Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. októbra 2010

Vláda prevzala kontrolu nad hlinikárňou MAL



Maďarský štát v utorok prevzal kontrolu na hlinikárňou MAL, ...



Zdieľať
madarsko Na snímke sa nachádza problematická nádrž s toxickým kalom, fotografiu vytvoril tím spoločnosti Interspect.

Foto: Interspect

BUDAPEŠŤ 12. októbra  - Maďarský štát v utorok prevzal kontrolu na hlinikárňou MAL, z nádrže ktorej vytieklo minulý týždeň skoro milión kubických metrov toxického kalu. Vláde to umožnila novela zákona, ktorá povoľuje štátu prevzatie riadenia akejkoľvek súkromnej firmy v prípade stavu ohrozenia. Novelu schválil v pondelok parlament a podpísal ju prezident Pál Schmitt. Vláda môže teraz zmraziť všetky účty a majetok spoločnosti. MAL bude dočasne riadiť vládny splnomocnenec, šéf Celoštátnej centrály pre ochranu pred katastrofami (OKF) Gyögy Bakondi, ktorý sa bude zodpovedať priamo premiérovi Viktorovi Orbánovi. Jeho hlavnými úlohami bude obnovenie výroby, prevencia ďalších možných havárií ako aj inšpekcia finančnej situácie a následné odškodnenie obetí katastrofy.

Úrady v pondelok zadržali výkonného riaditeľa firmy Zoltána Bakonyiho, ktorý je podozrivý zo spôsobenia ekologickej havárie a zo zavinenia smrti ôsmich ľudí. Spoločnosť MAL čelí kritike, že nádrže boli preplnené, čo viedlo k pretrhnutiu severnej hrádze. Maďarská vláda si myslí, že finančnú zodpovednosť za haváriu musí prevziať firma MAL a jej vedenie, ktoré akúkoľvek vinu popiera. Napáchané škody predstavujú odhadom 73 miliónov eur. Jedovatý kal, ktorý minulý pondelok unikol po pretrhnutí hrádze z hlinikárne, zaplavil sedem okolitých obcí, zabil osem ľudí, zamoril 40 štvorcových kilometrov pôdy vrátane vodných tokov vlievajúcich sa do Dunaja, čím spôsobil najhoršiu ekologickú katastrofu v histórii Maďarska.

Hrádzu, ktorá má ochrániť domy v západomaďarskej dedine Kolontár a v blízkom mestečku Devecser v prípade ďalšieho úniku toxického kalu, v utorok dokončili. Štyri metre vysoký val s 30 metrov širokou základňou by mal v budúcnosti poskytnúť dlhodobú ochranu aj pred rozsiahlym únikom kalu. Na stavbe hrádze pracovali stovky robotníkov, záchranárov a dobrovoľníkov.



SITA/AFP

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Maďarská hlinikáreň čelí pokute 73 miliónov € (11. 10. 2010)
 Ochranná hrádza v je z troch štvrtín hotová (11. 10. 2010)
 Ďalšiemu úniku toxického kalu sa nedá vyhnúť (10. 10. 2010)
 Pripravujú stroj, ktorý pomôže postihnutému územiu (10. 10. 2010)
 WWF: Toxický kal unikal z maďarskej nádrže mesiace (9. 10. 2010)
 ORBÁN: Nádrž hlinikárne sa môže úplne pretrhnúť (9. 10. 2010)
 Dedinu Kolontár evakuujú, hrozí ďalší únik kalu (9. 10. 2010)
 ODBORNÍCI: Červený kal je vysoko toxický (8. 10. 2010)
 Sme pripravení pomôcť v Maďarsku, uviedol Dzurinda (8. 10. 2010)
 Merania na Dunaji neukazujú havarijné znečistenie (8. 10. 2010)



nasledujúci článok >>
USA: Bosna bez reformy, ostane mimo EÚ a NATO
<< predchádzajúci článok
Indonéziu zasiahlo silné zemetrasenie