Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. septembra 2006

Vláda schválila príplatok pri narodení prvého dieťaťaVláda v stredu schválila návrh novely zákona o príspevku pri narodení dieťaťa, podľa ktorej by mali rodičia za narodenie prvého dieťaťa od januára budúceho roka získať príspevok v celkovej ...Zdieľať
BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) - Vláda v stredu schválila návrh novely zákona o príspevku pri narodení dieťaťa, podľa ktorej by mali rodičia za narodenie prvého dieťaťa od januára budúceho roka získať príspevok v celkovej výške 15 460 Sk. V súčasnosti dostanú rodičia za narodenie každého dieťaťa príspevok v sume 4 460 Sk. Podľa návrhu by mali pri narodení prvého dieťaťa dostať aj príplatok v sume 11 tis. Sk. Výšku príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa pritom môže vláda podľa navrhovanej novely každoročne upraviť k 1. septembru kalendárneho roka. Podľa ministerky práce a sociálnych vecí Viery Tomanovej sa počíta s pravidelným zvyšovaním príplatku k príspevku o mieru inflácie.

Ministerstvo financií SR v rámci pripomienkového konania s dopadom návrhu novely zákona na štátny rozpočet na roky 2007 až 2009 zásadne nesúhlasilo. "Vláda schválila tento návrh konsenzuálne a my sa s tým musíme vysporiadať," uviedol po rokovaní vlády minister financií Ján Počiatek. Zavedenie príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa by si malo v roku 2007 podľa rezortu práce a sociálnych vecí vyžiadať 288 mil. Sk, v roku 2008 približne 294 mil. Sk a v roku 2009 asi 300 mil. Sk. "Je určitá množina peňazí na krytie priorít a o túto sumu sa práve zmenšila," skonštatoval minister financií. Ako dodal, financovanie iných priorít vlády bude vecou "politickej arbitráže o to, ktorý rezort získa zvyšné zdroje z prioritných peňazí".

Nárok na príplatok k príspevku by nemal vzniknúť maloletej matke, ktorá nemá priznané rodičovské práva a povinnosti podľa zákona o rodine. "Návrh nemá pôsobiť motivačne na reprodukčné správanie sa maloletých prvorodičiek, ktoré sú mladšie ako 16 rokov," objasňuje ministerstvo práce. Rodičovské práva totiž môže získať aj maloletý rodič dieťaťa starší ako 16 rokov, ak mu takéto práva prizná súd.
SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Saddáma Husajna vykázali so súdnej siene
<< predchádzajúci článok
VÚB sa predbežne dohodla na kúpe majoritného podielu v B.O.F.

Vláda schválila príplatok pri narodení prvého dieťaťa - diskusné fórum čitateľov

Malo by sa to davat ako odpocet z dani (aj buducich)20.9. 15:14:01
16 ročné maminy20.9. 18:48:14
O dva viac21.9. 3:37:13
Pokrok v politike voci rodinam21.9. 9:45:23