Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

05. novembra 2014

Vladimir Horowitz bol za svoje interpretačné umenie ovenčený slávou



Americký klavirista ukrajinského pôvodu Vladimir Horowitz bol jeden z najznámejších interpretov klasicko-romantickej klavírnej hudby. V jeho dobe ho považovali za ...



Zdieľať
Vladimir Horowitz Foto: wikimedia.org
New York/Bratislava 5. novembra (TASR) - Americký klavirista ukrajinského pôvodu Vladimir Horowitz bol jeden z najznámejších interpretov klasicko-romantickej klavírnej hudby. V jeho dobe ho považovali za najslávnejšieho klaviristu vôbec. Od roku 1927 žil v exile v USA.


Výročie jeho úmrtia si pripomenieme v stredu 5. novembra. Vladimir Horowitz zomrel pred 25 rokmi v americkom New Yorku.

Preslávili ho nahrávky Lisztových sonát z roku 1932. Mimoriadne zaujímavé boli aj jeho interpretácie ďalších diel, ako napríklad Scriabinovej etudy dis moll, Chopinovej Balady g moll, mnohých Rachmaninových skladieb či Lisztových Uhorských rapsódií, ale aj pokojnejšie a intímnejšie diela, napríklad Schumannove Detské scény, Scarlattiho sonáty, či niektoré Mozartove sonáty.

Vladimir Samojlovič Horowitz sa narodil 1. októbra 1903. Rodákovi z Kyjeva, (niektoré zdroje tvrdia, že sa narodil v ukrajinskom meste Berdyčev, niektoré udávajú dokonca ako rok jeho narodenia rok 1904) dala základy hry na klavíri jeho matka, sama úspešná klaviristka. Kyjevské konzervatórium absolvoval v roku 1919 klavírnym koncertom č. 3 od Sergeja Rachmaninova, jedným z najťažších. Okamžite sa stal slávnym a podnikal koncertné turné po Rusku (v tom čase to bola Ruská sovietska federatívna socialistická republika RSFSR), neskôr aj v zahraničí, v Berlíne (Nemecko), Paríži (Francúzsko) a Londýne (Veľká Británia).

Na Západ emigroval v roku 1927 a usadil sa v USA. O rok neskôr sa predstavil prvým koncertom v slávnej Carnegie Hall a americkej kultúrnej verejnosti sa uviedol Čajkovského Klavírnym koncertom b moll. Médiá hneď vysoko vyzdvihli Horowitzovu až desivú techniku, nádherný tón a vášnivú hru. Americké obecenstvo si tohto klaviristu, podľa klasických učiteľov klavíra s nízkym držaním rúk, ale vysokou technikou hrania a s dynamickými kontrastmi - ohromným fortissimom a náhlym jemným pianissimom - obľúbilo a nasledovali ďalšie jeho klavírne recitály. V roku 1944 sa Horowitz stal americkým občanom.

V roku 1932 prvý raz koncertoval pod taktovkou slávneho talianskeho dirigenta Artura Toscaniniho s Beethovenovým klavírnym Koncertom es dur a potom spolupracovali ešte viackrát na koncertoch i pri nahrávaní. Veľmi úspešná spolupráca Horowitza s Toscaninim sa spečatila svadbou Horowitza s Toscaniniho dcérou Wandou. Neprekážalo im, že Horowitz bol žid a Wanda katolíčka, že on nevedel po taliansky a ona zase po rusky, dorozumievali sa vraj po francúzsky.

Začiatkom 60. rokov 20. storočia vďaka nalomenému zdraviu prestal Horowitz koncertovať, o niekoľko rokov sa však na koncertné pódiá vrátil.

V roku 1986, tri roky pred smrťou, navštívil ZSSR (Zväz sovietskych socialistických republík – dnes Ruská federácia). Koncerty v Moskve a Leningrade mali neuveriteľný úspech. Moskovský koncert vysielali takmer všetky televízie sveta a vydali z neho album s názvom Horowitz v Moskve, ktorý vyše roka patril medzi najpredávanejšie hudobné tituly.



Poslednú koncertnú šnúru po Európe začal Horowitz v roku 1987 a posledný klavírny recitál absolvoval v júni 1987. Potom sa až do smrti venoval už len nahrávkam. Od roku 1928, keď prišiel do USA, nahrával pre viaceré spoločnosti. Horowitzovou prvou nahrávkou bol Rachmaninov 3. koncert s dirigentom Albertom Coatesom a Londýnskym symfonickým orchestrom. Bola to vôbec prvá nahrávka tohto diela. Jeho poslednú štúdiovú nahrávku dokončili štyri dni pred jeho smrťou.

Vladimir Horowitz zomrel 5. novembra 1989 vo veku 86 rokov v americkom New Yorku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Škót James C. Maxwell popísal elektromagnetické pole
<< predchádzajúci článok
Steva Jobsa si nezahraje vo filme ani Christian Bale