Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Hobby

03. decembra 2005

Vlastnoručné tvárnice a rádioaktivita



Stavebné materiály nerastného pôvodu vždy obsahujú určité množstvo rádioaktivnych látok.



Zdieľať
  Ide hlavne o draslík, urán, thórium a rádionuklidy, ktoré vznikajú ich rádioaktívnou premenou. Z nich najvýznamnejšie je obvykle rádium (Ra-226). Jeho prítomnosť v stavebnom materiáli má za následok ožiarenie osôb v stavbách - jednak vdychovaním produktov premeny radónu vytvoreného z rádia a uniknutého zo stavebného materiálu, jednak prenikavým žiarením gama, vznikajúcim v stavebnom materiáli ako dôsledok rádioaktívnej premeny prítomných prírodných rádionuklidov.

Bez farby, chuti a zápachu

Rádioaktívny plyn radón, ktorý vzniká rádioaktívnou premenou rádia, je bez farby, chuti a zápachu. Obsah rádia v stavebných materiáloch dosahuje obvykle hodnoty v desiatkach Bq/kg (Bq, becquerel, je jednotka aktivity, pri ktorej nastáva jedna rádioaktívna premena za jednu sekundu). Podľa vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR č. 12/2001 sa na u nás môže pri výstavbe používať materiál s hmotnostnou aktivitou rádia do 120 Bq/kg. Najmenšie riziko je vo viacpodlažných domoch, napríklad aj v panelákoch, ktoré sú podpivničené a majú hydroizoláciu. Vyššie aktivity radónu sú najčastejšie v starých, prízemných a nepodpivničených domoch.

Nie je škvára ako škvára
Hodnoty radónu treba pozorne sledovať pri stavebných materiáloch s použitím odpadových surovín ako popolček, škvára a struska, a pri niektorých druhoch kameňa, ako je napríklad žula. Pri výrobe stavebných materiálov pre vlastnú potrebu je v záujme stavebníka nepoužívať hmoty, v ktorých obsah rádia presahuje hraničné hodnoty, ktoré sú oficiálne stanovené pre priemyselnú výrobu a dovoz.
Ak sa rozhodnete vyrobiť si napríklad tvárnice na dom z rizikových materiálov ako škvára či popolček, treba si dať laboratórne zistiť hodnoty obsiahnutého rádia. Neskoršie ozdravovanie stavieb z takého materiálu je totiž komplikovaná a drahá záležitosť.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Súboj laku s voskom a olejom
<< predchádzajúci článok
Hubárska sezóna pokračuje aj v zime