Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. decembra 2014

Vláda schválila reformu v oblasti odpadov



Mesto Nitra zavádza prostredníctvom Nitrianskych komunálnych služieb nový systém zberu komunálneho odpadu. Do konca tohto roka plánuje umiestniť na najväčších nitrianskych sídliskách 20 polopodzemných kontajnerov na zmesový odpad ...



Zdieľať
Mesto Nitra zavádza prostredníctvom Nitrianskych komunálnych služieb nový systém zberu komunálneho odpadu. Do konca tohto roka plánuje umiestniť na najväčších nitrianskych sídliskách 20 polopodzemných kontajnerov na zmesový odpad aj triedený zber. Pilotné kontajnery už sú umiestnené na sídlisku Chrenová (na snímke), ďalšie pribudnú na Klokočine. V budúcom roku by malo byť osadených ďalších 19 nových kontajnerov. Ich výhodou je lepšie využitie zberného miesta, zlepšenie vzhľadu okolia i jeho čistoty. Nitra, 2. novembra 2014. Foto: TASR/Henrich Mišovič
Bratislava 17. decembra (TASR) - Zvrátiť nepriaznivý stav, keď na skládkach končia až tri štvrtiny komunálneho odpadu, je hlavný cieľ nového zákona o odpadoch, ktorý dnes schválila vláda. Slovákov má naučiť separovať a recyklovať, Slovensko posunúť k modernej, čistejšej Európe.


Nový zákon prichádza po 13 rokoch platnosti súčasného. Pripraviť sa ho snažili už aj predchodcovia súčasného ministra životného prostredia Petra Žigu (Smer-SD). Až jemu sa zámer podarilo zavŕšiť do finálnej podoby. Žiga avizuje revolúciu v oblasti odpadov.

O vytriedený a vyseparovaný odpad sa majú po novom starať výrobcovia prostredníctvom Organizácií zodpovednosti výrobcov (OZV). Má sa tým odľahčiť obciam a mestám, ktoré majú teraz na starosti všetok komunálny odpad. Ľudia by mali platiť iba za odpad, ktorý nevytriedia a nevyseparujú. Niekde môžu podľa ministra poplatky klesnúť.

Zámer nastaviť úplne nové pravidlá v tejto oblasti priniesol odpor z mnohých strán. K návrhu zákona prišlo v rámci medzirezortného pripomienkového konania 2665 pripomienok. Žiga v auguste legislatívny proces prerušil a zákon poslal na posúdenie Európskej komisii. V pondelok (15. 12.) oznámil, že Brusel návrh zákona odobril.

Minister chcel týmto krokom, okrem iného, umlčať kritikov, ktorí tvrdia, že nový zákon môže priniesť monopol jednej z organizácií zodpovednosti výrobcov. V pondelok priznal, že EK v stanovisku dala na posúdenie, či k monopolu nemôže dôjsť.

„V tejto chvíli sme s komisiou vykomunikovali, že nejde o monopol. Pôjdeme si to ešte dovysvetľovať,“ uviedol v pondelok Žiga s tým, že začiatkom budúceho roka budú o tejto otázke rokovať s predstaviteľmi EK. K monopolu podľa neho nedôjde preto, že nový zákon vytvorí rovnaké štartovacie podmienky pre všetkých zúčastnených na trhu.

Žiga predložil návrh zákona na vládu s rozporom. So znením nesúhlasí Združenie miest a obcí Slovenska, ktoré má výhrady najmä k tomu, aby boli mestá a obce aj naďalej zodpovedné za čierne skládky na ich území. ZMOS neúspešne žiadal preniesť zodpovednosť na majiteľov pozemkov.

Návrh zákona o odpadoch ruší Recyklačný fond a platenie recyklačných poplatkov výrobcami a dovozcami. Zavádza princíp ich rozšírenej zodpovednosti – za výrobok majú byť výrobcovia a dovozcovia zodpovední od jeho uvedenia na trh až po jeho likvidáciu.

Ministerstvo má po novom udeľovať autorizáciu organizáciám zodpovednosti výrobcov. Ďalšou výraznou zmenou je sprísnenie podmienok a kontroly výkupu kovového odpadu od fyzických osôb. Zberne surovín nebudú môcť platiť v hotovosti, vykúpený kov musia mať sedem dní na sklade, výkup budú povinne kontrolovať kamery.

Zákon prináša aj zákaz ukladať na skládky vytriedené zložky komunálneho odpadu a vytriedený biologicky rozložiteľný odpad. Pri likvidácii čiernych skládok má dostať väčšie kompetencie polícia. Má sa vybudovať informačný systém, ktorý zmapuje toky odpadov.

Vláda dnes rozhodla, že zákon by mal vstúpiť do praxe neskôr. "Z hľadiska toho, že sa ten systém mení a začínať takýto rozsiahly systém v polovici roka by zrejme nebolo šťastné, tak sme sa dohodli, že bude platný od 1. januára 2016, aby všetci mali dostatok času na prípravu, aby si pripravili zmluvy, aby nastavili celé prostredie," vysvetlil minister Žiga.

Na schválenie zákona reagovalo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Jeho predseda Jozef Dvonč zdôraznil, že ich stanovisko k riešeniu problematiky čiernych skládok sa nemení. „Bude predmetom ďalšieho rokovania s poslancami Národnej rady SR,“ povedal Dvonč vo vyhlásení združenia zaslanom médiám.

ZMOS trvá na tom, že vlastník alebo užívateľ si má zabezpečiť pozemok tak, aby mu na ňom skládky nevznikali a v prípade, že vzniknú, má byť jeho povinnosťou ich odstrániť. Zároveň trvá na tom, aby v zmysle smernice EÚ sa rozšírená zodpovednosť vzťahovala aj na dotrieďovanie separovaného odpadu. Teda, aby ju vykonávali na vlastné náklady OZV a nie obce.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Čína vybuduje vysokorýchlostnú trať medzi Belehradom a Budapešťou
<< predchádzajúci článok
Nenechajte si koncoročné platby na poslednú chvíľu