Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. júla 2018

Vo Švédsku neuhasili najväčšie požiare, ich počet stúpol na vyše 50Ilustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Štokholm 20. júla (TASR) - Rozsiahle lesné požiare aj naďalej sužujú Švédsko. Ich počet stúpol v piatok na viac než 50, informuje agentúra DPA.


Najväčšie z požiarov nedokázali záchranné zložky uhasiť, uviedol šéf civilnej obrany Dan Eliasson. "Najväčšie požiare sme nemohli uhasiť. Záchranná služba pracuje na tom, aby sa minimalizovalo ich šírenie a čaká sa na to, aby sa počasie zmenilo," dodal. To však môže trvať aj niekoľko týždňov.

Ide pravdepodobne o najnáročnejšiu a najzávažnejšiu situáciu, v akej sa kedy švédske záchranné zložky ocitli, píše DPA. Na také rozsiahle a komplexné požiare neboli personálne ani technicky vybavené.

Aj švédsky premiér Stefan Löfven sa vyjadril o "naďalej veľmi vážnom stave". "Máme extrémnu situáciu," upozornil a dodal, že krajina sa musí lepšie pripraviť na extrémy počasia.

Najhoršie požiare vyčíňajú naďalej niekoľko stoviek kilometrov severne od hlavného mesta Štokholm v strednej časti krajiny. V tejto oblasti museli v piatok evakuovať ďalšie dediny. Už vo štvrtok muselo množstvo miestnych obyvateľov opustiť svoje domovy. Záchranné zložky sa požiare pokúšajú dostať pod kontrolu aj za pomoci hasiacich lietadiel Talianska a Francúzska, ako aj nórskych vrtuľníkov. Švédsko medzičasom podľa televízie SVT požiadalo o pomoc už aj Nemecko, Dánsko a Litvu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Múzeum v Nových Zámkoch predstaví Klenoty Tibetu
<< predchádzajúci článok
Chemická olympiáda má svoju vlastnú poštovú známku

Vo Švédsku neuhasili najväčšie požiare, ich počet stúpol na vyše 50 - diskusné fórum čitateľov