Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. januára 2014

Vláda súhlasila s ratifikáciou zmluvy o obchodovaní so zbraňami



Na snímke zľava minister financií Peter Kažimír, minister vnútra Robert Kaliňák a predseda vlády Robert Fico počas 89. schôdze vlády 8. januára 2014 v Bratislave.



Zdieľať
Na snímke zľava minister financií Peter Kažimír, minister vnútra Robert Kaliňák a predseda vlády Robert Fico počas 89. schôdze vlády 8. januára 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 8. januára (TASR) - Vláda SR dnes súhlasila s ratifikáciou medzinárodnej zmluvy o obchodovaní so zbraňami. Svoj súhlas k nej ešte musí dať parlament a následne ju ratifikuje prezident. Kabinet súhlasil s jej podpísaním ešte v máji minulého roka, na základe čoho ju Slovensko 10. júna v New Yorku podpísalo. Posledným krokom je jej ratifikácia.


Táto globálna norma položí základ pre čo najvyšší univerzálny štandard obchodovania so zbraňami, ako aj dôslednú kontrolu legálneho obchodu so zbraňami.

Vzťahuje sa na všetky konvenčné zbrane v rámci týchto kategórií - bojové tanky, obrnené bojové vozidlá, delostrelecké systémy veľkého kalibru, bojové lietadlá, útočné helikoptéry, bojové plavidlá, rakety a raketové komplety, ručné a ľahké zbrane. Obsahuje aj kategóriu streliva, munície a náhradných dielov a komponentov, ktorých implementácia sa limitovane viaže iba na posúdenie exportných rizík a zakázaných vývozov.

Zmluva uznáva legitímne politické, bezpečnostné, ekonomické a obchodné záujmy krajín a právo legálne vyrábať, nadobúdať a obchodovať so zbraňami. Potvrdzuje suverénne a exkluzívne právo štátov regulovať a kontrolovať konvenčné zbrane v rámci svojich území. Rovnako aj ich právo na individuálnu alebo kolektívnu obranu. Každý zmluvný štát musí vytvoriť a udržiavať národný kontrolný systém, vrátane národných kontrolných zoznamov vojenských materiálov. Rovnako by mali ustanoviť národné orgány zodpovedné za výkon kontroly obchodovania so zbraňami.

Exaktne sa definujú prípady, kedy takéto obchody zamietnuť. A to vtedy, ak sú v rozpore s opatreniami prijatými Bezpečnostnou radou OSN, zvlášť zbrojnými embargami. Ďalej, ak by došlo k porušeniu medzinárodných zmlúv, prípadne by mohol byť transfer zbraní zneužitý na genocídu, zločiny proti ľudskosti, vojnové zločiny, vrátane útokov proti civilným osobám.

Posudzovanie exportu má zahŕňať aj tzv. zlaté pravidlo. Teda zhodnotenie rizika vážneho porušenia ľudských práv a medzinárodného humanitárneho práva, ako aj toho, či takýto vývoz neprispeje k násiliu páchaného na ženách a deťoch. Súčasťou je aj posúdenie rizika zneužitia zbraní teroristami a nadnárodným organizovaným zločinom.

Zmluva nadobudne platnosť 90 dní po tom, ako v poradí 50. krajina uloží ratifikačnú listinu u depozitára, ktorým je generálny tajomník OSN.

Slovensko ako aj ostatné členské štáty Európskej únie ju môžu ratifikovať až po tom, keď ich na to splnomocní Rada EÚ po schválení v Európskom parlamente. Jeho súhlas sa očakáva v priebehu februára.

Problematike seniorov v SR sa bude venovať stály poradný orgán vlády

Problematikou postavenia seniorov v spoločnosti a dôsledkami starnutia populácie sa bude zaoberať samostatný poradný orgán vlády. Tá dnes schválila vznik rady pre práva seniorov a prispôsobovanie verejných politík procesu starnutia populácie.

Rada priamo nadviaže na činnosť doterajšieho výboru pre seniorov, ktorý bol odborným orgánom ľudskoprávnej rady vlády. Preto nemohol tento výbor podľa ministerstva práce v dostatočnej miere reagovať na celkovú problematiku, ktorá sa týka života seniorov a celkového starnutia populácie.

Na základe štatútu, ktorý dnešným dňom nadobudol účinnosť, bude okrem iného navrhovať, koordinovať a kontrolovať opatrenia zamerané na elimináciu negatívnych dôsledkov starnutia populácie. Taktiež bude predkladať vláde podnety na zvýšenie úrovne podpory, ochrany a dodržiavania práv seniorov.

Radu tvorí predseda, dvaja podpredsedovia, tajomník a ďalší členovia. Šéfuje jej minister práce, prvým podpredsedom je minister zdravotníctva. Schádzať sa bude podľa potreby, najmenej trikrát do roka.


