Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. februára 2021

Vlani kúpili zahraniční podnikatelia takmer dvetisícšesťsto slovenských firiem


Tagy: firmy

Minulý rok kúpili zahraniční podnikatelia 2 569 slovenských spoločností. Najčastejšími zahraničnými majiteľmi našich firiem sa stali Česi, Maďari a Američania, pod svoju ...Zdieľať
gettyimages 1152268821 676x451 28.2.2021 (Webnoviny.sk) - Minulý rok kúpili zahraniční podnikatelia 2 569 slovenských spoločností. Najčastejšími zahraničnými majiteľmi našich firiem sa stali Česi, Maďari a Američania, pod svoju kontrolu získali 1 640 slovenských podnikov, čo predstavuje takmer 65 percent z celkového počtu.


Ako ďalej vyplýva z dát poradenskej spoločnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company, medziročne je vidieť mierne ochladenie v záujme zahraničných podnikateľov o naše firmy, v uplynulom roku ich kúpili o 196 menej ako v roku 2019.

Česko si udržiava prvenstvo


Česká republika si v rebríčku najčastejších zahraničných majiteľov slovenských podnikov dlhodobo drží prvenstvo.

Kapitál, ktorý drží v 808 firmách ovládnutých v roku 2020, presahuje 12 mil. eur, čo je 15 percent celkového objemu kapitálu spoločností predaných do zahraničných rúk v minulom roku.

Druhými top vlastníkmi sú Maďari (703), ktorí v uplynulom roku kúpili podniky so základným imaním vo výške viac ako 9 mil. eur. Do prvej trojky patria ešte Spojené štáty americké (129) s kapitálom bezmála 5 mil. eur.

Američania vymenili Rumunov


„USA tak na pozícii trojky vymenili Rumunov, ktorí v roku 2020 kúpili 64 našich spoločností, čo ich posunulo na ôsmu priečku v rebríčku top 10 najčastejších zahraničných majiteľov slovenských firiem,“ uviedla analytička Bisnode A Dun & Bradstreet Company Petra Štěpánová.

Tá zároveň upozornila, že v prípade Rumunska evidujú výrazný pokles záujmu už od roku 2018. Kým vtedy tamojší podnikatelia kúpili 173 našich podnikov, v roku 2019 už len 116 a v roku 2020 ich apetít klesol o polovicu. Naopak, záujem zo Spojených štátov amerických rastie postupne už tretí rok po sebe.


Zdroj: Webnoviny.sk - Vlani kúpili zahraniční podnikatelia takmer dvetisícšesťsto slovenských firiem © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: firmy
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Domácka práca a telepráca začnú fungovať po novom, zmeny nadobúdajú účinnosť
<< predchádzajúci článok
Za nový trestný čin týkajúci sa kyberšikany by malo previnilcom hroziť trojročné väzenie

Vlani kúpili zahraniční podnikatelia takmer dvetisícšesťsto slovenských firiem - diskusné fórum čitateľov