Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. novembra 2007

Vládna koalícia a kauza SPF



12. novembra 2007 Denník Sme informoval, že námestník riaditeľa Slovenského pozemkového fondu (SPF) a nominant HZDS Branislav Bríza podpísal 10. apríla zmluvu, na základe ktorej sa stali ...



Zdieľať

BRATISLAVA 28. novembra (WEBNOVINY) - 12. novembra 2007

Denník Sme informoval, že námestník riaditeľa Slovenského pozemkového fondu (SPF) a nominant HZDS Branislav Bríza podpísal 10. apríla zmluvu, na základe ktorej sa stali reštituenti z východného Slovenska vlastníkmi lukratívnej pôdy v podtatranskej obci Veľký Slavkov. Bríza tak podľa denníka urobil v čase, keď bol vtedajší šéf SPF Hideghéty na dovolenke a 10. apríl bol posledným dňom, keď mal Bríza plnú moc. Ide už o siedmu podozrivú zmluvu, ktorú podpísal. Reštituenti vzápätí pozemky s rozlohou viac ako milión štvorcových metrov predali firme GVM, za ktorou stojí podnikateľ Milan Bališ, blízky šéfovi HZDS Vladimírovi Mečiarovi. Z rovnakej strany je aj minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa, pod ktorého SPF spadá. Trhová hodnota pozemkov vo Veľkom Slavkove sa odhaduje na pol druha miliardy, spoločnosť GVM ich získala za necelých 13 miliónov. Chce na nich postaviť golfové ihrisko a hotel, písal denník Sme.
Premiér Robert Fico informoval, že navrhne ministrovi pôdohospodárstva Miroslavovi Jureňovi po návrate z pracovnej návštevy v Latinskej Amerike, aby odvolal námestníka riaditeľa SPF Branislava Brízu. "Ak nesplní moju požiadavku, stratí moju dôveru," poznamenal premiér a dodal, že zmluvy, ktoré podpísal Bríza v SPF, keď tam bol sám, považuje za škandalózne. "Považujem ich za čosi, čo je absolútne nezlučiteľné s touto vládou," dodal premiér.
Ministerstvo pôdohospodárstva SR námestníka riaditeľa SPF Branislava Brízu obhajovalo. Podľa hovorkyne rezortu pôdohospodárstva Magdalény Královej premiér Robert Fico ako právnik by mal vedieť, že si treba vypočuť obe strany. "Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa si túto zásadu ctí. Je nečestné organizovať tlačové besedy a vytvárať nátlak v čase, keď minister Jureňa je na dlhodobo avizovanej zahraničnej ceste v Južnej Amerike. Kauza nie je o ministrovi, ale o orgánoch fondu, ktoré z väčšej časti ovláda Smer-SD. Pravda môže byť aj inde," uviedla Králová.
Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda verejne vyzval premiéra Roberta Fica, aby odvolal ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu za kauzu reštitúcie pozemkov pod Tatrami.
Najnovšia kauza na pozemkovom fonde je dôkazom klientelizmu, ktorý praktizuje vláda pod vedením premiéra Roberta Fica, uviedol vo vyhlásení predseda KDH Pavol Hrušovský.

13. novembra
Vyvodenie personálnej, politickej a právnej zodpovednosti za škandál spôsobený nominantom ĽS - HZDS považuje Smer-sociálna demokracia za principiálnu vec, aj keby to malo viesť k rozpadu vládnej koalície, uvádza sa v stanovisku strany, ktoré poskytla premiérova hovorkyňa Silvia Glendová.
Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar konštatoval v reakcii na stanovisko Smeru-SD, že ak za situácie zavinenej Smerom premiér vysloví nedôveru ministrovi pôdohospodárstva, ĽS-HZDS vysloví nedôveru predsedovi vlády. Podľa Mečiara predseda vlády a Smeru-SD Robert Fico vedome nepravdami a polopravdami poškodzuje ĽS-HZDS. Jeho vyhlásenia sú v rozpore s uzatvorenou koaličnou zmluvou o prerokovávaní sporných otázok. SPF sa podľa Mečiara dostal do problémov po tom, čo do neho nastúpili nominanti Smeru a otvorene odmietli rešpektovať ministra pôdohospodárstva s tým, že majú príkazy len zo Smeru.

