Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. júla 2012

Vláda Róberta Fica má sto dní, podľa politológa je rozpačitá



Vláda Roberta Fica sa po sto dňoch javí politológovi Miroslavovi Kusému ako rozpačitá. "Hľadá svoju koncepciu," povedal agentúre SITA. Podľa neho o tom svedčí napríklad ...



Zdieľať
prve zasadnutie ficovej vlady BRATISLAVA 12. júla (WEBNOVINY) - Vláda Roberta Fica sa po sto dňoch javí politológovi Miroslavovi Kusému ako rozpačitá. "Hľadá svoju koncepciu," povedal agentúre SITA.


Podľa neho o tom svedčí napríklad vytvorenie náhrady za koaličnú radu - Rady solidarity a rozvoja a takisto výzvy opozícii, aby predkladala svoje riešenia, čo sa mu zdá absurdné.

Podľa politológa Michala Horského sú orgány ako Rada solidarity a rozvoja či Zbor poradcov predsedu vlády SR novými prvkami demokracie, ktorými vládny kabinet dotvára jej inštitucionálny rámec. "Prikladá im aj nenáležité kompetencie," tvrdí Horský.

Ján Baránek z agentúry Polis si myslí, že ide o vládu síce bez škandálov, ale zároveň vládu ekonomických reštrikcií. "Ak by som mohol predbehnúť čas, dal by som jej prívlastok vláda uťahovania opaskov," povedal pre SITA.


Vláda začína ohrozovať strednú vrstvu

Zdá sa mu tiež, že vláda "začína ohrozovať strednú vrstvu, ktorá je na Slovensku aj tak veľmi slabá a môže ju ešte viac oslabiť". Práve nepopulárne opatrenia v oblasti daní a odvodov sa môžu neskôr prejaviť na poklese preferencií vládnej strany. Podľa politológov to však skoro nehrozí.

"Je možné, že preferencie Smeru začnú klesať, až keď sa zrealizujú ekonomické opatrenia," mieni Baránek. "Zatiaľ to tak nie je, lebo ľudí opatrenia nezasiahli," dodáva. Súhlasí s ním aj Kusý, podľa ktorého možno o poklese preferencií hovoriť až vtedy, keď občania pocítia kroky vlády na svojich peňaženkách.

Michal Horský je presvedčený, že pripravované opatrenia sa na preferenciách neodrazia ani na jeseň. "Jedným z dôvodov je, že vláda pomerne úspešne vysvetľuje a robí úspešnú kampaň nevyhnutnosti týchto opatrení, zároveň opozícia nevie dostatočne jasne vysvetliť, prečo sú práve tieto opatrenia zlé a aké iné pozitívne by navrhla," vysvetľuje Horský.


Negatívne politológovia vnímajú odvolanie šéfky RTVS

Ako pozitívum za prvých sto dní vníma Horský skutočnosť, že vláda sa spolu s opozíciou zhodla na prijatí zákona o obmedzení trestnoprávnej imunity. "Politická scéna sa po voľbách upokojila, nehrozí prijímanie zákonov horúcou ihlou," konštatuje.

Naopak, oslovení politológovia vnímajú negatívne odvolanie riaditeľky RTVS Miloslavy Zemkovej. Vo funkcii skončila po hlasovaní parlamentu 26. júna. "Je to pokračovanie abnormálneho stavu, ktorý tu vládne od roku 1993," myslí si o odvolaní Baránek.

Horský považuje Zemkovej prípad za politické zneužívanie moci. Podľa jeho slov ide len o jedno ohnivko v celom rade odvolávaní riaditeľov Slovenskej televízie. "Všetky zmeny riaditeľov niesli pečať straníckosti a pokusy vládnucich zostáv o uzurpovanie televízie," dodáva. Rovnako sa na situáciu pozerá aj Kusý. "Fico si uvedomuje, že médiá sú veľmi dôležité, a preto chce tieto posty obsadiť svojimi ľuďmi," povedal.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ropa v stredu zdražela, cena zlata sa nezmenila
<< predchádzajúci článok
Západ chce v Sýrii mier do 10 dní, inak hrozia sankcie