Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. februára 2013

Vláda sa rozhodla podporiť ochranu medveďa bieleho



Slovensko podporí návrhy na zaradenie medveďa bieleho do kategórie najprísnejšej medzinárodnej ochrany podľa Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a ...



Zdieľať
rozkosne medvede si uzivali ladovy BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) – Slovensko podporí návrhy na zaradenie medveďa bieleho do kategórie najprísnejšej medzinárodnej ochrany podľa Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín, známym pod skratkou CITES.


Okrem toho slovenský postoj je aj za zmeny v zaradení a preradení niektorých ďalších ohrozených druhov živočíchov v jednotlivých prílohách CITES.

Stupeň ochrany ohrozených zvierat, ale aj rastlín závisí od toho, v akej prílohe dohovoru je zapísaný. Za Slovensko podporu vyjadrí naša delegácia z envirorezortu na 16. konferencii strán dohovoru CITES v prvej polovici marca v Bangkoku. Zaviazala ju k tomu vláda.

Medzi najdôležitejšie návrhy patrí zámer USA preradiť medveďa bieleho medzi druhy bezprostredne ohrozené vyhubením vo voľnej prírode, teraz je medzi druhmi, ktoré by mohli byť ohrozené vyhubením, keby sa obchod s nimi nereguloval.


Zmeny by mali nastať a pri ostatných druhoch

Tanzánia chce opačné preradenie do menej „ohrozenej“ skupiny pre jednu časť populácie iného ohrozeného druhu - slona afrického, ktorá žije na jej území. Burkina Faso a Keňa navrhujú pre tento druh poznámku v prílohe dohovoru CITES.

Keňa chce do prílohy o ohrozených druhoch doplniť poznámku o Nosorožcovi tuponosom južnom. Brazília, Kostarika a Honduras chcú zas dostať niektoré kladivohlavé žraloky na zoznam druhov, ktoré by mohli byť ohrozené vyhubením, keby sa obchod s nimi nereguloval. Európska únia zas navrhuje, aby tam bol aj žralok - lamna nosatá.


Preberú aj rozpočet

Účastníci konferencie budú rokovať aj o rozpočte sekretariátu CITES na roky 2014 až 2016, pričom sú navrhované dve jeho alternatívy. Podľa prvej (Zero real growth budget scenario) by výška členského príspevku SR na spomínané roky predstavovala 26 881 amerických dolárov (každý rok asi 8 960 USD), podľa druhej alternatívy (Zero nominal growth budget scenario) 25 275 USD (každý rok priemerne cca 8 425 USD).

Výška členských príspevkov vychádza z príspevkovej škály OSN. Podľa Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR by slovenský príspevok narástol o 20 percent. Naši zástupcovia majú presadzovať návrh, podľa ktorého by sme platili nižšiu čiastku.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ivan Gašparovič sa stretne s pápežom pred jeho abdikáciou
<< predchádzajúci článok
O titul Európsky strom roka bojuje 140-ročný platan