Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. februára 2007

Vláda SR o výhodách pre vojakov, rušení nemocničných postelíMinisterstvo obrany chce udržať v armáde vybrané skupiny vojakov. Stabilizácii zamestnancov má pomôcť novela zákona o štátnej službe vojakov, ktorú má dnes schváliť vláda. Zmena zákona ...Zdieľať

BRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) - Ministerstvo obrany chce udržať v armáde vybrané skupiny vojakov. Stabilizácii zamestnancov má pomôcť novela zákona o štátnej službe vojakov, ktorú má dnes schváliť vláda. Zmena zákona umožní poskytnúť príspevok na bývanie vojakom v nižších hodnostiach, prispievať tým, ktorí cvičia vo vojenských výcvikových priestoroch a potrebným skupinám dať cestovné. Novinkou v zákone bude odber biologickej vzorky pre prípadnú identifikáciu.

Ak bude pokračovať doterajší rast HDP, mala by kultúra dostať tento tok ďalších 500 miliónov korún navyše. Na návrh parlamentu má vláda schváliť uznesenie, ktorým sa zaviaže zvýšiť investície do kultúry v rokoch 2008 – 2009. Súčasne prehodnotí, koľko dostane kultúra v rozpočte v rokoch 2008 a 2009.

Nemocnice by mali prísť o vyše 6-tisíc postelí. Navrhuje to ministerstvo zdravotníctva v pripravovanej reštrukturalizácii siete zdravotníckych zariadení, ktorú dnes vláda prerokuje. Z nemocničných postelí by sa mali stať sociálne. "Redukované zdravotnícke zariadenia sa plánujú využiť na sociálne účely v spolupráci s rezortom práce sociálnych veci a rodiny, nakoľko potreba tzv. "sociálnych lôžok“ neustále narastá," uvádza ministerstvo zdravotníctva. V nemocniciach, ktoré nepatria pod ministerstvo zdravotníctva, zrušia postele zdravotné poisťovne nepodpísaním zmlúv.

V správe o plnení úloh zahraničnej politiky v minulom roku ministerstvo zahraničných vecí konštatuje naštrbenie pozitívneho rozvoja vzťahov s Maďarskom po vytvorení novej vládnej koalície na Slovensku. "Napriek tomu, že nová vláda SR od začiatku deklarovala záujem o spoluprácu s Maďarskom, o čom svedčí aj skutočnosť, že prvá zahraničná cesta ministra zahraničných vecí J. Kubiša viedla do Budapešti, Maďarsko začalo vyvíjať na SR neprimeraný diplomatický a politický tlak hraničiaci až so zasahovaním do vnútorných záležitostí a pristúpila k internacionalizácii našich vzťahov," píše Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR v hodnotení, ktoré dnes predloží vláde. Dodáva, že negativistický prístup vyvrcholil, keď sa premiér Gyurcsány verejne odmietol stretnúť s Robertom Ficom po summite V4 vo Visegráde.

Jednou z ďalších zahraničných služobných ciest premiéra Roberta Fica by mala byť Veľká Británia. Minister Ján Kubiš v správe o návšteve Veľkej Británie píše, že požiadal britskú ministerku zahraničných vecí Beckettovú o podporu pri hľadaní vhodného termínu. V rozhovore o Kosove Slovensko upozornilo, že by sa tento proces nemal urýchľovať. "Motívom SR je, aby srbská, ruská alebo iná strana nemala dôvod obviniť medzinárodné spoločenstvo z nanúteného riešenia," uviedlo MZV SR. Podľa rezortu je tiež na zváženie, či by nová rezolúcia BR OSN, od ktorej mandátu bude závisieť budúcnosť KFOR a možnej operácie EÚ, mala explicitne hovoriť o nezávislosti Kosova, alebo iba o elementoch jeho štatútu. Pokiaľ ide o Stabilizačnú a asociačnú dohodu EÚ so Srbskom, Kubiš a Beckettová sa zhodli, že jednoznačnou podmienkou pre uzavretie rokovaní o Stabilizačnej a asociačnej dohode, je vydanie generála Ratka Mladiča haagskemu tribunálu. Na ich znovuotvorenie musí Srbsko vyslať jasný signál, indikujúci spoluprácu v tejto oblasti.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vojak sa priznal k znásilneniu a zabitiu mladej Iračanky
<< predchádzajúci článok
Vo Viedni sa začnú záverečné rozhovory o Kosove

Vláda SR o výhodách pre vojakov, rušení nemocničných postelí - diskusné fórum čitateľov