Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. apríla 2009

Vláda podľa Farkasa tají stav financií z politických dôvodov



Vláda podľa podpredsedu SMK Ivána Farkasa nechce v súčasnosti hovoriť o skutočnom stave verejných financií z politických dôvodov. Reagoval tak na fakt, že ministerstvo financií sa s revíziou ...



Zdieľať
BRATISLAVA 20. apríla (WEBNOVINY) - Vláda podľa podpredsedu SMK Ivána Farkasa nechce v súčasnosti hovoriť o skutočnom stave verejných financií z politických dôvodov. Reagoval tak na fakt, že ministerstvo financií sa s revíziou rozpočtu nikam neponáhľa a urobiť tak plánuje až na základe júnovej aktualizácie makroekonomických a daňových prognóz. V súčasnosti tak vláda pracuje s dokumentmi, ktoré stále hovoria o očakávanom 2,4-percentnom hospodárskom raste, kým napríklad Národná banka Slovenska (NBS) už prognózuje pre tento rok naopak pokles hospodárstva o 2,4 %. "Zatajovanie skutočného stavu verejných financií a zakrývanie skutočností sa deje z politických dôvodov. Veď sa zvolebnieva. Budú v júni voľby do Európskeho parlamentu a na jeseň do regionálnych samospráv. A práve preto si myslíme, že vláda chce takto pôsobiť na city obyvateľstva Slovenska, chce zatajovať skutočnosť a chce maľovať skutočný stav verejných financií na ružovo," povedal Farkas na pondelňajšej tlačovej konferencii.


Ako dodal, parlamentom schválený rozpočet na tento rok počítal ešte s hospodárskym rastom o 6,5 %. Vláda na zmenu situácie koncom roka reagovala iba úpravou deficitu verejnej správy na 2,08 % hrubého domáceho produktu. V porovnaní s aktuálnym odhadom NBS by to pritom podľa Farkasa znamenalo pokles HDP v tomto roku o 105 mld. Sk (3,485 mld. €) oproti tomu, ako je to schválené v rozpočte. "Znamená to teda toľko, že pokles na príjmoch štátneho rozpočtu môže byť až do výšky 35 mld. Sk (1,161 mld. €). To je na úrovni celoročných rozpočtov dvoch priemerných rezortov," konštatoval Farkas. Vláda však napriek tomu podľa neho nepriškrtila výdavky jednotlivých kapitol štátneho rozpočtu. "Nechceli šetriť na sebe a uskromniť sa, prinútili iba šetriť samosprávy na miestnej a regionálnej úrovni. Teraz im je ťažké priznať, že sa prerátali," dodal Farkas.

Minister financií pritom podľa neho zatiaľ nehovorí o tom, kde sa bude šetriť a na rokovaní parlamentného výboru pre financie, rozpočet a menu len uviedol, že ostatní ministri majú pocit, že už nemajú priestor kde šetriť. "Myslím si, že tie okolnosti a vôbec stav verejných financií ich k tomu prinúti," myslí si Farkas. Priestor na šetrenie pritom podľa neho jestvuje predovšetkým vo verejnom obstarávaní. "Je treba obmedziť, alebo v prechodnom období zrušiť všetky verejné obstarávania, kompletnú investičnú výstavbu, nákup osobných automobilov a drahých technológií. Ak je mimoriadna situácia a hospodárska kríza je mimoriadna situácia, žiaľ tá doba vyžaduje mimoriadne opatrenia," dodal poslanec SMK.

Farkas kritizoval aj stav a situáciu ohľadom čerpania eurofondov, ktorá sa v poslednom období stáva častým cieľom kritiky opozície. Z pohľadu efektívnosti čerpania európskych zdrojov sa totiž Slovensko podľa neho prepadlo na chvost v rámci celej Európskej únie, kým za obdobie rokov 2004 až 2006 bolo jednou z najefektívnejších krajín. "To je markantný rozdiel," konštatoval Farkas. Za problémový označil aj nástup nového ministra výstavby Igora Štefanova, ktorý je podpísaný pod kritizovaným nástenkovým tendrom. Ten totiž vyšetruje aj Európska komisia, čoho výsledkom môže byť podľa Farkasa aj obmedzenie čerpania eurofondov pre Slovensko. Krajina podľa neho čelí podobnej hrozbe aj kvôli nenaplneným požiadavkám na legislatívne úpravy v oblasti možnosti pripomienkovania dopadu projektov na životné prostredie. "V rokoch 2004 až 2006 nedochádzalo k takýmto hrozbám alebo vážnym nedostatkom," povedal Farkas.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ďurkovský chce s investorom rokovať o odkúpení PKO
<< predchádzajúci článok
ZSSK Slovensko nakúpi 12 dieselových vlakov od ŽOS Vrútky