Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. februára 2015

Vlani pretrvával problém diskriminácie Rómov i LGBTI osôb



Na Slovensku pretrváva diskriminácia Rómov, obmedzujú sa tiež práva LGBTI osôb a nevyvodzuje sa zodpovednosť voči aktérom policajného násilia. Konštatuje to Amnesty ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto:
Bratislava 25. februára (TASR) – Na Slovensku pretrváva diskriminácia Rómov, obmedzujú sa tiež práva LGBTI osôb a nevyvodzuje sa zodpovednosť voči aktérom policajného násilia. Konštatuje to Amnesty International Slovensko (AI SK) v rámci Výročnej správy o stave ľudských práv v roku 2014.


Lenka Machlicová z AI SK uviedla, že celosvetová výročná správa definovala Slovensko spolu s Českou republikou ako krajiny, v ktorých pretrváva diskriminácia rómskych detí vo vzdelávaní. V tejto súvislosti pripomenula, že v Českej republike v septembri 2014 Európska komisia iniciovala správne konanie za porušenie rasovej smernice a toho, že nebol implementovaný rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva týkajúci sa nadmerného počtu rómskych detí v špeciálnych školách. "Ten istý stav máme stále aj na Slovensku, no k prelomovému kroku ako v ČR nedošlo. Hoci ministerstvo školstva sa snažilo regulovať stav vydávaním metodických usmernení, nevideli sme jasnú vôľu vlády identifikovať a riešiť tento problém na celoslovenskej úrovni," uviedla Machlicová. Dodala, že na lokálnej úrovni, v rámci individuálnych prípadov, predsa len dochádza k progresu. Ako príklad uviedla prípad Levoče, kde AI SK dlhodobo kritizovala segregáciu rómskych detí v základnej škole.

Za javy, ktoré však spôsobujú ďalšiu diskrimináciu, považuje AI SK výstavbu kontajnerových škôl. "Aj splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity uznal, že takýto projekt by mohol vyústiť do prehĺbenia segregácie vo vzdelávaní," upozornila Machlicová.

Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák v tejto súvislosti poukázal na postoj svojho úradu, ktorý viackrát zdôraznil, že podmienkou podpory výstavby modulových škôl je, aby boli umiestnené v rámci obce, a nie v segregovaných rómskych komunitách. "Modulové školy, ktoré podporil ÚSVRK, sú prevažne v areáloch existujúcich škôl," upozornil Pollák s tým, že úrad splnomocnenca presadzuje inkluzívne vzdelávanie a spolupracuje na aktivitách, ktoré majú prispieť k úspešným výsledkom rómskych detí v základných školách a zastaveniu ich zaraďovania do špeciálnych škôl.

Pollák takisto upozornil, že spájať modulové školy len s obcami, v ktorých sú rómske komunity, nie je správne. "Problémy s nedostatočnou kapacitou priestorov pre vzdelávanie detí budú takto riešiť aj ďalšie obce, ktoré nemajú rómske osady," dodal Pollák.

Diskriminácia podľa AI SK je prítomná aj pri diagnostike školskej spôsobilosti, Machlicová v tomto prípade pripomenula názor verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej, ktorá kritizovala, že pri testoch školskej spôsobilosti sa v prípade rómskych detí nezohľadňuje úroveň znalosti jazyka a takisto kultúrne a sociálne špecifiká prostredia, v ktorom vyrastajú.

Machlicová na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave pri otázke porušovania ľudských práv na Slovensku spomínala aj prípady policajného násilia z roku 2009 v Košiciach a z roku 2013 v osade Budulovská v Moldave nad Bodvou, kde bolo iniciované vyšetrovanie. "Doteraz však voči nikomu nebola vyvodená zodpovednosť," zdôraznila. Za porušenie ľudských práv AI SK hodnotí aj novelizáciu ústavného zákona a definovanie jedinečného zväzku medzi mužom a ženou. "Bolo tým porušené medzinárodné právo Európskej únie," uviedla Machlicová.

Za pozitíva v oblasti ľudských práv a prístupu vlády SR v predchádzajúcom období spomenula Machlicová pristúpenie k Akčnému plánu o kazetovej munícii a svetovej globálnej zmluve o obchode so zbraňami. "Ak budú ratifikované a implementované, tak môžeme lepšie regulovať dodávky zbraní do krajín, kde dochádza k porušovaniu ľudských práv a kde zbrane môžu byť použité proti civilnému obyvateľstvu v rámci vnútorných ozbrojených konfliktov," povedala Machlicová. Dodala, že pozitívom v prípade prístupu SR k ochrane ľudských práv je takisto prijímanie väzňov z Guantanáma. "Sme v tomto spolu s Veľkou Britániou a Albánskom pozitívnou krajinou," skonštatovala zástupkyňa AI SK.

Správa o Slovensku je súčasťou celosvetovej výročnej správy, ktorá dokumentuje stav ľudských správ v 160 krajinách a územiach sveta. Konštatuje sa v nej, že násilie zo strany ozbrojených skupín a štátov sa stupňovalo, reakcia sveta bola neefektívna. Ozbrojené skupiny sa dopustili porušenia práv v najmenej 35 krajinách sveta, teda vo viac ako 20 percentách krajín, ktorým sa AI v správe venuje. Ľudskoprávna organizácia avizuje "pochmúrny vývoj". "Dôjde k nárastu ohrozenia slobody prejavu a zhromaždenia, porušovania práv v dôsledku prijímaných drastických zákonov proti terorizmu, pokračovaniu nárastu útokov ozbrojených skupín i zhoršeniu humanitárnej a utečeneckej krízy," konštatuje sa vo výročnej správe Amnesty International.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Trnave jarný tábor zrušili, v Piešťanoch je oň veľký záujem
<< predchádzajúci článok
ŠEFČOVIČ: Energetická únia - ďalší míľnik