Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. júla 2006

Vláda nevznikla z vôle voličov,ale z nevôle KDH,tvrdí DzurindaPredseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda obvinil KDH, že nerozhodnosťou a vnútornými rozpormi zabránilo vzniku stredo-pravej vlády. Slovensko malo po voľbách niekoľko možností a nemuselo mať vládu ...Zdieľať

BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) - Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda obvinil KDH, že nerozhodnosťou a vnútornými rozpormi zabránilo vzniku stredo-pravej vlády. Slovensko malo po voľbách niekoľko možností a nemuselo mať vládu Smeru, SNS, ĽS-HZDS. Stredo-pravá politika získala podľa bývalého premiéra väčšiu podporu voličov ako socialistické fantazmagórie Fica. "Vláda nie je ani tak výsledkom vôle voličov, ako nevôle Kresťanskodemokratického hnutia," povedal Dzurinda na tlačovej besede. Rýchlosť, s akou Robert Fico dohodol koalíciu a nastúpil na čelo vlády, vyplývala podľa Dzurindu z obáv, že by sa expremiérovi predsa len podarilo KDH presvedčiť.

Dzurinda tvrdil, že sa o zostavenie inej alternatívy snažil do posledných chvíľ, a to aj po oznámení predsedu Smeru-SD o zostavení koalície minulú stredu. Ak malo KDH problém podať si na koaličných radách ruku s Vladimírom Mečiarom, mohla vzniknúť s tichou podporou KDH vláda SDKÚ-DS, SMK a ĽS-HZDS. KDH sa však rokovaniam vyhýbalo.

Rehabilitácia bývalého šéfa SIS Ivana Lexu je podľa Dzurindu zlým snom. ĽS-HZDS si môže takéto vyjadrenia dovoliť len preto, že je v takejto koalícii. Pripomenul, že Mečiarovo hnutie získalo vo voľbách osem percent a tomu by zodpovedalo aj jeho postavenie v stredo-pravej vláde. Dominovali by v nej strany, presadzujúce transatlantickú spoluprácu, čo považuje za najdôležitejšie. Ostatné by bolo na rokovaniach a SDKÚ-DS rovnako ako aj ostatní by malo svoje požiadavky. "Správanie ĽS-HZDS by bolo určite iné ako je dnes." Pre SDKÚ-DS by bol kľúčový postoj ĽS-HZDS k tzv. Mečiarovým amnestiám.

Pre SDKÚ-DS sa začína nová éra pôsobenia v opozícii. Dzurinda považuje svoju stranu za jedinú jasnú stredo-pravú alternatívu súčasnej vlády. Chce byť dôslednou a dôstojnou opozíciou, ktorá bude chrániť reformy, transparentnosť a právny štát a zároveň sa bude snažiť zabrániť vulgarizácii spoločnosti. SMK a KDH budú spolupracovať vtedy, keď to bude v záujme všetkých. Dzurinda napriek kritike KDH nevidí problém v ďalšej spolupráci. Podľa neho si ale musia povedať pravdu.

SITA,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ŽSR za päť mesiacov so stratou 253,2 mil. Sk
<< predchádzajúci článok
Fico frankofónne média nepresvedčil