Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. novembra 2010

Vláda rozhodne o zruší Vojenského obvodu Javorina



Lokalita, kde v minulosti stála obec Ľubické Kúpele. Vpravo je posledný stojaci dom zo zaniknutej obce. V pozadí sú bývalé armádne hospodárske objekty. Približne 900 obyvateľov zaniknutej obce násilne vysťahovali na dvakrát v rokoch ...



Zdieľať
javorina Lokalita, kde v minulosti stála obec Ľubické Kúpele. Vpravo je posledný stojaci dom zo zaniknutej obce. V pozadí sú bývalé armádne hospodárske objekty. Približne 900 obyvateľov zaniknutej obce násilne vysťahovali na dvakrát v rokoch 1952 a 1955 po vzniku Vojenského obvodu Javorina.Ilustračné foto SITA/Rastislav Ovšonka BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) - Vláda bude v stredu schvaľovať materiál, ktorý umožní dlho očakávaný zámer zrušiť Vojenský obvod Javorina a vrátiť jeho územie obciam. Ich pôvodní obyvatelia o to neustále žiadajú, v minulosti protestovali pred úradom vlády aj parlamentom. Územie Vojenského obvodu Javorina v súčasnosti patrí do okresu Kežmarok v Prešovskom kraji. Zrušením a rozdelením jeho územia medzi susedné obce dôjde k zmene ich hraníc a tým aj k zmene hraníc okresov Kežmarok, Levoča, Sabinov a Stará Ľubovňa.


Vláda už v máji 2002 schválila návrh na majetkové vyrovnanie vo Vojenskom obvode Javorina a ministrovi obrany uložila, aby do 30. júna 2006 predložil návrh na jeho zrušenie. Proces zastavila v roku 2006 schválená poslanecká novela zákona o obecnom zriadení, ktorá upravovala obnovenie obce Ľubické Kúpele. Právnu normu napadli poslanci i generálny prokurátor na Ústavnom súde SR. Ten v septembri 2009 po troch rokoch rozhodol, že všetky napadnuté ustanovenia strácajú účinnosť, čím sa vytvorili podmienky umožňujúce zrušenie Vojenského obvodu Javorina. Bývalá Ficova vláda však už pre legislatívnu prekážku, keďže sa blížili parlamentné voľby, nemohla navrhnúť zrušenie. Napokon padlo rozhodnutie, že vojenský obvod by mal zaniknúť k 1. januáru 2011.

Vojenský obvod Javorina vznikol 1. januára 1953
Do územia vojenského obvodu boli zahrnuté katastrálne územia obcí Blažov, Dvorce, Ľubické Kúpele, Ruskinovce a časti katastrálnych území 22 obcí spišského regiónu. Obce, ktorých celé katastrálne územie bolo začlenené do vojenského obvodu, dňom jeho zriadenia zanikli. Na území zriadeného vojenského obvodu s výmerou 31 600 hektárov bolo pre potreby evidencie vojenského katastra nehnuteľností vytvorených päť katastrálnych území, a to Blažov, Ihla, Levočská Dolina, Ľubické Kúpele a Sypková .

Predloženým návrhom nariadenia vlády sa navrhuje Vojenský obvod Javorina zrušiť, jeho územie rozdeliť a začleniť do katastrálnych území susedných obcí, a to podľa hraníc pôvodných katastrálnych území, z ktorých bol vojenský obvod zriadený. Katastrálne územia zaniknutých obcí (Blažov, Dvorce, Ľubické Kúpele a Ruskinovce) začlenia do územia susedných obcí ako samostatné katastrálne územia s pôvodnými historickými názvami. Návrh rozdelenia územia vojenského obvodu teda zodpovedá stavu, z ktorého bol vojenský obvod vytvorený v roku 1953, okrem obnovy zaniknutých obcí.

Zrušením vojenského obvodu sa majetkové pomery k nehnuteľnostiam na tomto území nemenia, ani proces riešenia reštitučných nárokov oprávnených osôb. Ministerstvo obrany do troch mesiacov od rozhodnutia vlády o zrušení vojenského obvodu odovzdá Krajskému lesnému úradu v Prešove dokumentáciu, ktorá sa týka lesných hospodárskych plánov a obhospodarovania lesov nachádzajúcich sa na území zrušeného vojenského obvodu. O lesy na Javorine sa bude starať desať rokov štátny podnik Vojenské lesy a majetky SR v Pliešovciach. Súhlas na to má vydať minister pôdohospodárstva.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ceny všetkých komodít majú o tri mesiace rásť
<< predchádzajúci článok
Euro oslabilo voči doláru na dva a pol mesačné minimum