Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. novembra 2015

Vo Francúzsku od dnes platí trojdňový štátny smútok



Francúzske zástavy vejú pred Eiffelovou vežou 15. novembra 2015 v Paríži. Piatkové atentáty v Paríži si vyžiadali životy 129 ľudí a ďalších 352 zranených, z ktorých 99 je priamo ohrozených na živote, uviedol v sobotu večer vo ...



Zdieľať
Francúzske zástavy vejú pred Eiffelovou vežou 15. novembra 2015 v Paríži. Piatkové atentáty v Paríži si vyžiadali životy 129 ľudí a ďalších 352 zranených, z ktorých 99 je priamo ohrozených na živote, uviedol v sobotu večer vo francúzskej metropole prokurátor Francois Molins. S ľútosťou poznamenal, že počet obetí zrejme stúpne. Foto: TASR/AP
Paríž 15. novembra (TASR) - Francúzsko si od dnešného dňa až do utorka uctieva pamiatku obetí piatkových teroristických útokov v Paríži. Štátny smútok bude trvať od dnes až do utorka, vyplýva z dekrétu, ktorý v sobotu vydal prezident Francois Hollande.


Všetko o útoku v Parži nájdete TU.


Ako uviedli francúzske médiá, vyhlásenie štátneho smútku je vo Francúzsku výnimočnou udalosťou: počas trvania V. republiky k tomu doteraz došlo len päťkrát: po úmrtiach prezidentov: generála Charlesa de Gaulla, Georgea Pompidoua a Francoisa Mitterranda, po útokoch na USA z 11. septembra 2001 a po januárových atentátoch v Paríži, kde islamistické komandá zabili spolu 17 ľudí. Dnes vyhlásený štátny smútok je zároveň prvým, ktorý bude trvať až tri dni.

Dnešok bude dňom stíšenia, konštatujú francúzske médiá, podľa ktorých dnes v Parížskej oblasti zostanú zavreté všetky kultúrne ustanovizne. Podvečer sa v parížskej katedrále Notre-Dame uskutoční zádušná omša za obete útokov, ktorú odslúži kardinál André Vingt-Trois, parížsky arcibiskup.

V pondelok na poludnie si občania v celom Francúzsku minútou ticha uctia pamiatku obetí najtragickejších atentátov v krajine od konca druhej svetovej vojny.

Počas dňa by mal prezident Hollande v Elyzejskom paláci prijať svojho predchodcu vo funkcii a vodcu republikánskej strany Nicolasa Sarkozyho, predsedov parlamentných strán a zástupcov oboch komôr Národného zhromaždenia. Potom Hollande vystúpi vo Versailles pred Kongresom - poslancami oboch komôr parlamentu. Stane sa tak prvýkrát od odvtedy, ako sa ujal funkcie hlavy štátu.

Napriek zákazu zhromažďovania na verejných miestach, ktoré prefektúra v Paríži vydala až do štvrtka budúceho týždňa, sa v sobotu podvečer na Námestí republiky v centre metropoly zišli stovky ľudí. Toto námestie bolo dejiskom zhromaždení aj v januári, keď Francúzsko zažilo prvú sériu islamistických útokov, ktorým padlo za obeť 17 ľudí, vrátane niekoľkých novinárov zo satirického týždenníka Charlie Hebdo povestného nevyberavým výsmechom islamu, ale aj iných náboženstiev či ďalších háklivých tém. Stred námestia zdobí transparent s nápisom "Fluctuat nec mergitur" (Zmieta sa, ale nepotopí sa), ktorý sa nachádza aj na parížskom erbe.

Ľudia prichádzali aj k miestam piatkových útokov, kde kládli kytice kvetov, zapaľovali sviečky, modlili sa či diskutovali.

Zhromaždenia na pamiatku obetí a podporu pozostalých i boja proti terorizmu sa konali aj v ďalších mestách Francúzska, ale i v zahraničí, napríklad v New Yorku, Washingtone, Toronte, Sydney, Berlíne, Londýne i Riu de Janeiro.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V okrese Rimavská Sobota budú v prevádzke najmenej dve zimné strediská
<< predchádzajúci článok
Gréckokatolíkom sa dnes začína 40-dňový pôst pred Narodením Pána