Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

24. októbra 2012

Vláda zasadne v Gabčíkove, oslávi 20. výročie vodného diela



Symbolické miesto si pre dnešné rokovanie zvolila vláda – jej 31. schôdza sa uskutoční v priestoroch vodného diela Gabčíkovo, ktoré presne pred 20 rokmi spustili do prevádzky. Na ...



Zdieľať
gabcikovo BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – Symbolické miesto si pre dnešné rokovanie zvolila vláda – jej 31. schôdza sa uskutoční v priestoroch vodného diela Gabčíkovo, ktoré presne pred 20 rokmi spustili do prevádzky.


Na časti rokovania kabinetu sa zúčastní aj Július Binder, ktorý v čase prehradenia starého koryta Dunaja šéfoval podniku Vodohospodárska výstavba, ako aj jej dnešný generálny riaditeľ Ladislav Lazár.

Ministri v stredu prerokujú materiál, súvisiaci s vodným dielom. Splnomocnenca vlády SR pre výstavbu a prevádzku Sústavy vodných diel Gabčíkovo - Nagymaros Petra Hatiara má nahradiť generálny riaditeľ Vodohospodárskej výstavby Ladislav Lazár od 25. októbra.

Výmenu vo funkcii navrhuje minister dopravy Ján Počiatek. Ten pokladá obsadenie miesta splnomocnenca pre nájdenie východiska na doriešenie sporu v súvislosti s dostavbou vodného diela Gabčíkovo - Nagymaros za kľúčovú otázku. Optimálnym pre naplnenie tohto cieľa je z pohľadu rezortu dopravy navrhnutie Ladislava Lazára, ktorý bude reprezentovať politiku vlády a má dôveru ministra.


Návrhy má aj envirezort, prejednajú aj výjazdové rokovanie v Česku

Splnomocnenec pre Gabčíkovo je zároveň vedúcim delegácie vlády na rokovaniach s vládnou delegáciou Maďarska o vykonaní rozsudku Medzinárodného súdneho dvora v Haagu vo veci Sústavy vodných diel Gabčíkovo - Nagymaros. Je pritom poverený vykonávaním Dohody o niektorých dočasných technických opatreniach a prietokoch do Dunaja a Mošonského ramena Dunaja z 19. apríla 1995.

Aj envirorezort na výjazdové rokovanie predložil návrhy, ktoré súvisia s vodou. Vláda posúdi návrh Dodatku k Dohovoru o ochrane a využívaní hraničných vodných tokov a medzinárodných jazier. Ten umožní, aby sa k dohovoru pripojili aj štáty, ktoré sú mimo regiónu Európskej hospodárskej komisie Organizácie spojených národov, ak sú členskými štátmi Organizácie spojených národov.

Pre Slovensko nevznikajú z prijatia tohto dodatku žiadne náklady. Výhodou môže byť, že jeho zapracovaním v iných štátoch sveta sa prispôsobia podmienky podnikateľského prostredia - náklady na starostlivosť o vodu sa premietnu do cien tovarov a služieb rovnakým alebo podobným spôsobom ako v Európskej únii. Aby dodatok mohol nadobudnúť platnosť, musia ho prijať dve tretiny jeho zmluvných strán. Minister životného prostredia Peter Žiga prichádza aj s návrhom na ochranu vody ako strategickej suroviny štátu a na jej trvalú udržateľnosť, a to vo vzťahu k cezhraničnému nakladaniu s vodou odobratou zo zdrojov situovaných na území SR.

Ministri schvália aj zostavu, v ktorej pôjdu na spoločné rokovanie s českou vládou pri príležitosti 20. výročia vzniku samostatných štátov, kde chcú potvrdiť nadštandardné vzťahy medzi Slovenskom a Českou republikou. Dvojrokovanie sa uskutoční v Uherskom Hradišti a v Trenčíne symbolicky 29. októbra, teda deň po štátnom sviatku v Česku a pamätnom dni na Slovensku, keď si pripomíname vznik samostatného československého štátu.


Slovensko sa zúčastní na EXPO v Miláne

Zrodiť by sa malo aj spoločné vyhlásenie, vďaka ktorému sa predĺži splavnosť vodnej cesty Otrokovice – Rohatec, teda Baťovho kanála.

Podpísať chcú aj Protokol o zmene a doplnení Zmluvy medzi SR a ČR o právnej pomoci poskytovanej justičnými orgánmi a úprave niektorých právnych vzťahov v občianskych a trestných veciach z 29. októbra 1992 a jej Záverečného protokolu. Na spoločnom zasadnutí prerokujú kľúčové otázky vzájomnej spolupráce medzi SR a ČR, problematiku bezpečnosti, energetiky a projekty v oblasti infraštruktúry.

Rezort hospodárstva predložil iniciatívny materiál, aby vláda schválila oficiálnu účasť Slovenska na svetovej výstave EXPO Miláno 2015. Tá by mala vyjsť na 3,96 milióna eur, pričom národný pavilón má mať plochu 1 000 metrov štvorcových. Spomínaná suma vychádza z predpokladu, že výstavbu slovenského pavilónu zabezpečia slovenské dodávateľské firmy a v pavilóne bude slovenský personál (hostesky, administratívny personál).

Ak by sa pri stanovení potrebných peňazí vychádzalo z kalkulácie talianskych organizátorov a trhových cien platných v Taliansku, náklady na expozíciu so spomínanou rozlohou by prekročili 6 miliónov eur.

Prezentácia Slovenska v Miláne však aj podľa návrhu na "domácu réžiu" zabezpečenia vyjde drahšie, ako v roku 2010 na EXPO Šanghaj v Číne. Táto svetová výstava vyšla Slovensko na 3,36 milióna eur. Z navrhovaných nákladov na našu účasť na svetovej výstave v Miláne majú ísť vyše tri milióny eur na expozíciu a 950-tisíc eur na prevádzkové náklady.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vlastizrada bude v Rusku trestná, aktivisti sa búria
<< predchádzajúci článok
Zmena času ovplyvní aj nočné spoje košickej MHD