Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. novembra 2006

Vláda podľa VLK-a nenaplnila literu zákona o zonácii TANAP



Lesoochranárske zoskupenie VLK zastáva názor, že vláda Slovenskej republiky porušila zákon o ochrane prírody a krajiny (zák. čís. 543/2002 Z.z.), pretože nevyhlásila do 1. novembra 2006 zóny ...



Zdieľať

KOŠICE 4. novembra (WEBNOVINY) - Lesoochranárske zoskupenie VLK zastáva názor, že vláda Slovenskej republiky porušila zákon o ochrane prírody a krajiny (zák. čís. 543/2002 Z.z.), pretože nevyhlásila do 1. novembra 2006 zóny Tatranského národného parku (TANAP). Ako uvádza v stanovisku náčelník zoskupenia VLK Juraj Lukáč, podľa § 104 ods. 28 tohto zákona totiž: "Vláda do jedného roka od nadobudnutia účinnosti tohto zákona vydá nariadenie, ktorým vyhlási zóny Tatranského národného parku". Účinnosť tento odsek nadobudol novelou stavebného zákona č. 479/2005 Z.z., z 1. novembra 2005.

"Situácia v TANAP-e je pritom kritická, pretože vláda SR si zároveň neplní svoje povinnosti voči súkromným vlastníkom na chránených územiach, kde ich obmedzuje vo vlastníckych právach. Za toto obmedzenie je štát povinný poskytnúť vlastníkovi náhradu. Tento ústavou definovaný princíp však na Slovensku dlhodobo nefunguje," hovorí Lukáč. Možností náhrad spôsobených strát je pritom hneď niekoľko - od jednorazového finančného príspevku cez dlhodobý prenájom, výkup pozemkov až po výmenu súkromných pozemkov v chránených územiach za štátne pozemky. Najlacnejšia, posledná možnosť, sa v praxi vôbec nerealizuje.

Veľmi výraznou pomocou mohol byť pre vlastníkov Program rozvoja vidieka SR na roky 2007 - 2013, kde malo byť aplikované Nariadenie Európskej komisie 1698/2005 o podpore rozvoja vidieka hovoriace o platbe
40 až 200 eur/ha ročne. Ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré má prípravu rozpočtu v kompetencii však celú časť týkajúcu sa NATURY 2000 z programu vyradilo.

"Rozčarovanie súkromných vlastníkov nad situáciou rastie - a je len otázkou času, kedy zoberú spravodlivosť do vlastných rúk. Vyzývame preto vládu SR, aby v Programe rozvoja vidieka zabezpečila dostatočné finančné zdroje pre náhrady za obmedzenia v hospodárení a súčasne vyrovnala súkromným vlastníkom ujmy za doterajšie obmedzenia," uvádza Lukáč.

LZ VLK zároveň žiada súkromných vlastníkov lesov o trpezlivosť a upozorňuje ich, že neuváženými zásahmi, ktoré budú v rozpore s požiadavkami ochrany prírody, si môžu zatvoriť dvere pred týmito významnými finančnými zdrojmi. Už dnes totiž existujú pozitívne príklady, takým je urbariát Východná v Tatranskom národnom parku, ktorý v rokoch 2005 a 2006 dostal vďaka tomu, že má pozemky na chránených územiach, viac ako 12 mil. Sk, z toho majetková ujma z rezortu MŽP SR bola 6 199 291 Sk, 4,5 mil. Sk dostal urbariát na podporu alternatívneho prístupu ku kalamite z nadácie EKOPOLIS a 1,4 mil. Sk z Fondu solidarity. Na druhej strane urbariát stále nedostal náhradu za ponechanie kalamitného dreva v NPR Tichá dolina.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ČSSD požaduje vlastný pokus o zostavenie vlády
<< predchádzajúci článok
Šéfovia diplomacií vyzývajú USA na zrušenie blokády Kuby