14. novembra
Hovorkyňa premiéra Roberta Fica Silvia Glendová napriek ostrým slovám v platených správach tvrdila, že komunikácia medzi Smerom-SD a ĽS-HZDS je štandardná.
Premiér Robert Fico sa stretol s generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom. Po správe kontrolného odboru SPF o prevode lukratívnych pozemkov má podozrenie, že nominant ĽS-HZDS, námestník fondu Branislav Bríza, jednu zo zmlúv podpísal bez oprávnenia a zmenil spätne dátum. Hovorkyňa premiéra Silvia Glendová uviedla, že "zo šetrenia kontrolného orgánu SPF vyplýva, že B. Bríza, nominant ĽS - HZDS, v posledný deň svojho splnomocnenia daného predchádzajúcim generálnym riaditeľom SPF za SMK, t. j. dňa 10. apríla 2007, podpísal zmluvu o prevode približne 600-tisíc metrov štvorcových pozemkov v katastri obcí Podkonice a Baláže (oblasť Donovaly) na reštituentku z Komárna. Podozrivé je, že o podklady nevyhnutné na vypracovanie a prijatie takejto zmluvy, napríklad stanovenie ceny pozemku, požiadal SPF až 9. mája 2007, teda mesiac po uzavretí zmluvy. Z takéhoto postupu vyplýva podozrenie, že nominant ĽS - HZDS B. Bríza príslušnú zmluvu antedatoval a podpísal ju v čase, keď už nemal splnomocnenie na takýto úkon."
Jeden z vlastníkov spoločnosti GVM Milan Bališ uviedol, že o pozemky požiadali reštituenti skôr, ako ich ponúkli GVM. Podľa Bališa cena pozemkov, ktoré získali za približne 13 mil. Sk, zďaleka nedosahuje výšku, o ktorej hovoril Dzurinda a ostatní politici. V súvislosti so spájaním Bališa a firmy GVM s Vladimírom Mečiarom a HZDS uvádza, že GVM nemá s Mečiarom a HZDS nič spoločné. Bališa mrzí reakcia premiéra, ktorý sa nechal vtiahnuť do kauzy bez overenia si lží, ktoré médiá a Dzurinda pripravili.
Mladí občianski demokrati vyhlásili symbolickú zbierku na budík pre premiéra Roberta Fica. Predseda Občiansko-demokratickej mládeže (ODM) Marián Klemon tvrdí, že predsedovi vlády chcú pripomenúť jeho výrok po vymenovaní do funkcie, že do troch minút odvolá každého člena vlády, u ktorého sa ukáže iba náznak korupcie a klientelizmu. Budík má Fica upozorniť, že tri minúty už dávno uplynuli.

15. novembra
Predseda SNS Ján Slota vyzval námestníka SPF Branislava Brízu, aby odišiel z funkcie. Šéf národniarov o situácii hovoril s premiérom Robertom Ficom a tiež s Vladimírom Mečiarom. Podľa Slotu by SNS nehlasovala za vyslovenie nedôvery ministrovi pôdohospodárstva Miroslavovi Jureňovi. "SNS nemá byť kontrolným orgánom koaličných partnerov," vyhlásil Slota.
Námestník generálneho riaditeľa SPF Branislav Bríza na tlačovej besede v centrále ĽS-HZDS informoval, že požiada ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu o uvoľnenie z funkcie. Bríza tvrdil, že ide o jeho slobodné rozhodnutie, predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar ho nenútil opustiť túto funkciu. Odstupuje, pretože sa nechce stať "nástrojom politického boja." Bríza uviedol, že zákon neporušoval. Na políciu nebol v kauze reštitúcií pozemkov ani predvolaný, nebol ani vypočúvaný. Domnieva sa, že je na neho vyvíjaný tlak, aby sa zamedzilo krížovej kontrole na SPF.
Premiér Robert Fico považuje rozhodnutie ĽS-HZDS stiahnuť námestníka SPF Branislava Brízu z funkcie za prvý správny krok, ktorý má viesť k vyriešeniu škandálu s nakladaním pozemkov na fonde.
Predseda SDKÚ-DS a expremiér Mikuláš Dzurinda konštatoval, že Robert Fico a vládna koalícia sa usilujú zamiesť škandál SPF pod koberec. "Stalo sa to, čo sme očakávali. Koalícia sa bude usilovať obetovať bezvýznamné figúrky, aby hra zvaná krádež mohla pokračovať," uviedol.

