Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Zo zahraničia

18. júna 2007

Vláda USA je pripravená zrušiť palestínske embargoAmerická vláda je pripravená zdvihnúť hospodárske a diplomatické embargo na novú palestínsku vládu na Západnom brehu, pretože v nej už nie je zastúpené militantné hnutie Hamás. Americký ...Zdieľať

WASHINGTON 18. júna (WEBNOVINY) - Americká vláda je pripravená zdvihnúť hospodárske a diplomatické embargo na novú palestínsku vládu na Západnom brehu, pretože v nej už nie je zastúpené militantné hnutie Hamás. Americký generálny konzul v Jeruzaleme Jacob Walles v sobotu vyhlásil, že medzinárodné embargo, ktoré uvalili na palestínsku vládu po víťazstve Hamásu v parlamentných voľbách minulý rok, sa nevzťahuje na novú vládu prezidenta Mahmúda Abbása. Podľa Wallesa embargo zrušia ešte v priebehu tohto týždňa.

Palestínsky prezident vymenoval v nedeľu novú palestínsku vládu vedenú bývalým ministrom financií Salámom Fajjádom. Teroristické hnutie Hamás vzápätí vyhlásilo, že túto vládu neuznáva, a že jediná legitímna vláda je tá, ktorú Abbás nedávno odvolal a v ktorej dominuje Hamás. Predseda tejto vlády Ismáíl Haníja v nedeľu vyhlásil, že jeho vláda "si bude naďalej plniť svoje povinnosti, ktoré jej vyplývajú z našich zákonov". V Ramalláhu na Západnom brehu Jordánu približne v rovnakom čase ohlásili, že prezident Abbás zakazuje všetky ozbrojené zložky napojené na hnutie Hamás. Obe hnutia si v posledných dňoch doslova podelili palestínske územia, keď Fatah ovládol Západný breh Jordánu a Hamás Pásmo Gazy.

Vytvorenie novej palestínskej vlády Biely dom nekomentoval. Podľa popredného amerického predstaviteľa ministerka zahraničných vecí Spojených štátov Condoleezza Riceová predstaví nový postoj americkej vlády začiatkom týždňa.

SITA/AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Voliči v 5 západoeurópskych krajinách chcú referendum o EÚ
<< predchádzajúci článok
Odznova sa začína proces v kauze vraždy riaditeľa VÚJE

Vláda USA je pripravená zrušiť palestínske embargo - diskusné fórum čitateľov