konaní.

Ministerstvo spravodlivosti (MS) nespochybňuje ciele, ktoré Figeľ týmto zákonom sleduje, avšak podľa neho nepredstavuje komplexné riešenie danej problematiky. "V niektorých smeroch ho možno považovať dokonca za nesystémový," upozorňuje MS.

Návrh poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli ešte v máji do druhého čítania.

Na protikorupčom zákone už niekoľko mesiacov pracuje skupina rezortov vnútra a spravodlivosti. Ten má byť komplexnejší a obsahovo širší, ako je Figeľov návrh. Do legislatívneho procesu by sa mal dostať počas jesene.

Figeľ po rokovaní kabinetu poznamenal, že vláda má povinnosť vyjadriť stanovisko, ale zákonodarným orgánom je parlament. "Vládne stanovisko a diskusia reagovala na pôvodný návrh, ktorý ešte obsahuje odmeňovanie oznamovateľov korupcie," uviedol s tým, že odmeňovanie bolo predmetom rozporuplných diskusií. Poslanec za KDH sa preto tieto paragrafy rozhodol vypustiť.

Ako ďalej pokračoval, v NR SR vznikol konsenzus na zákone bez odmeňovania s rozšírením vybraných trestných činov, napríklad aj o volebnú korupciu, daňový podvod alebo marenie daňovej kontroly. Figeľ považuje zhodu na parlamentnej pôde za rozhodujúcu pred druhým čítaním. "Je skôr výnimočná, lebo málokedy prejde opozičný návrh," podotkol, pričom za dobrý signál považuje aj rozhodnutie gestorského výboru parlamentu, ktorý odporučil schváliť tento protikorupčný zákon s pozmeňujúcimi úpravami.

"Nie je ľavicový ani pravicový, je dobrý a aktuálny pre boj s korupciou," dodal. Zároveň dúfa, že pri hlasovaní v druhom čítaní prevládne u poslancov racionálny a zodpovedný prístup.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Chaos s Bakim S. robí Slovensku hanbu, tvrdí R. Procházka
<< predchádzajúci článok
Do predstavenstva najväčšej cyperskej banky sa dostalo šesť Rusov