18. novembra
Predseda SNS Ján Slota si myslí, že premiér Robert Fico nedodržal koaličnú zmluvu v kauze SPF. Hodnotil tak Ficovu hrozbu, že sa rozpadne vládna koalícia, ak ĽS-HZDS nestiahne zo SPF Branislava Brízu. "Koaličná zmluva hovorí, že pred takýmito tvrdými vyhláseniami by mali byť určité zmierovacie komisie a až potom by mali byť možné takéto tvrdé vyhlásenia. Pán predseda Mečiar má pravdu," vyhlásil Slota v diskusnej relácii Televízie Markíza Na telo.
Ponechanie Miroslava Jureňu (ĽS-HZDS) vo funkcii ministra pôdohospodárstva po škandále s prevodom pozemkov vo Vysokých Tatrách bude výsmechom demokratických princípov, tvrdí líder opozičnej SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. "Pokiaľ Robert Fico ako predseda vlády neurobí poriadok s ministrom pôdohospodárstva, tak je to celé absolútny výsmech základných princípov demokracie", vyhlásil v diskusnej relácii televízie JOJ Politika.sk.

19. novembra
Koaličná rada, ktorá mala rokovať o doriešení kauzy okolo SPF, prerušila rokovanie. "Prerušili sme rokovanie. Hovorili sme o pragmatických témach. Dohodli sme sa, že to nebudeme komentovať," povedal predseda SNS Ján Slota. Predseda Smeru-SD Robert Fico s podpredsedami Pavlom Paškom a Marekom Maďaričom odišiel rýchlo a bez slova. Podľa hovorkyne ĽS-HZDS Kataríny Belickej sa koaliční predstavitelia znovu zídu a koalícia pokračuje.
Koaličná rada sa v kauze SPF podľa podpredsedu ĽS-HZDS Miroslava Jureňu, ktorý sa 18. novembra vrátil z pracovnej návštevy v Latinskej Amerike, nedohodla na riešení situácie. "Neprišlo k záverom, dohode," povedal. Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar potvrdil, že sa koaličná rada skončila "bez mediálnych výstupov" a rokovanie sa odkladá na neurčito. Postoj premiéra Roberta Fica k Jureňovi je podľa ministra pôdohospodárstva váhavý. Na otázku, či Fico požaduje jeho odstúpenie minister odvetil "nepredbiehajme, zatiaľ sa nevyjadril ani tak, ani tak." Podľa neho je ĽS-HZDS rozhodnutá, že ho z funkcie ministra nestiahne. Ak by premiér Fico trval na jeho stiahnutí, vznikla by podľa Jureňu koaličná kríza.
Návrh na odvolanie ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu podá opozícia po mimoriadnej schôdzi o odvolaní predsedu parlamentu Pavla Pašku.

20. novembra
Premiér Robert Fico 19. novembra na koaličnej rade údajne požadoval odstúpenie Miroslava Jureňu z funkcie ministra pôdohospodárstva. Jeho požiadavku ĽS-HZDS striktne odmietlo. Agentúre SITA to potvrdil zdroj z prostredia koalície. ĽS-HZDS požadovala odstúpenie celého vedenia SPF, s čím nesúhlasil Fico. Koaliční partneri preto prerušili rokovanie na neurčito.
Situácia vo vládnej koalícii je vážna, pretože ĽS-HZDS odmieta ďalšie opatrenia na odstránenie dôsledkov škandalóznych prevodov pozemkov nominanta ĽS - HZDS v SPF. Konštatuje sa to vo vyhlásení, ktoré po rokovaní vedenia strany Smer -SD poskytla hovorkyňa predsedu vlády Silvia Glendová. "Smer - sociálna demokracia nemá záujem byť vo vládnej koalícii, ktorá by mlčky tolerovala také nakladanie s pozemkami v Slovenskom pozemkovom fonde, aké bolo typické pre Dzurindovu vládu."
ĽS-HZDS vyslovila poľutovanie nad tým, že Smer-SD odkazovaním cez médiá porušil dohodu z koaličnej rady, ktorá zasadala 19. novembra. Podľa vyhlásenia ĽS-HZDS premiér Robert Fico prerušil koaličnú radu a všetkých požiadal, aby situáciu nemedializovali. HZDS je v záujme zachovania koalície za to, aby orgány činné v trestnom konaní preskúmali, či došlo k porušeniu zákona v SPF. Ak sa zákon porušil, má sa vyvodiť trestnoprávna zodpovednosť. ĽS-HZDS dlhodobo upozorňuje, že generálny riaditeľ SPF, nominant Smeru, odmieta akúkoľvek komunikáciu s ministrom pôdohospodárstva Jureňom. Vo vyhlásení sa zdôrazňuje, že majoritná väčšina v Správnej a Dozornej rade SPF sú zástupcovia Smeru, ktorí sa odvolávajú na príkazy tejto strany.
ĽS-HZDS nechce, aby minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa odišiel z funkcie. "Nie, naopak," vyhlásil Jureňa na otázku, či mečiarovci nepožadujú, aby odstúpil. Šéf rezortu si nepriznáva, že by zlyhal v kauze SPF. Argumentuje aj tým, že realitné agentúry z Popradu tvrdia, že ceny pozemkov vo Veľkom Slavkove sa pohybujú okolo 50 korún a pozemky sa neplánujú zaradiť do územného plánu. "Netreba preháňať. Tu sa hádzalo veľkými miliardami a podsúvajú sa tu veľké bubliny," uviedol Jureňa.
Predseda SNS Ján Slota si myslí, že by sa do kauzy nemala zaťahovať osoba ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu. "Keď Generálna prokuratúra posúdi, že došlo k trestnému činu, rozhodnutie bude v rovine trestnoprávnej," uviedol Slota. Zároveň upozornil, že ešte neboli v katastri zaregistrované všetky zmluvy o predaji pozemkov, ale len dve. Slota si myslí, že každá situácia sa dá vyriešiť.

