Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. novembra 2011

VLÁDA: Vyhlásila núdzový stav v 15 nemocniciach



Núdzový stav umožňuje riaditeľom zdravotníckych zariadení uložiť pracovnú povinnosť vybraným skupinám zamestnancov.



Zdieľať
Vláda na svojom pondelkovom mimoriadnom rokovaní napokon schválila vyhlásenie núdzového stavu. Na tlačovej besede to oznámila premiérka Iveta Radičová. "Chcem ubezpečiť občanov, že vláda zabezpečila svojím rozhodnutím a prijatými opatreniami akútnu aj odkladnú zdravotnú starostlivosť," vyhlásila predsedníčka vlády. Núdzový stav sa má týkať uloženia pracovnej povinnosti na zabezpečenie výkonu zdravotnej starostlivosti a zakázania práva na štrajk niektorým pracovníkom. Vyhlásený bude od utorka 29. novembra.

Núdzový stav sa nebude týkať celého územia Slovenska, ale iba 13 obvodov a 15 poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti. Ako uviedla premiérka, pôjde o univerzitné nemocnice v Bratislave a Košiciach, fakultné nemocnice v Trnave, Trenčíne, Žiline, Prešove, Banskej Bystrici. Ďalej to budú detské fakultné nemocnice v Bratislave a Košiciach, Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom Bojnice, Hornooravská nemocnica s poliklinikou Trstená, Dolnooravská nemocnica s poliklinikou L. N. Jégého Dolný Kubín, Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca, Liptovská nemocnica s poliklinikou MUDr. I. Stodolu Liptovský Mikuláš a Nemocnica Poprad, a.s.
 

Núdzový stav pritom umožňuje riaditeľom zdravotníckych zariadení uložiť pracovnú povinnosť vybraným skupinám zamestnancov. Predsedníčka vlády upozornila, že sa bude týkať iba tých profesií, ktoré sú nevyhnutné pre výkon akútnych a odkladných zákrokov, ako príklad spomenula oddelenia intenzívnej starostlivosti. Spolu s ministrom zdravotníctva Ivan Uhliarikom skonštatovali, že núdzový stav sa nijako nedotkne tých lekárov, ktorí výpovede nepodali, zároveň nebudú mať lekári krátenú mzdu, ako sa pôvodne deklarovalo. Riaditelia nemocníc pritom po jeho vyhlásení nebudú musieť dodržiavať Zákonník práce.
 

V šiestich z 15 zariadení bude podľa Radičovej núdzový stav trvať iba niekoľko dní, maximálne týždeň. Údajne ho v uvedených nemocniciach vyhlásili skôr preto, aby "išli na istotu a náhodou sa niečo nestalo", dokázali by totiž fungovať aj bez neho. Minister doplnil, že by mohli byť napríklad zavalené množstvom pacientov a dostať sa tak do krízovej situácie. Koľko bude trvať núdzový stav v ostatných zariadeniach, premiérka nespresnila, iba uviedla, že ho zrušia v "najbližšom možnom čase".
 

Vláda sa na svojom zasadnutí zároveň rozhodla, že od 1. decembra začne realizovať racionalizačné opatrenia, ktoré budú optimalizovať počet oddelení a kliník. "Aby sme mali naozaj zabezpečenú minimálnu sieť a zároveň nemali zbytočné duplicitné oddelenia," vysvetlila predsedníčka vlády. Dodala, že nemocnice síce majú zmluvy so zdravotnými poisťovňami do konca júna tohto roka, ich prehodnotenia sú však možné, ak nespĺňajú napríklad personálne normatívy alebo iné stanovené podmienky.
 

Premiérka sa na tlačovej besede opätovne obrátila na lekárov a poprosila ich, aby zvážili ponuku, ktorú dostali od vlády a aby sa vrátili k svojím pacientom. Zopakovala, že si váži prácu lekárov, ale že im nemôže ponúknuť výraznejšie zvýšenie platu ako o 300 eur. "Nie preto, že by sme nechceli, ale preto, že máme záväzok a povinnosť zodpovedne nakladať s príjmami, ktoré máme" poznamenala. Lekárom podľa nej vláda ponúkla to, čo dokáže garantovať. "Znovu sa chcem obrátiť na lekárov, aby zvážili a zohľadnili celkovú situáciu, nielen v Slovenskej republike ale v celej Európe," uviedla Radičová.
 

Predsedníčka vlády potvrdila, že bude pokračovať v rokovaniach. Na utorok pozvala zástupcov lekárov zo spomínaných 15 nemocníc. Minister zdravotníctva sa vyjadril k možným obavám lekárov v súvislosti s rastom miezd. Skonštatoval, že avizované zvýšenie sa nijakým spôsobom nemôže premietnuť do zníženia príplatkov lekárov. Odmietol aj medializované informácie, že niektorí riaditelia podmieňovali podpísanie dodatku zvyšujúceho plat odobratím piatich dní dovolenky. "V prípade, že zistím takúto vec, tak budem z toho vyvodzovať dôsledky," povedal Uhliarik.
 

Lekárske odborové združenie žiada prostredníctvom hromadných výpovedí presadenie štyroch požiadaviek, dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu systému financovania zdravotníctva, zastavenie transformácie nemocníc a zvýšenie platov zdravotníkov. Kým premiérka Iveta Radičová trvá na to, že jediný problematický bod je rast miezd, odborári neboli spokojní ani s vyriešením ich požiadavky na zastavenie transformácie či na dodržiavanie Zákonníka práce. Obe strany následne predložili vlastné návrhy memoránd.
 

Ku koncu septembra tohto roka podalo podľa Lekárskeho odborového združenia na Slovensku výpoveď 2 411 lekárov v 34 nemocniciach. Podľa aktuálnych informácií ministra zdravotníctva výpoveď stiahlo asi 400 lekárov. O podobnom čísle sa hovorilo aj predtým, ako vláda a odborári neúspešne ukončili svoje rokovania a riaditelia ponúkli lekárom na podpis dodatky k pracovným zmluvám, na základe ktorých si mali v budúcom roku prilepšiť v priemere o 300 eur. Ponuku využili podľa Uhliarika napríklad všetci lekári v Skalici, ktorí svoje výpovede stiahli. 

(SITA)


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Výpovede lekárov nepodporuje vačšina Slovákov (28. 11. 2011)
 Lekári v nemocniciach v Dolnom Kubíne aj v Trnave odchádzajú (28. 11. 2011)
 Ficov Smer nesľubuje lekárom vyššie platy (28. 11. 2011)
 Lekári v Nitre, Bojniciach i v Prešove memorandum neprijali (28. 11. 2011)
 V DFNsP v Banskej Bystrici stiahli tretinu výpovedí (28. 11. 2011)
 Telefónne čísla, kam sa pacient môže obrátiť v prípade núdze (28. 11. 2011)
 Podľa lekárov v Dolnom Kubíne by po novom zarobili menej (28. 11. 2011)
 Lekári zo Žilinského kraja volajú po núdzovom stave (28. 11. 2011)



nasledujúci článok >>
Iránsky minister nedoletel do Haagu, môže za to Maďarsko
<< predchádzajúci článok
Českí lekári dostanú viac peňazí na úkor ambulancií