Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

26. júna 2015

Vladimíra Plicku poznali pod pseudonymom Vlado Bratislavský



Na snímke miesto odpočinku profesora Vladimíra Plicku.



Zdieľať
Na snímke miesto odpočinku profesora Vladimíra Plicku. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 26. júna (TASR) – Významný pedagóg, spisovateľ, publicista a osvetový pracovník Vladimír Plicka zomrel 26. júna pred 50 rokmi.


Venoval sa dejinám Bratislavy a jej umeleckým pamiatkam i organizovanej vlastivednej sprievodcovskej činnosti v Bratislave a popularizácii kultúrno-historických pamätihodností. Za svoje aktivity a cenný prínos získal v roku 1955 Cenu mesta Bratislavy.

Vladimír Plicka sa narodil 10. januára 1890 v rakúskej Viedni. Jeho bratom bol filmový dokumentarista a organizátor filmového života Karol Plicka. Od roku 1912 študoval na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v českej Prahe, pokračoval štúdiom francúzštiny a metodiky jazykovej výučby na Berlitz-School of Languages vo švajčiarskej Ženeve a v rokoch 1922-1925 sa vzdelával na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Absolvoval tiež letnú akadémiu v rakúskom Grazi a špeciálny kurz francúzštiny v Nancy vo Francúzsku. Počas pracovného života pôsobil ako stredoškolský učiteľ s aprobáciou slovenčina, nemčina, francúzština, dejepis a ruština a ako pracovník osvetového oddelenia Krajského národného výboru (KNV). Od roku 1950 bol na dôchodku a žil v Bratislave.

 V rámci pedagogického pôsobenia spájal Vladimír Plicka základné vyučovanie s vlastivednou výchovou a aj v mimoškolskom pôsobení sa orientoval na pestovanie historického povedomia a myšlienky česko-slovenskej vzájomnosti. Tieto zretele uplatňoval aj pri tvorbe učebníc jazyka a literatúry, čítaniek a informatívnych príručiek. Od roku 1918 ho poverili vedením a organizovaním metodických kurzov pre učiteľov slovenčiny, v ktorých aplikoval progresívne formy jazykovej výučby. Popri zamestnaní, ale najmä po penzionovaní sa venoval vlastivednej sprievodcovskej službe a prednáškovej činnosti. V rokoch 1932-1938 bol redaktorom vlastivedného časopisu Devín. Po roku 1945 publikoval články i seriály z histórie a dejín Bratislavy, v periodikách popularizoval najnovšie vedecké poznatky z tejto oblasti. Od konca 20. rokov minulého storočia sa trvale zaoberal historickými témami. Zbieral folklórny materiál aj v mestskom prostredí, najmä v bratislavskom podhradí a v prímestských častiach. Je autorom viacerých zbierok, napríklad povestí Slovenské hrady 1–2, Turecká vojna, Tatári a Turci, Kuruci, Na zbojníckom salaši či Hlas bratislavských studní a fontán. Aktívne sa zúčastnil na rozpracovaní teoretických koncepcií rozvoja detskej literatúry, jej výchovných tendencií a významu dobrodružného žánru. Pripravil tiež príručku Stručný prehľad literatúry slovenskej, českej a svetovej.

Vladimír Plicka zomrel 26. júna 1965 v Bratislave, je pochovaný na cintoríne v Slávičom údolí. Na Plickovej ulici v bratislavskej Rači, pomenovanej po ňom v roku 1970, bol Vladimírovi Plickovi odhalený pomník v podobe bronzovej busty. Po odcudzení busty bola táto nahradená epoxidovou kópiou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Horehronské dni spevu a tanca: Na 50. ročníku čakajú 10.000 ľudí
<< predchádzajúci článok
Zostavovateľ Štúrovho diela Jozef Ambruš myslel aj na mladé generácie