21. novembra
Premiér Robert Fico si myslí, že na ťahu je Mečiarovo ĽS-HZDS, ktoré by malo urobiť ďalší krok k vyriešeniu koaličnej krízy po kauze prevodov pozemkov na SPF. "Čakáme, že na ťahu je teraz niekto iný," povedal pre televíziu TA3 v Čiernom Balogu, kde rokovala vláda. Predseda vlády tvrdí, že dlho nebude čakať. Ak neprídu kroky od zainteresovaných, jeho strana Smer dá jasné stanovisko. "Radšej treba ísť z vlády preč, radšej treba túto vládnu koalíciu rozpustiť, ako podporovať, skrývať alebo robiť nejaké opatrenia, ktoré by zakrývali škandalózne prevody majetku," povedal Fico.
Ak by sa potvrdilo korupčné správanie v kauze okolo sporných zmlúv o predaji pozemkov v Tatrách, začalo by sa konanie, na ktoré by dohliadal Úrad špeciálnej prokuratúry. Vec je teraz ešte len v štádiu pred začatím trestného stíhania, informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) Svetlana Husárová.

22. novembra
Premiér Robert Fico požiadal ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu, aby dobrovoľne odstúpil z funkcie vzhľadom na jeho nevyvrátiteľnú politickú zodpovednosť. Premiér by takýto postup Jureňu považoval za prejav vysokej politickej kultúry a privítal by to.
Premiér Robert Fico oznámil prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi, že mu 23. novembra donesie návrh na odvolanie ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu. O výsledku ranného stretnutia s Jureňom informoval ako prvého predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara.
Predseda vlády Robert Fico neodpovedal na opakované otázky, ako bude postupovať v prípade rozpadu koalície. Takéto úvahy označil za predčasné a zbytočné. Dodal, že všetky podklady odovzdal Generálnej prokuratúre, od ktorej očakáva, že bude konať. Má zistiť, či bol pri prevode pozemkov zo SPF porušený zákon, či sa dá napadnúť právoplatnosť zmlúv na súde alebo vyvodiť trestnoprávna zodpovednosť.

