Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

10. februára 2009

Vo Vancouveri začnú odpočítavať rok do ZOH 2010



Organizátori zimných olympijských hier 2010 vo Vancouveri začnú vo štvrtok odpočítavať rok do začiatku tohto najväčšieho bieleho športového sviatku. ZOH 2010 sa na západnom pobreží Kanady ...



Zdieľať
VANCOUVER 10. februára (WEBNOVINY) - Organizátori zimných olympijských hier 2010 vo Vancouveri začnú vo štvrtok odpočítavať rok do začiatku tohto najväčšieho bieleho športového sviatku. ZOH 2010 sa na západnom pobreží Kanady uskutočnia od 12. do 28. februára 2010.

Okrem Vancouveru, kde od 28. februára 2006 veje na mestskej radnici olympijská vlajka, sa budú súťaže konať aj vo Whistleri, Cypress a Richmonde. Olympijský sviatok zavíta do Kanady tretíkrát v histórii, v roku 1976 hostil letnú edíciu Montreal a o dvanásť rokov neskôr bolo dejiskom zimnej slávnosti Calgary. V krajine javorového listu bude zimná olympiáda mimoriadne sledovanou udalosťou aj vďaka tomu, že prvýkrát sa bude hrať vrcholný seniorský hokejový turnaj pod egidou IIHF v meste, v ktorom sídli klub NHL.

Slovensko je jednou zo šestnástich krajín, ktorej športovci už majú istú účasť na ZOH 2010. Do Vancouveru sa prebojovali oba hokejové kolektívy - muži sa na olympijskom turnaji predstavia piatykrát, ženy premiérovo. Okrem hokeja sú rok pred začiatkom ZOH už známi aj niektorí účastníci turnaja v curlingu. Slovenská výprava by vďaka prítomnosti oboch hokejových kolektívov mala patriť tentoraz medzi najväčšie. Vo Vancouveri by malo štartovať určite viac športovcov spod Tatier ako v Turíne 2006, kde malo Slovensko s 58 aktívnymi účastníkmi doteraz najväčšie "zimné" zastúpenie. Ostatní slovenskí športovci by sa mali kritéria účasti vo Vancouveri dozvedieť vo štvrtok po zasadnutí výkonného výboru SOV. Musia byť zároveň ešte schválené valným zhromaždením SOV.

Vancouver vstúpil do boja o usporiadanie ZOH s mottom "Sea to Sky" (Od mora až k oblohe). Vo finálovej voľbe zdolal v Prahe v roku 2003 kórejský Pjongčang pomerom hlasov 56:53. Ešte predtým uspel v internej kanadskej súťaži v konfrontácii s Québecom a Calgary.
Vancouver je považovaný za jedno z najkrajších, ale aj najčistejších miest sveta. Leží na pobreží Tichého oceána a vďaka tomu má kvalitné ovzdušie, ktoré podporujú aj environmentálne zákony. Atraktívne súťaže v hokeji sa budú hrať v halách Canada Hockey Place/GM Place s kapacitou 18 630 divákov a UBC Winter Sport Centre (7000), krasokorčuliari a rýchlokorčuliari na krátkej dráhe sa predstavia v Pacific Coliseum (15 586 divákov), centrom súťaží v curlingu bude Vancouver Olympic Centre (6000 divákov).

Vo Vancouveri sa budú konať aj oba slávnostné ceremoniály, ktoré prichýli štadión BC Place pre 57 000 divákov. Prvýkrát v olympijskej histórii sa tak stane pod zatvorenou strechou. V Richmonde sa uskutočnia súťaže rýchlokorčuliarov. Cypress Mountain v západnej časti Vancouveru bude strediskom pretekov v akrobatickom lyžovaní. Takmer raritou je skutočnosť, že rýchlokorčuliarsky ovál v Richmonde sa nachádza na úrovni mora. Hokejové turnaje sa budú prvýkrát v histórii hrať na klziskách zámorských rozmerov.

Takmer 120 km od centra Vancouveru sa nachádza horské stredisko Whistler, kde sa uskutočnia súťaže v zjazdovom lyžovaní, klasickom lyžovaní, biatlone, boboch, sánkovaní a v skeletone. Organizátori sa pýšia najrýchlejším ľadovým toboganom na svete, na druhej strane po ZOH sa už nepočíta s prevádzkou areálov pre skoky na lyžiach a biatlon. Väčšina dejísk je už pripravená a v uplynulých dňoch a týždňoch sa v nich konali rôzne testovacie súťaže. Do konca roka by ešte mali dostavať halu pre curling. Rovnako ešte nie je hotová ani jedna z dvoch olympijských dedín. Účastníkov čaká o rok príjemné prostredie, priemerná teplota vo februári sa vo Vancouveri pohybuje okolo 4,8 °C.

Najväčším problémom organizátorov i jednotlivých výprav bude zrejme vzhľadom na veľké vzdialenosti logistika. Medzi Vancouverom a Whistlerom vybudovali diaľnicu, tá však prechádza veľmi členitým terénom.

Súčasná svetová ekonomická kríza poznačila aj prípravy zimných olympijských hier. Vancouveru sa zrejme podarilo vďaka ústretovosti provincie Britská Kolumbia zažehnať krízu s dostavbou dediny pre športovcov, pri ktorej sa dostal do finančnej tiesne. V dedine by malo byť k dispozícii 1100 ubytovacích buniek v hodnote 875 miliónov kanadských dolárov. V roku 2004 bol operačný rozpočet ZOH 1,4 miliardy dolárov, o dva roky neskôr stúpol už na 1,7 miliardy a v súčasnosti sa odhaduje na takmer 2 miliardy. Toto neustále navyšovanie sa snažil VANOC pokryť zo súkromných rúk, aby nezaťažil daňových poplatníkov. Organizátori ZOH 2010 plánujú zapojiť do príprav až 25-tisíc dobrovoľníkov. Ako oficiálne logo vybrali tradičný symbol Inuitov, kamennú sochu tzv. inukshuk. Má reprezentovať vieru, priateľstvo a zároveň vyjadruje pohostinnosť národa, ktorý víta svet s otvorenou náručou.

Pri výbere maskotov sa organizátori inšpirovali históriou. Miga je mýtický morský medveď, Quatchi je snežný muž pochádzajúci z mýtických lesov Kanady a snívajúci o tom, že raz bude hokejovým brankárom. Maskotom paralympiády, ktorá bude nasledovať krátko po ZOH 2010 je zasa Sumi, duchovný zvierací strážca s krídlami vtáka - ohniváka a nohami čierneho medveďa.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Po I. polčase v prípravnom zápase SR - Ukrajina 1:1
<< predchádzajúci článok
Porezaná Vonnová k špecialistovi do Innsbrucku