Ochrane druhovej rozmanitosti má pomôcť národná stratégia

Ochrane druhovej rozmanitosti na Slovensku má pomôcť Aktualizovaná národná stratégia ochrany biodiverzity do roku 2020. Ide o kľúčový dokument, ktorý obsahuje 34 opatrení, ktoré sa prierezovo dotýkajú viacerých rezortov. Materiál dnes schválila vláda SR. Ako sa v ňom uvádza, Slovensko v minulosti nebralo dostatočne do úvahy význam biodiverzity a zdravých ekosystémov.

"Boli a niekedy ešte sú považované za verejný statok bez pridanej hodnoty, a následne je ich význam nedocenený. Preto dochádza z dlhodobého hľadiska k strate prírodného kapitálu SR. Globálne ekologické, ekonomické a sociálne zmeny, ktorým SR čelí, môžu v budúcnosti dostať krajinu do nevýhody, ak jej prírodný kapitál bude zničený a prírodné zdroje vyčerpané," píše sa v stratégii.

Envirorezort upozorňuje, že strata biodiverzity a následný pokles tvorby služieb a tovarov z prírodných ekosystémov bude vyžadovať nákladné technologické alternatívy. "Preto investície do zachovania prírodného kapitálu ušetria prostriedky v dlhodobom horizonte, čo je dôležité pre blahobyt a dlhodobé prežitie spoločnosti."

Na Slovensku bolo doposiaľ opísaných viac ako 11.270 rastlinných druhov, viac ako 28.800 živočíšnych druhov a viac ako 1000 druhov prvokov. V dôsledku intenzívneho využívania prírodných zdrojov sú však v súčasnosti mnohé rastlinné a živočíšne druhy vyhynuté, niektoré sa stali vzácnymi, iné sú ohrozené.

Celkovo je na Slovensku ohrozených 16,3 percenta nižších rastlín a 40,3 percenta vyšších rastlín. Ohrozenosť bezstavovcov predstavuje okolo 8,4 percenta. Čo sa týka stavovcov, tých je ohrozených 59 percent. Ohrozených je aj 70 percent druhov rýb, všetky druhy obojživelníkov, takmer


SR chce predať technologické zariadenia cyklotrónového centra

Slovensko chce predať zariadenia Cyklotrónového centra (CC) SR nachádzajúce sa v Rusku. Ide o jeden z krokov návrhu ďalšieho postupu v tomto projekte, ktorý dnes zobrala vláda na vedomie.

Ruská strana sa do 25. januára vyzve, aby našla záujemcu o kúpu za čo najvýhodnejších podmienok pre Slovensko. Do toho istého termínu sa má Rusko záväzne vyjadriť aj k dohode o vytvorení spoločného slovensko-ruského podniku, pričom musí preukázať finančné zabezpečenie na jeho úspešné ukončenie.

V prípade, že nevyjde ani jeden z týchto krokov, tak sa do konca januára vyzve, aby tieto technologické zariadenia priviezlo po etapách na Slovensko.

Prvotný návrh vybudovania laboratória vypracoval kolektív pracovníkov vyslaných z rôznych slovenských vedeckých inštitúcií. Vláda SR tento zámer schválila v roku 1996.

V roku 1999 súhlasila s dobudovaním CC SR z prostriedkov zadlženosti Ruska voči Slovensku v celkovej výške 108 miliónov amerických dolárov, z toho 80 miliónov malo ísť na technológie a 28 miliónov na výstavbu objektov.

V novembri 2009 slovenský kabinet súhlasil s jeho dostavbou prostredníctvom spoločného slovensko-ruského podniku so strategickým partnerom z Ruskej federácie. Táto vízia spočívala na princípe, že slovenská strana vloží do spoločného podniku nehnuteľný a hnuteľný majetok. Ten predstavoval rozostavanú budovu v areáli Slovenského metrologického ústavu v bratislavskej Karlovej Vsi, cyklotrón DC-72, ktorý je určený pre urýchľovanie protónov a ťažkých iónov, ako aj ostatné technológie vo vlastníctve SR.

Ruská strana zase mala vložiť financie v takej výške, aby sa zabezpečila dostavba budovy, nákup potrebných koncových zariadení a 10-ročná prevádzka spoločného podniku.

Ani po viacerých rokovaniach, ktoré sa za účelom nájdenia strategického partnera uskutočnili, ruská strana neurobila rozhodujúce kroky, ktorými by deklarovala ochotu pokračovať v projekte CC SR. Rozhodujúce stanovisko k projektu je potrebné prijať do konca januára.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na Slovensku chýbajú vyučení kominári, pekári či rybári
<< predchádzajúci článok
Odbory žiadajú pre železničiarov rast platov vo všetkých troch firmách