23. novembra
Premiér Robert Fico priniesol do Prezidentského paláca návrh na odvolanie ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu.
ĽS-HZDS by podľa prezidenta Ivana Gašparoviča nemalo odísť z vlády. Po prijatí návrhu na odvolanie ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu apeloval na strany vládnej koalície, aby ďalej napĺňali mandát, ktorí dostali od voličov.
Za gól do vlastnej brány označil minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa návrh premiéra Roberta Fica na jeho odvolanie. Žiada o audit všetkých zmlúv od roku 2003 na SPF. "Vyzývam premiéra Fica, aby konal," uviedol. Poukázal na zákon, podľa ktorého fond riadi správna rada, ktorú vymenúva a odvoláva vláda na návrh ministra. V súčasnosti v jedenásťčlennej správnej rade sedia siedmi nominanti Smeru, dvaja nominanti ĽS-HZDS a dvaja SNS. Pripomenul, že Smer nepodporil návrh na odpolitizovanie správnej rady. Poukázal, že premiér Fico nemá rovnaký postoj k niektorým udalostiam v závislosti od toho kto v nich figuruje. Na otázku či je za odchod ĽS-HZDS z koalície, zopakoval, že je za stabilitu. Jureňa sa rozhodol rozlúčiť symbolicky, pred maštaľou Pôdohospodárskeho družstva vo Vajnoroch. Nechcel tým ukázať, že tam dospela slovenská politická kultúra, ale maštaľ je symbolom roľníka.
Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar si nemyslí, že súčasná vládna koalícia je tá najlepšia, ani že vydrží štyri roky. Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa sa ničoho zlého nedopustil a naďalej má dôveru ĽS-HZDS. O tom, či hnutie odíde z vlády, rozhodnú v najbližších dňoch orgány strany, povedal v správach TA3.
V neskorých hodinách Republikové predstavenstvo ĽS-HZDS v Ružomberku jednohlasne rozhodlo, že zostáva naďalej v koalícii. "Zároveň žiadame Smer-SD, aby dodržiaval koaličnú zmluvu a aby predseda vlády Robert Fico odovzdal Slovenský pozemkový fond pod kontrolu Národnej rady SR," povedala po rokovaní predstavenstva ústredná tajomníčka strany Zdenka Kramplová.

24. novembra
Delegáti na mimoriadnom sneme ĽS-HZDS v Ružomberku zobrali na vedomie uznesenie Republikového predstavenstva, že strana zostáva v koalícii, ale bude striktne dbať na dodržiavanie Koaličnej zmluvy.

27. novembra
Prezident Ivan Gašparovič akceptoval návrh premiéra Roberta Fica a odvolal z funkcie ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu. Podľa predsedu vlády nesie Jureňa v kauze prevodu pozemkov reštituentom SPF "nevyvrátiteľnú politickú zodpovednosť." Udalosti okolo SPF vyvolali doteraz najväčšiu koaličnú krízu. ĽS-HZDS Jureňove odvolanie považuje za porušenie koaličnej dohody. Exminister pôdohospodárstva sa po odchode z funkcie vracia do parlamentu. Jureňa je prvým odvolaným ministrom Ficovej vlády.
Novou ministerkou pôdohospodárstva je Zdenka Kramplová. Návrh na jej vymenovanie priniesol do Prezidentského paláca premiér Robert Fico. Do funkcie ju nominovala ĽS-HZDS po tom, čo pre kauzu okolo Slovenského pozemkového fondu na návrh premiéra odvolal prezident z ministerského postu Miroslava Jureňu.

28. novembra
Vláda na 69. schôdzi dočasne pozastavila prevod pozemkov reštituentom zo SPF. Po odvolaní námestníka fondu Branislava Brízu a ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu je to ďalšie z opatrení, ktoré má zabrániť špekulatívnym prevodom pozemkov. Do piatka 30. novembra by mala vzniknúť komisia, ktorá pripraví zmeny zákonov.
Premiér Robert Fico podľa predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara na koaličnej rade oznámil, že nie je ochotný pokračovať v koalícii. "Žiadal od nás nejaké návrhy, neviem aké. Vytýkal HZDS, že za tri dni porobila veľmi veľa chýb, ktoré nie je ochotný tolerovať," uviedol pred novinármi Mečiar, ktorý predčasne ukončil rokovanie koaličnej rady. Fico podľa Mečiara oznámil na koaličnej rade, že je za preukazovanie pôvodu majetku a je "za to, aby táto koalícia nebola." Mečiar zdôraznil, že súhlasí so všetkým, nemôže však súhlasiť s jedným, že verejnosť dostala nepravdivé informácie o HZDS.
Premiér Robert Fico odmieta pomalé rozbíjanie vládnej koalície, ktoré zjavne organizuje Mečiar s Dzurindom. Toto tlmočil Fico na mimoriadnej koaličnej rade Vladimírovi Mečiarovi a zároveň mu povedal, že nikdy nebude rešpektovať zlodejčiny a akty pomsty. Podľa Fica sa po jeho vyjadreniach Mečiar postavil a odišiel. Fico zdôraznil, že "podstatou pretrvávajúceho sporu sú podvodné prevody pozemkov na SPF, ktoré organizovali nominanti Mečiara a ktoré sme zastavili." Stranu Smer-SD podľa Fica mrzí pretrvávajúca vládna kríza, ktorá berie čas a energiu na napĺňanie sociálneho programu.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dzurinda vylúčil vstup SDKÚ-DS do vlády
<< predchádzajúci článok
Prepukla zriedkavá africká choroba