Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

29. apríla 2007

Vláda sa podľa M. Maďariča oprávnene sťažuje na médiá



Vláda sa podľa ministra kultúry Mareka Maďariča "oprávnene sťažuje na neobjektivitu médií." Zaznelo to v nedeľnej relácii TV Markíza Na telo. Podľa Maďariča médiá neinformovali objektívne o ...



Zdieľať

BRATISLAVA 29. apríla (WEBNOVINY) - Vláda sa podľa ministra kultúry Mareka Maďariča "oprávnene sťažuje na neobjektivitu médií." Zaznelo to v nedeľnej relácii TV Markíza Na telo. Podľa Maďariča médiá neinformovali objektívne o stanovisku vlády k médiám. V ňom sa hovorilo, "že vláda informuje o tom, že podmienky na slobodu tlače sa na Slovensku zlepšujú, ale zároveň je sloboda tlače spojená aj s nejakými povinnosťami. Vláda má názor, že sa zvyšuje počet neobjektívnych a skresľujúcich informácií na jej účet a žiada médiá, aby informovali objektívne," uviedol minister Maďarič. Vláda si je vedomá, že verejní činitelia musia znášať aj väčšiu mieru kritiky. "V rámci plánovanej novelizácie právnych predpisov upravujúcich pôsobenie tlače a médií na Slovensku, vláda zvažuje zavedenie štandardného inštitútu práva na odpoveď, umožňujúceho dotknutej osobe alebo inštitúcii bezprostredne reagovať na nepravdivé informácie," vyhlásil Maďarič. Toto podľa ministra kultúry nie je "bič na médiá, ale médiá sú bičom na vládu."

Ako povedal poslanec NR SR Pavol Hrušovský z KDH, bol prekvapený, že vláda na úrovni uznesenia prijala stanovisko k mediálnej politike. "Mal som vlastné skúsenosti, ako médiá niekedy neobjektívne informovali o niektorých veciach, ale nikdy by ma nenapadlo, že by som obmedzoval slobodu médií zásahom do legislatívy," skonštatoval Hrušovský.

Plánovanú novelizáciu tlačového zákona treba podľa Maďariča urobiť preto, lebo zákon je starý vyše 40 rokov. "Tlačový zákon pripravujeme s profesijnými novinárskymi združeniami aj s vydavateľmi," informoval minister kultúry. Novinkou tlačového zákona má byť aj právo na odpoveď. Upraviť by sa mala aj lehota práva na opravu z 30 na osem dní. "To je tá bezprostrednosť, predsa len vieme, že každá senzácia na Slovensku trvá tri dni. Navrhovaných osem dní je taká primeraná lehota, pri dvojtýždenníkoch a mesačníkoch sa bude akceptovať uverejnenie v najbližšom vydaní," povedal Maďarič. Ak by došlo v článku k nejakej nepravde či polopravde, noviny by mali po súhlase vydavateľa uverejniť v primeranej forme a obsahu tú odpoveď, ktorú navrhuje dotknutá strana. "Ak to neurobí, tak prichádza do úvahy súd," povedal minister.

Podľa ministra kultúry by mal byť v novom tlačovom zákone zakomponovaný aj jasne definovaný zákaz cenzúry, ochrana informačného zdroja či presné pravidlá evidencie tlače. "Právo na opravu bude vlastne stanovisko šéfredaktora. Právo na odpoveď bude oznámenie, či stanovisko dotknutej osoby," uviedol minister, ktorý tvrdí že sú to štandardné ustanovenia aj v iných štátoch. Priestor pre dotknutú stranu by mal byť podľa ministra primeraný k miestu, kde odznela nepravdivá informácia.

Podľa Hrušovského je na Slovensku problém to, že bulvár začína vytláčať serióznu žurnalistiku. "Tam by sme sa mali sústrediť, lebo toto je ohrozenie nielen morálne," uviedol poslanec KDH. Novinári podľa neho nielenže o politike píšu, ale ju aj začínajú robiť. Hrušovský navrhol Maďaričovi aby spolu s ministerstvom spravodlivosti navrhli nejaké možnosti urýchleného konania pre mediálne problémy. Hrušovský chce spolu s KDH brániť slobodu médií ale aj pravdivosť informácií.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Aktivisti vyzývajú na zastavenie násilia v Dárfúre
<< predchádzajúci článok
Podľa Jureňu sú ochranármi lesov lesníci a požiarnici

Vláda sa podľa M. Maďariča oprávnene sťažuje na médiá - diskusné fórum čitateľov

V princípe súhlasím, ale29.4. 21:30:04