![]() |
18. júna 2026
18.6.2026 (SITA.sk) - Teploty môžu v najbližších dňoch dosiahnuť až 40 stupňov Celzia, výstrahy platia pre veľkú časť krajiny.Nová vlna horúčav vo Francúzsku si vo štvrtok vyžiadala prvú obeť. Tridsaťročný muž zomrel na atletickom štadióne v meste Ermont na severnom predmestí Paríža po tom, čo ho záchranári našli v stave zástavy srdca. Pokusy o jeho oživenie boli neúspešné.
Štvrtina Francúzska vrátane Paríža bola vo štvrtok pod oranžovou výstrahou, druhým najvyšším stupňom varovania. V piatok sa výstraha rozšíri na viac než polovicu krajiny.
Meteorologická služba Météo-France upozornila, že vlna horúčav bude „rozsiahla, dlhodobá a intenzívna“. Vrchol očakáva v nedeľu alebo pondelok, keď môžu teploty v niektorých regiónoch vrátane Paríža dosiahnuť až 40 stupňov Celzia.
Horúčavy už narušili fungovanie dopravy a škôl. Železničná spoločnosť SNCF zrušila medzi štvrtkom a pondelkom 71 diaľkových spojov, aby predišla poruchám klimatizácie spôsobeným extrémnymi teplotami.
Viaceré školy upravili vyučovanie a samosprávy zvažujú ich dočasné zatvorenie. Starosta mesta Tours Emmanuel Denis vyhlásil: „Ak bude 40 stupňov, školy zatvorím.“
Ide už o druhú vlnu horúčav vo Francúzsku v tomto roku. Vedci upozorňujú, že extrémne horúčavy sú v Európe čoraz častejšie v dôsledku klimatických zmien.
| ©2005-2026 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |